Narva energiajooksule on oodata rekordarvu osalejaid

Kui varasematel aastatel on jooksjad lähetatud rajale Peetri platsilt, siis sel aastal on nii stardi- kui finišipaik esimest korda Narva jõe ääres Joaorus uue rannahoone kõrval. FOTO: Matti Kämärä

Ida-Virumaa suurimale rahvaspordiüritusele, 11. juunil toimuvale  Narva energiajooksule oli eile pärastlõunaks  registreerunud juba ligemale 2200 osalejat ja see annab märku, et tänavu võib sündida uus osavõturekord.

Viimaste päevade aktiivse registreerimisperioodi hoog raugeb täna hilisõhtul, kui saab läbi soodsama osavõtutasuga enda kirjapaneku aeg.

Tänavu kuuendat korda toimuva Narva energiajooksu osavõturekord pärineb eelmisest aastast, kui stardis oli  kokku 4014 inimest. Neist ligemale tuhat olid lastejooksudest osavõtjad, kes saavad üritusel osaleda tasuta ega pea seetõttu ka enne registreerima. Poolmaratoni ja 7 km jooksudistantsil ulatus registreerunute arv eile ligemale 90 protsendini, võrreldes mullu finišisse jõudnutega.

Tohutult valikuvõimalusi

"Praeguse seisuga liigume sellises graafikus, et uus osavõturekord võib sündida, kuid võib ka napilt ületamata jääda," sõnas energiajooksu peakorraldaja Mati Lilliallik, kes tuntud suurte eesmärkide seadjana on avaldanud varem soovi, et tänavu võiks osalejate arv ulatuda ka juba viie tuhandeni, kuid see jääb ilmselt seekord veel kättesaamatuks.

Lillialliku sõnul on paralleelselt tervisespordi buumiga Eestis plahvatuslikult kasvanud jooksmise, rattaspordi ja muude rahvaspordiürituste arv. Näiteks ainuüksi Ida-Virumaal toimub sel suvel üle poolesaja jooksuvõistluse. "Valikuvõimalused, kus osaleda ja kus mitte, on nelja-viie aasta taguse ajaga võrreldes tohutult avardunud. Kui seetõttu igal aastal uusi osavõturekordeid ei püstitata, ei ole sellest midagi katki, sest kokkuvõttes spordivad Eesti inimesed praegu rohkem kui kunagi varem ja see on kõige tähtsam," leidis ta.

Samas on Narva energiajooks Lillialliku sõnul paljude Eesti jooksuhuviliste kalendrisse kindlalt kinnistunud. "See on minu hinnangul kõige kaunim jooksurada Eestis ning seda arvamust jagavad päris paljud jooksusõbrad," sõnas peakorraldaja, kelle eestvõtmisel toimub muu hulgas ka Baltimaade suurim rahvaspordiüritus Tallinna maraton.

Võistluse sekretariaadi juht Renna Järvalt ütles, et ligikaudu 40 protsenti registreerunutest on Ida-Virumaa elanikud. "Kui arvestada, et lastejooksudel osalejad on valdavalt kohalikud, siis peaks idavirulaste osakaal küündima kokkuvõttes pooleni ja see on nii suure ürituse puhul väga hea tulemus. See näitab, et jooksuhuvi on idavirulaste seas pidevalt suurenenud," tõdes ta.

Uuenenud rada

Varasemate kordadega võrreldes on Narva energiajooksu rada sel aastal läbi teinud uuenduskuuri. Põhiline muutus on, et stardi- ja finišipaik on kolitud Peetri platsilt Joaorgu Narva uhiuue modernse rannahoone juurde. Rajameister Vladimir Všivtsevi sõnul peaks muutunud rada varasemast veelgi parem olema, sest kulgeb nii esimestel kui viimastel kilomeetritel piki jõekallast mööda uut promenaadi.

"Uuel rajal peaks olema võimalik joosta varasemast kiiremini, kuna enam ei ole sees lõpukilomeetri ränka tõusu. Ainus suurem mäkkerühkimine tuleb ette võtta pärast teist kilomeetrit, kuid siis on jalad veel värsked," sõnas ta.

Nagu varasematel aastatel, selguvad ka tänavu Narvas Eesti poolmaratoni meistrid. Kohale on oodata enamikku Eesti paremaid pikamaajooksjaid, kuna see võistlus sobib hästi peaprooviks nii juulis toimuvateks Euroopa meistrivõistlusteks kui augustis algavateks olümpiamängudeks. Mati Lillialliku sõnul esitavad klubid medalite pärast heitlevate jooksjate nimekirjad viis päeva enne võistlust. Kuid kõigi eelduste järgi peaks Narvas olema stardis ka vähemalt üks kolmikõdest Luikedest, kes kõik on kindlustanud koha Rio olümpiale maratonis ja on selle erakordse saavutusega juba praegu kerkinud maailma suurte meediakanalite huviorbiiti.

Energiajooksu korraldamisel osaleb üle 300 inimese, neist enamik on Narvast kaasatud vabatahtlikud, kes on abiks võistluskeskuses, raja julgestamisel ja joogipunktides. Všivtsevi sõnul on raja ääres viies kohas jooksjaid ergutamas ansamblid, diskorid või tantsutüdrukud. Jooksujärgse kontserdiprogrammi tänavune peaesineja on Uku Suviste, kes esitab nii eesti kui vene keeles Jaak Joala tuntuks lauldud lugusid.

Tagasi üles
Back