K, 29.03.2023

Kohtla-Järve sotsid hoiatavad linnapead lume- ja prügikaose eest umbusaldamisega

Põhjarannik
Kohtla-Järve sotsid hoiatavad linnapead lume- ja prügikaose eest umbusaldamisega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sotside hinnangul ei tule Kohtla-Järve linnapea Toomas Nael toime linnas tänavate lumest puhastamise ja prügiveo korraldamisega.
Sotside hinnangul ei tule Kohtla-Järve linnapea Toomas Nael toime linnas tänavate lumest puhastamise ja prügiveo korraldamisega. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Kohtla-Järve sotsiaaldemokraadid leiavad, et linnapea Toomas Nael ei saa hakkama linna tänavate lumest puhastamise ja prügiveo korraldamisega ning kui lähipäevil olukord ei parane, siis alustavad allkirjade kogumist tema ametist tagandamiseks.

Kohtla-Järve volikogu sotsiaaldemokraatide fraktsioon heidab heidab linnavalitsusele ette tegevusetust, teovõimetust, ükskõiksust ja lugupidamatust Kohtla-Järve lumekriisi lahendamisel. Sotside hinnangul on linnapea jätnud  linlased kommunaalfirmade pantvangi.

„Inimesed on kurjad, inimesed on ahastuses, inimesed on meeleheitel, sest see, mis toimub linna tänavatel, hoovides, ristmikel, on pehmelt öeldes täiesti košmaarne, vastuvõetamatu ja näitab linnavalitsuse täielikku saamatust luua kord linnas“, seisab fraktsiooni esimehe Eduard Odinetsi allkirjastatud pöördumises linnapeale. 

Odinets nimetab olukorra apokalüptiliseks. „Kinnilükatud autod, kinnijäänud kiirabimasinad, üle vallide ronivad vankriga naised, vanurid ja puuetega inimesed, ristmikele kuhjatud vallide tõttu auto alla peaaegu jäävad lapsed, läbimatu kõnniteede tõttu sõiduteedel kõnnivad jalakäijad“, kirjeldab Odinets.

Hooldamata linnatänavate tõttu ei pääse juba mitu päeva hoovidesse prügiautod ning üle linna on prügi ära viimata. Olukorra komplitseerib asjaolu, et nii tänavahooldaja kui prügivedaja firmad kuuluvad ühele ja samale kohalikule ärimehele Nikolai Ossipenkole.

Odinets kutsub linnapead üles linlasi Ossipenko pantvangist päästma ja asuma tegudele.

Kohtla-Järve elamute konteinerid on prügiga üle kuhjatud, sest prügivedu on halvatud.
Kohtla-Järve elamute konteinerid on prügiga üle kuhjatud, sest prügivedu on halvatud. Foto: Sotsiaaldemokraatlik Erakond

Sotsiaaldemokraatide avalik pöördumine Kohtla-Järve linnapeale

Austatud Kohtla-Järve linnapea Toomas Nael!

Ma ei tea, kuidas Teil, kuid minul ja kõigil meie sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liikmetel on telefon punane ja postkast täis linnaelanike, korteriühistu esimeeste, väikeettevõtjate kõnedest ja kirjadest, mida kokkuvõtvalt saab nimetada appikarjed.

Inimesed on kurjad, inimesed on ahastuses, inimesed on meeleheitel, sest see, mis toimub meie linna tänavatel, hoovides, ristmikel, on pehmelt öeldes täiesti košmaarne, vastuvõetamatu ja näitab linnavalitsuse täielikku saamatust luua kord linnas. Meie linn upub lumesse ja selle tulemusena ka prügisse.

See kõik meenutab mingit apokalüpsise filmi: teed, tänavad, hoovid on läbimatud, prügiautod ei pääse ligi, konteinerid tühjendamata. Kuid veel apokalüptilisemaks teeb olukorra asjaolu, et nii lumekoristaja kui prügivedaja on ühe ja sama kontserni kaks haru ja kuuluvad ühele ja samale isikule.

Paratamatult tekkib selline tunne, et linnaelu meelega saboteeritakse. Meie tublid korteriühistud ning nende kojamehed ja vabatahtlikud teevad ühistutele kuuluvad hoovid lumest puhtaks, kuid prügiauto ei pääse ikka ligi, sest peatänav, kust hoovi keerata, on läbimatu. Kui mõni traktor ka eksib mõne elumaja hoovi, mis kuulub linnale, siis lükkab lund ta äsja puhtaks tehtud ühistumaale ning ligipääsu konteinerile ikka ei ole.

Kui mitmetunnise helistamise tulemusena jõuabki mõni traktor mõnele põiktänavale, siis teeb ta vallid kindlasti inimeste väravate ette.

Aga kas neid traktoreid üldse on ja jagub kõikjale? Kas töötava tehnika arv ikka vastab hankepakkumuses lubatule vastavalt riigihankele? Kas tehnika on ikka GPS-seadmetega varustatud, et tellija saaks töötegemist kontrollida? Kas keegi üldse midagi kontrollib?

Mulle helistas eile üks vanapaar Ahtmest, mõlemad üle 80aastased puudega inimesed, elavad oma majas. Mitu päeva ootasid traktorit, kes lükkaks nende põiktänavat läbivaks, et nad saaks poodi ja arsti juurde. Traktor tuli, lükkas lund. Kuid lükkas täpselt vanakeste värava ette, nii et poodi ja arsti juurde jäi ikka minemata.

Võtsin ühendust otse linnapea abiga, lubas isiklikult tegeleda. Kuid see ei ole normaalne, et poodi pääsemiseks peab Riigikogu liikmele helistama.

Neid näiteid on palju. Kinnilükatud autod, kinnijäänud kiirabimasinad, üle vallide ronivad vankriga naised, vanurid ja puuetega inimesed, ristmikele kuhjatud vallide tõttu auto alla peaaegu jäävad lapsed, läbimatu kõnniteede tõttu sõiduteedel kõnnivad jalakäijad. See on apokalüpsis, ütlen ma Teile, lugupeetud linnapea.

Kuid kelle ülesanne on linnas kord lüüa? Kes vastutab kogu selle segaduse eest? Kes on kohustatud seaduse järgi kogu seda jama ära klaarima? Õige! Linnavalitsus. Kuid meie linnavalitsus on ilmselgelt demonstreerimas oma täielikku teovõimetust.

Linnavalitsus on jätnud oma elanikud, korteriühistud, ettevõtted Ossipenko firmade pantvangi. Linnavalitsus lihtsalt vaatab pealt ja laiutab küsi: talv on väljas ja lund on palju.

Miks ei kuule me linnapea avaldusi pretensioonidega lund koristava firma aadressil? Miks ei kuule me linnapea selgitusi prügivedaja aadressil, et puhastamata linnatänava tõttu äravedamata prügi ei ole tühisõit ja korteriühistu mure? Miks ei kuule me linnapea nõudmisi, et prügi tuleb ära vedada kohe, kui tee on lumest vaba, ootamata järgmist graafikujärgset prügiveopäeva? Kuhu kadus meie linnapea?

Hallo? Toomas? Ärgake üles! Linn tuleb pantvangist päästa ja see on Teie töö.

Sotsiaaldemokraadid lubavad, et kui lähipäevil olukord ei normaliseeru, kui me ei kuule linnavalitsuse kontrollmehhanismidest ning ettevõetud sanktsioonidest ja trahvidest lumekoristaja ja prügivedaja suhtes, siis me alustame allkirjade kogumist umbusaldusavaldusele.

Sotsiaaldemokraadid nõuavad linnapealt lugupidamist ja hoolivust linnaelanike suhtes, mitte ükskõiksust ja tühjade lubaduste jagamist.

Jah, varsti tuleb kevad ja probleem laheneb iseenesest. Kuid kas just sellise mõttelaadiga linnavalitsust oleme me väärt? Tegelikult võiks linnapea veel enne kevadet kasvõi korra vabandada linnaelanike ees.

Ärgake üles, linnapea! See, mis linnas toimub, on täielik apokalüpsis. Aga kas see peabki nii olema?

Eduard Odinets, Kohtla-Järve linnavolikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees

Märksõnad
Tagasi üles