K, 29.03.2023

Poliitikast taandumisplaane pidav Repinski tahab avada Kuremäel kitsefarmi ja juustutööstuse

Erik Gamzejev
, ajakirjanik
Poliitikast taandumisplaane pidav Repinski tahab avada Kuremäel kitsefarmi ja juustutööstuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Martin Repinski plaanib pühenduda Kuremäele 10 000 kitsega hiidfarmi ja juustutööstuse rajamisele.
Martin Repinski plaanib pühenduda Kuremäele 10 000 kitsega hiidfarmi ja juustutööstuse rajamisele. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Jõhvi vallavanema kohalt riigikogusse suunduv Martin Repinski soovib tänavuse aasta lõpus avada Kuremäel 4000 kitsega farmi ja juustutööstuse ega välista, et taandub poliitikast ja pühendubki põllumajandusele.

"Kuremäe farmiga tegelen praegu aktiivselt," sõnas 2016. aastal 18 päeva ka maaeluministri ametis olnud Repinski Põhjarannikule. 

Ta loodab, et ehitus algab peagi ja aasta lõpuks valmib Alutaguse vallas Kuremäel tulevase farmi esimene etapp, mis on mõeldud 4000 kitsele. Farmi juurde rajatakse ka juustutööstus. Kui Repinski selle plaani ellu viib, peaks aasta lõpuks Kuremäele tekkima ligikaudu 20 töökohta. 

Repinski sõnul on kogu tulevane Kuremäe farm kavas välja ehitada viie aasta jooksul ja see on planeeritud 10 000 kitse kasvatamiseks. "Kogu investeering on viis miljonit eurot," ütles ta. Tulevane hiidfarm peaks tulema Kuremäe keskusest Vasknarva poole jäävatesse endiste karjalautade territooriumile.

10 000 kitsega farmi rajamise plaanist Kuremäele rääkis Repinski Põhjarannikule esmakordselt juba 2014. aasta sügisel. "Eesmärk on kümme tuhat kitse," ütles Martin Repinski tookord kavatsedes maailma suurima kitsefarmi ehitust alustada 2015. aasta kevadel. "Ehitame igal aastal ühe kahe tuhande kohalise lauda, kokku viis hoonet, lisaks noorkarjalaut. Hooned paiknevad ringikujuliselt, keskele tuleb lüpsiplats."

Ta märkis, et mida suurem on tootmine, seda madalam on piima hind. "Kui tahame Euroopa turule minna, on oluline, et omahind oleks võimalikult madal. Loomulikult tähendab suurem tootmine ka kõrgemaid riske ja eeldab väga kõva müügitööd." 

Kuremäe farmi rajamise plaan on Repinskil takerdunud. Tema enda sõnul seoses siirdumisega poliitikasse 2015. aasta alguses. Eelmisel aastal kukkus märgatavalt ka Repinskile kuuluva Konju Kitsefarm OÜ käive. Kui 2017. aastal oli Teatmik.ee andmetel selle aastakäive üle 85 000 euro, siis mullu jäi see alla 20 000 euro. 

Keskerakonda kuuluv Martin Repinski ütles kolmapäeva hommikul eetris olnud ERRi raadiouudistes, et ei välista poliitikast lahkumist põllumajandusse. "Ma ei välista, et see juhtub üsna varsti," sõnas ta. 

Märksõnad
Tagasi üles