Ida-Virumaa kutsehariduskeskus võõrustas keevitajate võistlust

Peeter Lilleväli
Copy
Kakskümmend noort andsid keevitusboksides endast parima,
Kakskümmend noort andsid keevitusboksides endast parima, Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Neljapäeval toimus Ida-Virumaa kutsehariduskeskuses (IVKHK) 13. korda noorte keevitajate võistlus "Viru Welder". Taas on osavõtjate geograafia laienenud ning lisaks Eesti kutseõppuritele panid oma oskused proovile Läti, Leedu, Venemaa ja esimest korda ka Ukraina esindajad. 

Kokku osalesid võistlusel "Viru Welder 2020" kümne kooli kaheliikmelised võistkonnad. Ukraina Volõnia regiooni Kamin-Kashyrskyi kutsekoolil on ühisprojekt Valga kutsehariduskeskusega ja valgakad võtsid kauged külalised Jõhvi kaasa. "Eks poistel ole natuke närv sees. Esimest korda välismaal ning lisaks võistluspinge," ütles kooli esindaja Andrei Velizko.

Konkursi žürii ajas taskulambi valgel vigu taga, et selgitada välja paremad.
Konkursi žürii ajas taskulambi valgel vigu taga, et selgitada välja paremad. Foto: Peeter Lilleväli

Võistlusstress oli muidugi ka teistel osalejatel sees ning vigu juhtub noortel tegijatel ikka. "Kahjuks toodab Ukraina kutseharidussüsteem tõesti tööjõudu  enamasti ekspordiks, mitte oma riigi vajadusteks. Aga korralik palk ja paremad töötingimused meelitavad. Nii et meie noortele kulub selline kogemus ära. Samas loodame ka meie nagu eestlasedki oma noori pärast välismaal kogemuste omandamist taas kodukamaral uuel, kõrgemal tasemel töötamas näha," märkis Velizko. 

Koduseinad viisid võistkonna võidule

TIG-keevitajate esikolmikusse peoperemehed ei mahtunud, kuid MIG-/MAG-klassis sai esikoha Vladislav Vorontsov ning teise koha Maksim Tarassov − mõlemad esindasid Ida-Virumaa kutsehariduskeskust. Parima meeskonna auhinna jätsid korraldajad samuti koju. 

Ent keevitajad ei olnud sel päeval kooli ainukesed külalised. "Eelmine viieaastane leping Peterburi autoteede kolledžiga sai läbi ning uuendame seda järgmiseks viieks aastaks," ütles IVKHK direktor Hannes Mets. Täiesti uueks partneriks järgmiseks viieks aastaks saab aga Peterburi kutsekolledž Krasnoderevets. "Tegu on puutöökutsekooliga, mis meie mõistes on lisaks tarbekunstikooli kallakuga. Punane puu on ikka mööbli- ja viimistlusmaterjal, mida kipsplaadi alla ei peideta," rääkis Mets. 

Krasnoderevetsi poolt lepingu alla kirjutanud Zviadi Džagamadze kiitis meie kutsehariduskooli moodsaid seadmeid. "Igal pool kipub olema nii, et koolide masinapark on moodsam kui tulevases töökohas," ütles Hannes Mets. "Eks õpetame ka lihtsamate seadmetega ja lausa käsitsi töötama, aga kui noor oskab ka uusimate seadmetega tööd teha, siis tulevikus ei karda ta muutusi ega sõdi töökohal progressile vastu," arvas Zviadi Džagamadze.

"Ei saa kutseharidus oma pisikeses mullis elada. "EuroSkillsil" ja "WorldSkillsil" võtavad noored kutseõppurid mõõtu globaalsel tasemel ning mida mitmekesisem on koostöö ja rahvusvahelisemad võistluskogemused, seda parem," ütles Hannes Mets. 

Tagasi üles