Paljude Kohtla-Järve aktiivsete ja linnas toimuva vastu huvi tundvate noorte jaoks oli väga meelepärane selle aasta oktoobris ilmunud uudis selle kohta, et linnavolikogu hakkas toetama rahaliselt ka noorteprojekte.
ARTUR TŠUŽAS ⟩ Kohtla-Järve vajab noortealgatuste fondi
Linnavõimud näitasid, et kohalike noorte tegevustesse suhtutakse tõsiselt ning noorte võimeid ja oskusi hinnatakse kõrgelt. Tõsiseltvõetavus ongi see, mida paljud noored ootavad, aga mis jääb paraku sageli vaid ootuseks. See, kui tõsiselt noorte algatusi võetakse, mõjutab nende motivatsiooni, innukust ja koostöövalmidust. See on tunne, et sinust midagi sõltub − midagi olulist enda ja ühiskonna jaoks.
On positiivne, et Kohtla-Järve linnavolikogu juures tegutseb ka noortevolikogu, mille koosseisus on praegu üheksa tegusat liiget, kes esindavad kohalike noorte huvisid ning seisavad noortealgatuste elluviimise ja valdkonna arendamise eest.
Ma arvan, et Kohtla-Järve linnavolikogu otsus hakata eraldama raha noorteprojektide toetamiseks on esimene suur samm noorsootöö valdkonna linna tasandil arendamise poole. Ehkki toetusraha piirsumma ei ole väga suur, on see piisav, et noored saaks oma võimeid proovida enne, kui asuda suuremate projektide kallale, kus on rohkem raha mängus.
Suurte projektidega kaasnevaid riske ei tasu ka alahinnata. Kuid noorsootöö arenemise korral tuleb mõne aja pärast noorteprojektide toetust märgatavalt laiendada.
Oluline, et fond arvestaks projektides katsetamisvõimalusi, et anda noortele võimalus teha ja parandada vigu, mis on iga õppeprotsessi ja mis tahes projekti vedamise lahutamatu, kui mitte tähtsaim osa.
Üks võimalustest oleks Kohtla-Järvel noortealgatuste fondi loomine, mida rahastataks linna eelarvest. Ametlikult tuli sellest juttu ühel hiljutisel linnavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni koosolekul, kus teema tõstatasid komisjoni töös aktiivselt osalevad noortevolikogu liikmed.
Praegu on fondi moodustamiseks olemas juba kaks olulist eeldust: loodud on püsiv noortevolikogu esindusrühm ja alustatud noorte väikeprojektide toetamist. Noortealgatuste fondi tegevus peab sarnaselt meie noortevolikogu tegevusega olema väärtuspõhine. Meie põhiline väärtus on avatus: läbipaistev töö, avatud suhtlus ja koostöövalmidus.
Üks noortealgatuste fondi suuremaid eesmärke ja väljakutseid on kohalike ettevõtjate kaasamine. Erinevalt üksikute projektide toetamisest on fondi juhtimine ulatuslik tegevus, mis vajaks ka lisafinantseerimist. Ettevõtjatel, keda saaks kaasata, peab olema kindel huvi panustada Kohtla-Järve linna arengusse. Oluline on ka see, et fondi loomise näol on tegu arendustegevusega, millega peaks kaasnema ka uute töökohtade loomine. Siis võib ettevõtjate huvi suurem olla.
Oluline on, et noortealgatuste fond oleks suunatud innovatsioonile, et kohalikud noored oleks projektide eestvedajateks mitte ainult linna, vaid ka riigi tasandil. Tuleb pöörata suurt tähelepanu noorte koolitamisele, et ennast pidevalt arendada, saada uusi teadmisi ja harjutada erinevaid praktikaid. Avatuse mõttes on tähtis ka rahvusvahelistumine ning teistest riikidest noortega suhtlemine ja kogemuste vahetamine.
Lisaks on oluline, et fond arvestaks projektides katsetamisvõimalusi, et anda noortele võimalus teha ja parandada vigu, mis on iga õppeprotsessi ja mis tahes projekti vedamise lahutamatu, kui mitte tähtsaim osa. Sellele järeldusele jõudsin juba tükk aega tagasi erinevate projektide teostamise ajal ja praegu, olles vahetusõpilane Ameerika Ühendriikides, sain sellele uuesti kinnitust. Erinevalt Euroopa riikidest, kus valitseb ebaõnnestumiste korral pigem kaasatundmise kultuur, ei ole USAs noor tõsiseltvõetav pigem siis, kui tal puudub läbikukkumise kogemus.
Meil aga pigem peljatakse läbikukkumist ja seetõttu jääb paljude inimeste, sealhulgas ka noorte potentsiaal kasutamata. Selle all kannatab ka noorte motivatsioon ja paljud ei julge uuesti alustada. Noorte tõsiseltvõetavus saab kannatada, ja see on probleem. Selles on meil ameeriklastelt palju õppida ja eeskuju võtta. Kui seal ebaõnnestud, siis sind kiidetakse tehtud katsetuse ja julguse eest ning sel juhul on sul ka tahe otsast peale hakata. Ameerika noortel on rohkem tegutsemisvabadusi, mõjuvõimu ja vastutust ning tänu sellele nad ka tunnevad, et nende tegemistest päriselt midagi sõltub.
Ebaõnnestumise risk eksisteerib alati, kuid suhtumine sellesse määrab kogu edasise arenguteekonna. Noortealgatuste fond oleks investeering noorte tulevikku.
Investeeringute puhul ei saa alati eeldada garanteeritud tootlust, ent kõik teadmised, oskused, kogemused ja tutvused, mida noored omandavad, kujundavad nende stardikapitali järgmisteks algatusteks, mida nad võtavad ette juba täiskasvanud inimestena, seades atra paremaks iseseisvaks eluks. Kui noor ebaõnnestub, ei loobu ta uuesti proovimast, vaid muudab strateegiat, teades, et selja taga on soliidne pagas ja uus algus ei tule enam nullist. Äkki see võikski olla eesmärk?