Toila lähedal tõuseb merest pinnale raske kütteõli

Toila rannikust kümne kilomeetri kaugusel on merepinnale ilmunud raske kütteõli laigud. FOTO: PPA

Toila rannikust kümme kilomeetri kaugusel  lekib merepõhjast juba mitmeid nädalaid pinnale raske kütteõli. 

Alates 23. aprillist on Narva lahest kümmekonna kilomeetri kaugusel Toilast põhja pool politsei- ja piirivalveameti (PPA) laev ja seirelennuk tuvastanud  mitmel järjestikusel nädalal merereostuse.  Reostuse on fikseerinud ka Euroopa meresõiduohutuse ameti EMSA satelliit. 

PPA reostustõrje vanemspetsialist Tauno Mettis ütles, et reostusest võeti proov, mis anti edasisteks uuringuteks üle keskkonnainspektsioonile. „Keskkonnainspektsiooni proovi alusel on fikseeritud, et tegemist on raske kütteõliga, mis ilmselt pärineb merepõhjast. Mereväe tuukrid on merepõhjas käinud, kuid täpset reostusallikat ei ole seni tuvastatud,“ ütles Mettis.

„Praegu teeme tööd selle nimel, et välja selgitada reostusallikas, misjärel saame langetada otsused, mil viisil on võimalik reostus lokaliseerida ja likvideerida,“ selgitas Mettis.

PPA on saatnud ametiabi taotluse veeteede ametile eesmärgiga saada ja paigaldada piirkonda õlitõkkepoomid, millega on võimalik absorbentainega likvideerida piirkonnast lekkiv naftareostus. „Selleks, et selgeks teha reostuse tegelik päritolu, tellime vraki ja merepõhja täpsemad uuringud,“ lisas vanemspetsialist.

Mettis kinnitab, et praegu elanikele ohtu ei ole, kuid kui piirkonda paigaldatakse õlitõkkepoomid, siis tuleb merel liigeldes olla ettevaatlik.

Piirkonnas on toimetamine ohtlik, kuna merepõhja sügavus on seal üle 35 meetri ning piirkonnas on sõjalaevade vrakke ja neilt pärinevaid ohtlikke lõhkekehi. Seetõttu otsitakse muu hulgas ka erinevaid võimalusi, kuidas kõige ohutumalt reostustõrje töid teostada.

Reostusallika tuvastamiseks, lokaliseerimiseks ja likvideerimise korraldamiseks on kaasatud olnud merevägi ja keskkonnainspektsioon, samuti on PPA palunud ametiabi veeteede ametilt.

Tagasi üles
Back