Kiviõli 1. keskkooli direktoriks kandideerib Jõhvi gümnaasiumi juhi kohalt ootamatult lahkunud Tarmo Valgepea
Lisatud Tarmo Valgepea vastulause

Varasematel aastatel Mäetaguse põhikooli ja Jõhvi gümnaasiumi juhtinud Tarmo Valgepea on Anu Vau ja Pille Alonovi kõrval üks kolmest kandidaadist Kiviõli 1. keskkooli direktori kohale.

FOTO: Matti Kämärä / Põhjarannik

Kiviõli 1. keskkooli uueks direktoriks soovivad kooli õpetajate kandidaadi Anu Vau kõrval saada ka Tarmo Valgepea, kes on varem olnud nii  Mäetaguse põhikooli ja Jõhvi gümnaasiumi direktor ning endine Tallinna vangla hariduskorraldaja Pille Alonov. 

Lüganuse vallavalitsuse konkrursil Kiviõli 1. keskkooli direktori kohale, mis jäi vabaks pärast Heidi Uustalu vallandamist detsembri alguses, esitasid avalduse  kolm inimest: varem Mäetaguse põhikooli ja Jõhvi riigigümnaasiumi juhtinud Tarmo Valgepea, endine Tallinna vangla hariduskorraldaja ja mõnda aega Koeru põhikooli juhtinud Pille Alonov ning Kiviõli 1. keskkooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Anu Vau. 

Kahest kohast lahkunud

Tarmo Valgepea oli häiritud sellest, et tema kandideerimine Kiviõli 1. keskkooli juhi kohale on avalikuks tulnud, ning polnud seda valmis kommenteerima. 

Kohtla-Järvelt pärit Eesti endine kõrgushüpperekordiomanik ja ettevõtja Tarmo Valgepea on varem Ida-Virumaal juhtinud Mäetaguse põhikooli ja Jõhvi gümnaasiumi. Mäetagusel tekkis Valgepeal terav konflikt kogukonnaga ning ehkki toonane vallavalitsus teda kaitses, võttis volikogu selge seisukoha ja koolijuht vabastati ametist. 

Seejärel suundus Valgepea Jõhvi riigigümnaasiumi juhiks ning pidas seda ametit paar aastat, kuni teatas ootamatult oma lahkumisest. Toona lahkus ta poolte kokkuleppel, algatus lahkumiseks tuli haridus- ja teadusministeeriumist ning põhjustest üksikasjalikumalt ei räägitud.   

2017. aasta kevadel Haridus- ja teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhataja olnud Irene Käosaar märkis Põhjarannikle vaid, et Valgepea on näidanud end suure visionäärina, aga mitte alati hea praktikuna. 

Valgepea eeldatavalt tugevaimaks vastaseks kandideerimisel on Anu Vau. Vau on Heidi Uustalu kõrval aidanud üles ehitada praegust Kiviõli 1. keskkooli ning tal on olemas nii õpetajate kui ka kogukonna heakskiit. Tema direktoriks valimine võiks olla omamoodi kompromiss vallavalitsuse ning kooli ja kogukonna vahel. 

Küll on Vau esitanud läbirääkimistel kooli esindajana ning ka arvamuslugudes seisukohti, mis ei ole vallavalitsusele meelepärased. Põhjannikus ilmunud arvamusartikli tõttu kutsus Lüganuse vallavanem Viktor Rauam Anu Vau kohtumisele, kus avaldas nördimust, et õpetaja kirjutas temast kriitilise arvamusloo. "Ma loodan, et sõnavabadust ei kasutata minu vastu ja minu artikkel ei saa valimisel takistuseks. Kui see nii on, siis pean üle elama järjekordse pettumuse Eestis kui õigusriigis," ütles Vau Põhjarannikule. 

Jätkab seda, mis loodud 

Vau sõnul on senine asjaajamine ja suhtlus vallavalitsusega jätanud mulje, et neil oli Heidi Uustalu vallandades juba plaan, kes peaks tulema kooli juhtima. Kuna vallavalitsuse antud lubadused pole seni paika pidanud, langetati kooli õpetajate poolt otsus, et keegi oma inimestest peab kandideerima, ja valik jäi Anu Vaule. 

Vau on töötanud koolis 12 aastat ja loonud koos meeskonnaga sellist kooli, nagu Kiviõli 1. keskkool praegu on. "Kool on inimeseks kasvamise koht, kus on teretulnud kõik. Ma ei taha, et see kaotsi läheks. Soovin kooli edasi arendada ja liikuda nende eesmärkide poole, mida me oleme kooli arengukavas aastani 2025 sõnastanud," ütles Vau, lisades, et ta pole rahul Heidi Uustalu vallandamise otsusega ega sellega, kuidas asjaajamine käib. "Olen ehk liiga lihtsameelne, aga praegu veel loodan, et kooli direktorina saan õpetada ka omavalitsuse härradele ja prouadele, kuidas toimib diplomaatiline suhtlus ning milline on õiglane ja inimlik käitumine." 

Koolijuhi kandidaadi hinnangul on praegu Lüganuse vallas toimuv äratus kõikidele, kes on ühiskonnaelus mugavustsoonis: aeg on tegutseda. "Mina ei saa kõrvale astuda, sest ma tahan jätkata seda teed, mille nimel meie meeskond on tööd teinud."

Tarmo Valgepea vastulause

Minu arusaamise järgi pole konkursi toimumise ajal osalejatel asjakohane jagada kommentaare ning kandideerijate nimed peaksid peale võitja jääma saladuseks. Selleks on mitmeid isikuid kahjustada võivaid põhjuseid. Minu jaoks oli üllatav, et Kivõli 1. keskkooli direktori konkursil osalejate nimed on ajakirjandusele lekitatud. 

Seoses Põhjarannikus ilmunud artikliga pean vajalikuks parandada mitmeid minu kohta käivaid ekslikke väiteid.  

Pealkiri ütleb, et lahkusin Jõhvi gümnaasiumi direktori juhi kohalt ootamatult.  Kellele ootamatult, minule küll mitte, see oli kavandatud töö lõpetamine just siis, kui ma lahkusin.

Artiklis on väide, et Mäetagusel tekkis Valgepeal terav konflikt kogukonnaga ning ehkki toonane vallavalitsus teda kaitses, võttis volikogu selge seisukoha ja koolijuht vabastati ametist.

Minul ei olnud Mäetaguse põhikooli direktorina  mingit teravat konflikti kogukonnaga, vaid oli kohalik võimuvõitlus, et mind vallavalitsuse liikme kohalt minema saada, sest võimupöörajatel oli vaja uuteks valimisteks tollase vallavanema Aivar Surva positsioone nõrgendada.  Olin tema meelt inimene ja arvati, et ma kandideerin ka valmistel. See oli lihtsalt üks kohalik kemplemine. Volikogu kutsus mind vallavalitsuse liikme kohalt tagasi. Andsin selle kohtusse ja sain positiivse otsuse.

Volikogu ei võtnud mingit seisukohta minu kui koolidirektori kohta ja ei saagi seda teha, tal ei ole sellist õiguspädevustki. Kui ma kooli direktori ametist lahkusin, ei olnud Aivar Surva enam vallavanem ja võim oli nende käes, kes minu vastu töötasid. Minu kui koolidirektori vastu ei olnud neil midagi, et mind töölt vabastada. Lahkusin koolijuhi kohalt omal soovil märtsi lõpus 2014. aastal, kuna ligi pool aastat enne lahkumist olin kandideerinud Jõhvi Gümnaasiumi direktoriks ning sellel ametikohal tööd alustanud 1. jaanuarist 2014. Töötasin kolm kuud kahe kooli direktorina.

Artiklis on kirjas, et Jõhvi riigigümnaasiumi juhi ametit pidasin  paar aastat, kuni teatasin ootamatult oma lahkumisest. "Toona lahkus ta poolte kokkuleppel, algatus lahkumiseks tuli haridus- ja teadusministeeriumist ning põhjustest üksikasjalikumalt ei räägitud."

Jõhvi Gümnaasiumi direktorina töötasin ma 1. jaanuarist 2014 kuni 30. juunini 2017, ehk 3 aastat ja 5 kuud (millele lisandus saamata puhkuseaeg 2 kuud). Lahkumise algatus ei tulnud ministeeriumist, vaid minult ja põhjustest ei olegi kombeks rääkida. See on minu arvates korralikes perekondades kasvatuse üks printsiip. Kui midagi oleks valesti või halvasti, siis selleks puhuks on olemas õigusriigis omad võimalused.Loos viidatakse 2017. aasta kevadel haridus- ja teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhataja ametis olnud Irene Käosaarele, kes ütles tookord Põhjarannikule, et Valgepea on näidanud end suure visionäärina, aga mitte alati hea praktikuna. Loomulikult võimaldab sõnavabadus öelda igalühel oma arvamusi, kuid ajakirjanik peab ju ometi olema kriitiline ja võrdlema arvamust faktidega, enne kui ta kellegi sõnu kasutades kellegi mainet rikkuda. Inimesed, kellega ma elus olen koos tööd teinud teavad kõik, kui tugev praktik ma olen, ehk mida on kokku lepitud, selle ka õigeks ajaks ellu viin ja seda koos kaastöötajatega.

Irene Käosaarega ei ole me kunagi tööalaselt rohkem kokku puutunud, kui mõnedel konverentsidel ja koosolekutel ning paari rahataotlust menetledes.  Kui öelda, et keegi on mingil alal hea või halb, siis on vaja alati võrdlusskaala välja tuua - kellega või millega võrreldes hea või halb. 

Olen seda meelt, et tüli kiskumine ei vii kunagi edasi, vaid ainult rikub õhku, mida peame kõik koos hingama - elame parem puhta õhuga keskkonnas. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles