Sinimäe hoolekandeküla kerkib jõudsalt

Sirle Sommer-Kalda
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Juunikuu jooksul peaksid majakarbid valmis saama ja aasta lõpus kliendid sisse kolima.
Juunikuu jooksul peaksid majakarbid valmis saama ja aasta lõpus kliendid sisse kolima. Foto: Matti Kämärä

Vaimupuudega inimeste liikumisvabadus aasta lõpuks valmivas Sinimäe hoolekandekülas ei tähenda külas jõlkumist, tõrjus ASi Hoolekandeteenused juhatuse esimees Maarja Mändmaa kohalike elanike võimalikke hirme. 

Kes täpselt on need 60 inimest, kes aasta lõpus Sinimäe psüühiliste erivajadustega inimeste hoolekandekülasse elama asuvad, pole veel teada, aga nimed selguvad juuni lõpuks, kui peaksid valmis saama ka kuus kümnekohalist peremajakarpi.

"Meil on 20 hooldekodu üle Eesti laiali ja komplekteerimised käivad teatud põhimõtete järgi: diagnoos, puude raskusaste, omavaheline sobivus, päritolu. Osa kliente kolib Sinimäele suletavatest hooldekodudest, aga pakume võimaluse siia tulla ka nendele Ida-Virumaalt pärit inimestele, kes elavad mittesuletavates hooldekodudes," selgitas Maarja Mändmaa.

Tema sõnul hoolekandeküla klientide liikumist ei piirata. "Pole mingit põhjust pidada neid luku taga. Hoolekandekülas on ööpäevaringselt personal, kes kliente tunneb ja hoolitseb selle eest, et nad võtavad õigel ajal ravimeid. Ja see vaba liikumine ei näe välja nii, et inimene käib ja jõlgub mööda küla, vaid kõigil on oma individuaalne tegevuskava ja hommikust õhtuni tegevused."

Töötajaid värvatakse hoolekandekülasse üle 20. Hoolekandeteenuste süsteemi sisene konkurss juhi ja ülejäänud personali leidmiseks on juba välja kuulutatud. Mändmaa kinnitusel on lootust tööle saada ka kohalikel, kelle haridus ja kvalifikatsioon vastavad nõuetele.

Otsitakse jõukohast rakendust

Kohapeal otsitakse kontakti ka ettevõtjatega, kes võiksid hoolekandeküla asukatele lihtsamat tööd pakkuda. Mändmaa sõnul on juba räägitud mõne kohaliku tööandjaga, kellel võiks vaja minna abitöölisi.

"Algatuseks otsime lihtsamaid tegevusi põllumajanduses, aga kui kogukonna usaldus kasvab, siis miks mitte laiemalt. Meie kogemus teistes hoolekandekülades näitab, et meie inimesed on täiesti võimelised tööd tegema, ainult et see tuleb teha nendele lihtsaks ja arusaadavaks."

Mändmaa kiitis Vaivara vallavõimude toetust. "Olen pidanud andma volikogude ees selgitusi, miks ma tahan sellist ohtlikku kontingenti tuua, aga siin mõisteti hoolekandeküla vajadust ja asjaolu, et see annab ka kohalikele tööd. Pealegi on meie kliendid maksujõulised inimesed, kes käivad poes ja tarbivad kohalikke teenuseid."

Tuleb harjuda

Vaivara vallavanem Heiki Luts tunnistas, et vaimupuudega inimeste hoolekandeküla on valla jaoks uus asi, millega tuleb harjuda, kuid sellele vaatamata ollakse positiivselt meelestatud. "Kui see planeering algatati, siis oli küsimusi tõesti väga palju ja otsus ei tulnud kergelt. Pakkusime välja oma variante ja nii saigi kokku kontseptsioon, mis sobis mõlemale poolele. Loodame, et kohalikud inimesed, kes soovivad, saavad hoolekandekülas ka lubatud töökohad."

Lutsu sõnul otsitakse praegu võimalusi, et algselt kavas olnud tegelusmaja ehitamine, mis ei toimu ühel ajal peremajade püstitamisega, ei lükkuks päris kaugesse tulevikku. "Tegelusmaja oli meie jaoks kompvek, mis tookord volikogule ja kogukonnale sobis."

Sinimäe hoolekandeküla ehitab AS Remet. Ehitus läheb maksma ligi 13 miljonit eurot, millest 85 protsenti rahastab regionaalarengu fond ja 15 protsenti riik.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles