Kurjategija noahoobist hukkunud mees pälvis postuumselt kodanikujulguse aumärgi

Kodanikujulguse aumärk ja kell. JUSTIITSMINISTEERIUM

FOTO: Põhjarannik

Justiitsminiser Urmas Reinsalu andis postuumselt kodanikujulguse aumärgi idavirulasele Sergei Dainekole, kes hukkus kurjategija noahoobist, kui sekkus baaris tekkinud tülisse.

Aasta tagasi läks Sergei Daineko koos abikaasa ja sõpradega Kohtla-Järve piljardibaari aega veetma. Peagi hakkasid baarikülastajaid häirima üks mees ja naine, kes klaarisid vihaselt ja valjult suhteid. Sergei ja tema abikaasa pöördusid mitu korda viisakalt tülitsejate poole, paludes neil kisa ja lärm lõpetada. Kui Sergei ja Valentina läksid õue, järgnes neile tülitsejast mees, kes lõi Sergeid tema abikaasa silme all noaga kõhtu. Sergei suri hiljem vigastustesse. Lööja kannab nüüd 8-aastast vangistust.

Justiitsministeeriumi tõdes, et Ida-Virumaa üks valusamaid probleeme on nõrk kogukonnatunne, ükskõiksus ümbritseva vastu. Ei astuta välja kannatanute kaitseks ega kaaskodanike rahu tagamiseks. Sergei Daineko aga näitas üles kodanikujulgust ja väärikust ning kaitses rahumeelsel viisil õiguskorda ja kogukonna rahu. On äärmiselt kurb, et õiguskorda kaitsev inimene võib kaotada elu. On aga väga tähtis, et inimesed ikkagi julgeksid seda teha. Sergei Daineko julges ja väärib seetõttu tunnustust.

Justiitsminister andis esmaspäeval kodanikujulguse aumärgi üle 27 inimesele, kes on oma vapra tegutsemisega aidanud peatada kurjategijaid, toetanud abivajajaid ning panustanud aktiivselt ühiskonna turvatunde tagamisse. Autasustatute seas oli mitmeid idavirulasi.

Juulikuus märkas Mihhail Boltušin Narvas, kuidas tänaval peksab üks mees prussiga teist. Mihhail ajas agressiivse peksja maas lamava kannatanu juurest eemale, seisis nende vahele, helistas häirekeskusse ja hoidis lööjat patrulli saabumiseni kinni. Tänu julge kodaniku sekkumisele peeti lööja sündmuskohal kinni ja kannatanule anti kiiresti arstiabi.

Mullu augustis üritati Narvas röövida ameeriklastest kolledžitudengeid, kel õnnestus siiski eemale joosta. Mõne aja pärast nägid noaga vehkivat noormeest Argo Toming ja tema sõber Andrus Tamm, kes otsustasid talle järgneda, ning Argo helistas ka politseisse. Samuti aitas Argo fotode järgi kurjategijaid ära tunda ja osales juhtumi pealtnägijana menetluses tunnistajana.

12. septembril kuulis narvalanna Ljubov Moissejenko koju jõudes naaberkorterist kähmluslärmi ja tulistamist meenutavat heli. Kui Ljubov helistas naabrinaisele ja asja uuris, palus too kutsuda politsei. Ljubovi kõne peale saabusidki kohe kiirreageerijad, kes pidasid mehe kinni. Kuna kasutati tulirelva, oli oht, et sündmus lõpeb traagiliselt. See juhtum näitab, et telefonikõne võib päästa elu.

Tagasi üles