Elmar Vaher: nüüd on oodata järelevalveid ja kontrolle (34)

Erik Kalda
, ajakirjanik
Copy
Elmar Vaher ütles, et kui minister süüdistab teda valetamises, siis ta tahaks näha fakte.
Elmar Vaher ütles, et kui minister süüdistab teda valetamises, siis ta tahaks näha fakte. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Reedel Ida-Virumaale töövisiidi teinud politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher ütles neljapäeval ilmsiks tulnud pingeolukorda siseministriga Põhjarannikule kommenteerides, et nüüd tuleb ilmselt PPAl valmis olla erinevateks kontrollaktsioonideks.

«Nüüd on oodata erinevaid auditeid ning järelevalveid politsei- ja piirivalveametis, et leida veel põhjusi. Jaak Madison ütles ju, et tal on andmeid, mis näitavad väga selgelt Elmar Vaheri ebausaldusväärsust. Saime teada, et see on Hannes Rummi kaasus. Ehk on midagi veel, kuid tundub, et ei ole. Siis on ju vaja tulla otsima. See on loogiline. Ootan suure huviga kõiki neid auditeid ja erinevaid järelevalvemenetlusi. Ma ei karda neid,» sõnas Vaher.

Küsimusele, kas pärast seda, mis neljapäeval tema ja isa-poja Helmede vahel aset leidis, on tal säilinud usaldus siseministri vastu, vastas Vaher: «Minu eesmärk pole Mart Helmele meeldida. Mind nimetas ametisse vabariigi valitsus ning teen oma tööd sellest lähtuvalt, nagu ma 1994. aastal politseiteenistusse astudes vannet andes lubasin: teenida Eesti rahvast.» Ta lisas, et temaga juhtunu ei olnud meeldiv. «See, mille panid toime ja kuidas käitusid siseministri nõunik Mark Majorov ning minister Martin Helme, polnud väärikas.»

Küsimusele, kuidas ta kujutab pärast juhtunut ette edasist koostööd siseminister Mart Helmega, vastas Vaher: «Koostöö saab muidugi raske olema. See on arusaadav.»

Neljapäeva pärastlõunal tuli avalikuks, et siseministri kohuseid täitev Martin Helme üritas oma volitusi ületades samal päeval ametist vabastada politsei- ja piirivalveameti peadirektorit Elmar Vaherit, tehes talle ettepaneku vabatahtlikult lahkuda. Puhkusel olev siseminister Mart Helme teatas, et Vaheri volitused on peatatud ning alustatud on järelevalvemenetlust. Hiljem lükkas siseministeerium selle väite ümber. 

EKRE süüdistas esmalt Vaherit endise välisministeeriumi ametniku Hannes Rummu joobes juhtimise kinnimätsimises. Kui Vaher selgitas, et ta polnud sellest juhtumist teadlik, toodi Vaherist vabanemise põhjenduseks peadirektori väited, et juhindudes valitsuse suunistest on ette valmistamisel kärpekava, mis näeb ette PPAs 150 töötaja koondamist. Mart Helme teatas seepeale, et Vaher valetab ja selliseid plaane pole. 

Reedel ütles Vaher Põhjarannikule, et selline kava on siiski olemas ja ka ministeeriumiga koostöös välja töötatud, ning sellest on teadlik ka siseministeeriumi juhtkond.  

Tagasi üles