Kaevandusmuuseumi õuele lisandus 45tonnine laadurveok

Laadurveokit kaevandusmuuseumi väljapanekus seni veel polnudki.

FOTO: Etti Kagarov

Täna hommikul jõudis Kohtla-Nõmmele kaevandusmuuseumi õuel asuvat väljapanekut täiendama tosin aastat Estonia kaevanduses töötanud laadurveok Toro 8.

Vaata laadurveoki saabumist SIIT: 

"See kopplaadur töötas 2007. aasta maist eelmise aasta oktoobri lõpuni Estonia kaevanduses ja toimetas seal mäemassi konveierilindile − kokku üle 24 000 töötunni," rääkis Eesti Energia kommunikatsioonijuht Jelena Derbneva. 

Uus eksponaat toodi Estonia kaevandusest treileriga kohale.

FOTO: Etti Kagarov

Tegemist oli esimese üheksakuupmeetrise kopaga laaduriga. Masina treileriga muuseumi õuele toimetanud kaevanduse remondimehed rääkisid, et omal ajal, kui laadur kaevanduses tööd alustas, oli see kõikidest teistest tollastest masinatest oluliselt suurem ja alguses peljati, et see ei mahu kaevanduskäiku äragi. Mahtus küll. Ja tööjõudlus tõusis tänu sellele märgatavalt.  

Treilerilt maha sõitis masin ise.

FOTO: Alo Abel

"Nüüdseks on masin amortiseerunud, remont ja hooldamine ei ole enam otstarbekas," ütles Derbneva põhjuseks, miks kaevanduses seda laadurit enam vaja ei ole. "Mõnda aega oli see ka müügis, aga osta ei tahtnud keegi. Kui muuseum seda endale eksponaadiks poleks tahtnud, oleks see lõpetanud vanametallina."

Võidukalt päral.

FOTO: Etti Kagarov

Kaevandusmuuseumi juht Etti Kagarov ütles, et muuseumi juures on ruumi palju ja vastu võetakse kõik, mida kaevandusfirmadel pakkuda on. 

"Iseasi, kui pakutakse midagi sellist, mis meil juba olemas on, aga seda pole seni ette tulnud. Laadurveoki panime Belazi kõrvale, maa-alune ja karjääritehnika on nüüd kõrvuti."

Kagarovi sõnul huvitutakse muuseumi õuel olevast väljapanekust päris palju. 

"Oleneb muidugi grupist, kui palju kellelgi aega on. Kõige rohkem käivad masinate juures lastega pered, uudistavad ja teevad seal pilte. Masinate peale saab ju ronida ka, see on lastele nagu mänguväljak," naeris ta. 

Tagasi üles