Struuga kanal saab sügiseks uue silla

Eelmine uus sild üle Karoli jõe − ikka struugade hooldamise tarbeks − valmis keskkonnaameti eestvedamisel kaheksa aastat tagasi.

FOTO: Bruno Uustal

Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) eestvõttel ehitatakse Alutaguse vallas Jaamakülas suve lõpuks uus sild üle Struuga kanali, et kaitsealustele luhtadele niidutehnikaga ligi pääseks.

Sild on selle koha peal tegelikult olemas, aga Alutaguse abivallavanema Oleg Kuznetsovi sõnul on see nii lagunenud ja alla vajunud, et korjab enda taha oksarisu ja muud sodi, mida vesi kaasa kannab. Masinatega üle sõita pole sealt keegi ammust aega saanud, mistap Karoli luhal on hooldustööd lihtsalt tegemata jäänud. 

Suvel hakkab OÜ Nordpont − seesama firma, kes Valaste joa trepistiku ja matkaraja ehitas − pärast vana silla lammutamist sinna uut teraskaarsilda ehitama.  

Silda ja juurdepääsuteed hõlmava detailplaneeringu algatas ja kinnitas endine Illuka vallavolikogu juba mõni aasta tagasi, tänavu jaanuaris jõudis Alutaguse vallavalitsus selle kehtestamiseni.  

2016. aastal valminud ehitusprojekti kohaselt ei takista sild jõel toimuvat liiklust (see oli Illuka vallavalitsuse nõue); keskmise veeseisu puhul mahuvad silla alt läbi sõitma kuni 1,4 meetri kõrgused veesõidukid, maksimaalse veeseisu puhul pääseb silla alt läbi poole madalama sõudepaadiga. 

Uus sild peab vastu pidama 40tonnistele veokitele ja on kavandatud kestma pool sajandit. 

Sild on oluline Struuga maastikukaitseala luhtade hooldamisel − et niidutehnika neile luhtadele ligi pääseks −, samuti luhtadelt niidetava heina äratoomiseks ning ka piirivalve töö hõlbustamiseks. 

"Riigimetsa majandamise keskus sellest sillast mingit otsest kasu kindlasti ei saa − isegi kui seal tagapool on mingeid alasid, mis tuleb alles hooldamiseks ette valmistada ja seal võsa maha võtta, siis selle võsa väljavedamine on ainult ühekordne ettevõtmine," rääkis RMK looduskaitseosakonna looduskaitsetööde juht Kristo Kokk. 

Struugade piirkonna luhad ja lammialad on RMK hallataval maal.

"Oleme need maad välja rentinud ja üritame nüüd rentnikule ligipääsetavaks teha," põhjendas Kokk uue silla vajadust. 

Juurdepääsutee kohta ütles ta, et midagi suurt seal teha polnud vaja: "Natuke mullet parandada, kohati katet peale vedada ja mõned mahasõidukohad rajada. Sild on ikka põhiline."

Projekti kogumaksumus on umbes pool miljonit eurot, raha saadakse ELi ühtekuuluvusfondist. 

Tööd algavad juuni keskpaigas ja kestavad septembri lõpuni. 

Tagasi üles