Pankrannik vaadatakse kevadel kriitilise pilguga üle

Kohti, kus pangaserv ohtlikult sügaviku kohale ulatub, on Toila vallas hulganisti.

FOTO: Peeter Lilleväli/Põhjarannik

Päästeamet vaatab aprillis koos Toila vallavalitsuse ja keskkonnaameti esindajatega pankrannikul üle kõik kohad, kus inimesed jalgsi ja autodega liiguvad, ning otsustab seejärel, kuidas kukkumisohtu ennetada.

Aasta hakul Vokas juhtunud traagilisest õnnetusest ajendatuna võttis Toila vallavanem Eve East uuesti üles mõni aasta varem päevakorral olnud pankranniku turvalisuse teema.

Jaanuari lõpus said asjaomaste ametkondade esindajad kokku ning otsustasid, et kevadeks kaardistab Toila vald oma 31 kilomeetri pikkusel pankrannikul kõik teada olevad kohad, kus inimesed käivad ja transpordivahenditega sõidavad. Samuti kaalub vald võimalikke kohti, kuhu võiks luua vaatlus- ja puhkekohad.

Aprillis tulevad needsamad ametkondade esindajad taas kokku ja vaatavad kõik kaardile pandud kohad üle, otsustades igas konkreetses kohas eraldi, kuidas saaks seal kõige tõhusamalt riske maandada. Kuna piki pankrannikut kulgeb maantee, otsustati ülevaatusse kaasata ka maanteeamet.

"Peamiselt on jutt ohu eest hoiatavate siltide paigaldamisest," ütles Eve East.

Varisemise ohu eest hoiatavaid tahvleid on kavas paigaldada ka pankranniku alla, et hoiatada pankrannikult kukkuvate kivide eest.

Madal piire pole välistatud

"Inimesi hoiatama muidugi peaks − et teataks, et sellised ohud varitsevad," on keskkonnaameti Põhja regiooni juhataja Jaak Jürgenson siltide paigaldamisega päri. "Kuna see kallas on järsk ja maantee läheb sealt mööda, oleks mõistlik sildid välja panna küll."

Õnnetused pankrannikul

  •  8. juunil 2015 kukkus Toila lähedal pankrannikult alla 37aastane naine.
  •  1. jaanuaril 2017 kukkus Toila vallas Altkülas pankrannikult alla ja sai surma 35aastane mees.
  • 5. augustil 2017 kukkus Toila vallas Toila alevikus pankrannikult alla 38aastane mees.
  •  13. veebruaril 2018 jalutas 18aastane mees Toila vallas Ontika külas pankranniku all ja sai kiviga pähe.
  •  15. detsembril 2018 kukkus Toila vallas Valaste külas mees pankrannikult alla. 
  •  5. jaanuaril 2019 kukkus Toila vallas Voka alevikus pankrannikult alla ja hukkus 7aastane tüdruk.

(Allikas: päästeamet)

Pankranniku tarastamist või sinna pikalt piirde ehitamist ta ette ei kujuta: "Siis peaksime sood ka tarastama ja järvedele piirded ümber ehitama, et keegi ära ei eksiks või upuks. Ohutunne peaks ikka inimestel endal olemas olema."

Neli aastat tagasi päästeameti välja pakutud mõtet kaldapealse niitmisest suvisel ajal, et pangaserv märgatavamaks muuta, ei pea arutamist väärivaks ei vald, ei keskkonnaamet.

"Keskkonnaamet seal kindlasti niitma ei hakka; kaitseala eesmärk on säilitada Ontika paekallast, mitte heina niita. Olen seal käinud ja turninud nii all kui ka üleval, ma ikkagi teadvustan endale, kuhu ma lähen ja millised ohud seal olla võivad, ega roni igale poole," rääkis ta.

Jürgenson tõi näiteks Norra, kus mägiteedel, fjordidel ja kuristikel pole mingeid füüsilisi tõkkeid pandud.  

"Samas Pakri poolsaarel, kus eelmisel kevadel hakati üle kalda sõitma, pandi maantee serva teepiire. Kas selline teepiire, mis takistaks autoga teelt maha keerata, võiks ka Ontika ja Toila vahel mõistlik olla, seda võib maanteeametiga arutada."

Mõnda käidavamasse ohtlikku kohta madala, loodusesse sobiva piirde paigaldamist Jürgenson päriselt ei välista.

"Seda peabki kohapeal vaatama, kas ja mis kusagil mõistlik on. See on kaalutluse küsimus, kus peab arvestama, mida selles konkreetses kohas kaitstakse."

Naaberomavalitsustes ohtu pole

Narva-Jõesuu linnavolikogu esimees Veikko Luhalaid ütles, et nende territooriumil pankrannikul ohtlikke kohti pole, küll aga on probleemiks vana lagunenud muul, mis eriti noori ligi tõmbab, samuti sügava veega sadamapiirkond ja Mummassaare nn metsik rand, kus on ka halb telefonilevi ning kehva tee tõttu päästjate ligipääs keeruline.

Lüganuse abivallavanem Krisli Kaldaru rääkis, et neil on pankrannikul ainuke ohtlik koht Purtses Hiiemäel, kus põllutee lausa panga ääreni kulgeb.

"Panime sinna päästeameti ettepaneku peale juba vist kaks aastat tagasi hoiatava sildi välja. Ega seal võõrad eriti käi, aga igaks juhuks," ütles ta.

Järsu kalda eest hoiatava märgi pani vallavalitsus ka Purtse silla juurde, kus jõgi kipub tee põhja ära uuristama.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles