N, 7.12.2023

JUHTKIRI ⟩ Purtse hübriidpark kui läbimurre taastuvenergia tootmisel

Põhjarannik
Copy
Purtse hübriidpark.
Purtse hübriidpark. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Sel nädalal avatud Purtse tuule- ja päikesepargil on märgiline tähendus Eesti energeetikas.

Kuigi vajadus toota odavamat taastuvenergiat on ilmselge olnud juba kümme aastat vähemalt, ei õnnestunud selle aja jooksul Eestis püsti panna ühtegi uut tuulikut. Kõik katsed takerdusid juriidilistesse vaidlustesse. Nagu tabavalt märkis Eesti Energia endine juhatuse esimees Hando Sutter, advokaadid teenisid selle pealt kõvasti raha, aga ühtki megavatti tuuleenergia tootmisvõimsust selle aja jooksul juurde ei tulnud.

Nüüd on jää liikuma läinud. Kui kaitseministeerium paneb järgmisel aastal endise Viru kaevanduse aherainemäe otsa radari, peaks kaduma ka poolelijäänud Aidu võimsa tuulepargi ehituse jätkamise takistused. Enefit Green peaks aasta-poolteise pärast saama valmis uue võimsa tuule- ja päikesepargi ka Pärnumaal Tootsi rabas.

Need on lõpuks reaalsed sammud taastuvenergia suunas. See peaks kindlustama Eesti energeetilist julgeolekut ja pidurdama elektri hinna tõusu survet ning Eestil on võimalik taas saada teatud perioodidel ka elektri eksportijaks.

Samal ajal on selge, et selleks ajaks, mil tuul ei puhu ja päike ei paista, vajab Eesti ka juhitavaid elektritootmise võimsusi. Selle katmiseks vajab Eesti vähemasti nii kauaks, kui paremaid lahendusi pole olemas, ka põlevkivienergiat. Seda aga kindlasti väiksemas mahus kui veel neli-viis aastat tagasi. See, kui palju ja kui kaua on vaja põlevkivist elektri tootmise võimet säilitada, tuleb samuti kindlaks teha. Põlevkivijaamad ja -kaevandused vajavad töökindluse säilitamiseks pikemaajalisi investeeringuid ning selleks on vaja pikemat plaani.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles