Skip to footer
Saada vihje

PILDIGALERII Narvas paigaldati tulevase tööstusinkubaatori nurgakivi

26. novembril paigaldati Kulgu tööstuspargi territooriumile tulevase tööstusinkubaatori nurgakivi. Terasest ajakapslisse pisteti koos muude ajamärkidega ka ajalehe Põhjarannik värske number.

26. novembril paigaldati Narva Kulgu tööstuspargi territooriumile tulevase tööstusinkubaatori nurgakivi. Kava kohaselt alustab inkubaator tööd juba aasta pärast ning selle esimeseks kliendiks saab põlevkivituhast kaltsiumkarbonaati valmistav ettevõte.

Ida-Viru Investeeringute Agentuuri (IVIA) tellimusel kerkib tööstusinkubaator piirilinna edelaossa Kulgu tööstuspargi territooriumile. Inkubaatori ehitusplatsi naabruses kõrgub õige pea tööd alustava NPM Narva püsimagnetite tehase hoone.

Inkubaatorit ehitab firma Rand & Tuulberg, ehituse maksumus on 5,8 miljonit eurot. Valmimistähtaeg on 2025. aasta september, kõik tööd peaksid täielikult lõpetatud saama 2026. aasta veebruariks.

Tööstusinkubaatori põhiülesanne on pakkuda teistest piirkondadest ja riikidest Ida-Virumaale tulevatele tootmisettevõtetele võimalust käivitada tootmine algetapis kiiresti ja minimaalsete investeeringutega ning anda neile kõikidel etappidel asjatundlikku nõu ja tuge. Inkubaator toetab eelkõige neid projekte, mis pakuvad uuenduslikke tooteid järgmistes valdkondades: rohemajandusele ülemineku uued tehnoloogiad, ringmajandus ja jäätmete töötlemine, uued energiaallikad, uute materjalide tootmine jms.

Anname tootmispinnad rendile kuni viieks aastaks.

TEET KUUSMIK

Ei müü, vaid annavad rendile

Ligemale 6000ruutmeetrise pindalaga tööstusinkubaator koosneb tootmishoonetest, kus on kümme 400-3000ruutmeetrise pindalaga nüüdisaegset tootmisruumi või tsehhi, mille konfiguratsiooni saab paindlikult muuta, ning kolmekorruselisest bürooruumide kompleksist. Tootmis- ja kontoriruumid antakse rendile ning ettevõtete töötajatele ja külastajatele avatakse ka kohvik.

Alustavad ettevõtted saavad inkubaatori teenuseid kasutada kuni viis aastat. Selle aja jooksul on neil võimalik edu korral jalule tõusta ja hoogu koguda, et olla edaspidi võimeline jätkama tegevust omaenda või renditud pindadel. Inkubaatorist saab ühtlasi stardiplatvorm pilootprojektide elluviimiseks ja demotehaste rajamiseks.

IVIA juht Teet Kuusmik sõnas, et kui tavaliselt sõlmitakse ettevõtjatega rendilepingud vähemalt seitsmeks kuni kümneks aastaks ehk tegemist on pikaajalise kohustusega, siis rajatavas tööstusinkubaatoris antakse tootmispinnad rendile vaid kuni viieks aastaks. Inkubaatori klientidel pole mingil tingimusel võimalik seal tootmispindu pikemaks ajaks rentida või neid endale soetada − sellised on projekti rahastamise tingimused.

"Seni müüsime IVIAs ettevõtetele kinnistuid, et nad endale tehaseid rajada saaksid. Kuid on palju selliseid ettevõtteid, mis ei ole valmis kohe esimese sammuna sellist investeerimisotsust tegema, vaid peavad esmalt tootmise käivitama, meeskonnad mehitama, ekspordivõimalused leidma. Inkubaator ongi mõeldud just sellistele ettevõtetele," sõnas Kuusmik.

Narva tööstusinkubaatori ehitust rahastatakse täies ulatuses õiglase ülemineku fondist.

Esimene klient on juba teada

Teet Kuusmiku sõnul saab Narva tööstusinkubaatori esimeseks kliendiks ASi Ragn-Sells tütarettevõte R-S OSA Service, mis on omandamas kohalikust põlevkivituhast kaltsiumkarbonaadi valmistamise tehnoloogiat. Kaltsiumkarbonaati kasutatakse näiteks põrandakatete ja plastakende, värvide jm materjalide tootmisel.

R-S OSA Service'i põlevkivituha töötlemise projekti juht Alar Saluste on varem öelnud, et neil on plaanis käivitada Narva inkubaatoris seade, mis toodaks ligikaudu 50 000 tonni kaltsiumkarbonaati aastas.

Inkubaatori ehituse käigus ja tsehhide ettevalmistamisel võetakse arvesse tööstusettevõtjate erivajadusi ning lisaks pakub IVIA koostöös kolme ettevõttega neile igapäevast soft landing´u ehk nn pehme maandumise tugiteenust ehk nõustamistuge, st aitab lahendada mitmesuguseid küsimusi, leida kontakte jne. "Näiteks välisettevõtete jaoks on see väga oluline," kinnitas Kuusmik.​

Kommentaarid
Tagasi üles