16. november 2011, 19:11
Eesti ja Soome vaheline teine elektriühendus EstLink 2 sai nurgakivi FOTOGALERII
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
[nggallery id=25] Täna asetati Püssi alajaamas nurgakivi Eesti ja Soome vahelise elektriühendusele EstLink2, mis saab valmis 2014. aastal ning kolmekordistab elektrisüsteemide ühendusvõimsuse Eesti ja Põhjamaade vahel.
EstLink 2 on oluline nii Eesti tarbijate elektrivarustuskindluse tagamisel kui elektrituru toimimiseks. Seda eriti arvestades elektrituru täielikku avamist 2013. aasta alguses. Ehitatava ühenduse valmimise järel saab rääkida ühisest Põhja-Balti elektriturust, mis anna läbi efektiivsema konkurentsi tarbijatele suurema valiku valida elektrimüüjat ja tootjatele võimaluse kaubelda oluliselt suuremal turul.
Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul on EstLink 2 hea näide Eleringi mastaapsest rahvusvahelisest koostööprojektist, mis loob uusi võimalusi kogu regiooni elektritootjatele ja tarbijatele ning suurendab konkurentsi regionaalsel elektriturul. Eriti oluline on see just Eesti tarbijate jaoks, arvestades turu avamisel Eesti elektrituru väga suurt kontsentreeritust ühele tootjale.
„EstLink 2 on Eesti jaoks energiajulgeoleku ja elektrituru arengu seisukohalt väga kaalukas projekt. Koos EstLink 1-ga on Eestil peale kaabli valmimist 1000 MW ühendus Põhjamaadega, mis tagab lisaks oma tootmisele ja olemasolevale ühendusele Balti riikide, Venemaa ja Valgevenega alternatiivse varustuskanali. Kahe EstLinki ühendus kokku on aga esialgu piisav tagamaks enamusel tundidel piiranguteta elektrienergia ostu ja müügi Eesti ja Soome vahel. Seega jõuab tarbijateni erinevate elektritootjate konkurentsis piirkonna hetke parim hind, “ lisas Veskimägi.
Fingridi tegevjuht Jukka Ruusunen sõnas, et 2014. aastal valmiv EstLink 2 kolmekordistab Eesti ja Soome vahel liikuva energia hulga ja seeläbi omab olulist mõju Baltimaade elektriturule. „On oluline silmas pidada, et ülekandevõimsuse suurus mängib tähtsat rolli konkuretsi takistamisel või edendamisel elektriturul. Kui on olemas riikidevahelised ühendused, mis võimaldad elektri tõketeta liikumise, siis on ka tagatud suurem ning efektiivselt toimiv elektriturg,“ lisas Ruusunen.
EstLink 2 projekti kogumaksumuseks on ligikaudu 320 miljonit eurot, mis jaotub võrdselt Eesti ja Soome süsteemihaldurite Eleringi ja Fingridi vahel. Projekti kaasrahastab 100 miljoni euroga Euroopa Komisjon. (PR)