Sotsid tõrjusid Narva endise abilinnapea uuest ametist

Sofja Homjakova on veendunud, et rikkumised, mille eest teda karistati, "ei kuulu majandus-, ametialaste või varavastaste kuritegude hulka".

FOTO: Ilja Smirnov

Narva populaarseim sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski saavutas kohtu kaudu kuriteos süüdimõistetud endise aselinnapea Sofja Homjakova lahkumise sihtasutuse Narva Linna Arendus juhatuse ainsa liikme kohalt, kuigi nii linnavõimud kui maavanem ei pidanud seda nõudmist varem põhjendatuks.  

Narvalastele teada-tuntud Sofja Homjakova, kes oli varem abilinnapea, ei ole alates 3. veebruarist enam SA Narva Linna Arendus juhatuse liige.  Seda otsust taotlesid algul linnalt, pärast riigivõimult sotsiaaldemokraadid.

Kirjavahetust pidas riigikogu liige Jevgeni Ossinovski. Selle kohta on ta isegi märkinud, et " Narva võimud tegelevad juriidilise ekvilibristikaga".

"Teeb rõõmu, et kohus viis Narva võimude tegevuse seadusandlusega vastavusse ning tagandas Sofja Homjakova ametist, kus tal ei olnud õigust töötada," kommenteeris eile Ossinovski, tuletades meelde, et 2011. aastal mõisteti abilinnapea süüdi. "Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse järgi ei või munitsipaalettevõtete juhatusse kinnitada isikut, keda on karistatud ametialase kuriteo eest. Kahju, et õigluse jaluleseadmiseks pidime kohtusse minema, kuigi probleemi võinuks lihtsalt lahendada nii Narva linnapea kui Ida-Viru maavanem, kuid paraku asusid nad ringkaitsesse."

Kohtuotsus ei õõnestanud usaldust

Põhjarannik on varem kirjutanud, et Narva abilinnapea Homjakova, nagu tegi pärast kindlaks ka uurimine, avaldas 2008. aastal oma alluvale survet ning see muutis üht väärteomenetluse protokolli: linn karistas üht firmat ehitusnõuete rikkumise pärast. Lõpptulemusena oli firma trahv poole väiksem. Homjakovat karistas kohus selle kuriteo eest 797,62 euro suuruse rahalise karistusega ning mõistis talt välja ka 432 eurot kriminaalmenetluse kulusid.  Abilinnapea ametikohalt tuli tal lahkuda.

Homjakova uueks töökohaks sai peatselt 2010. aastal loodud SA Narva Linna Arendus. Sihtasutuse põhieesmärgid on piirkonna elukeskkonna kvaliteedi tõstmine ning konkurentsivõime tugevdamine nende linna territooriumide arendamise kaudu, mis on antud selle asutuse kasutusse. SA nimi on jäänud kõrvu Äkkeküla spordi- ja puhkekeskuse arendamise projektidega ning Siivertsi kolme kalmistu taaskasutusele võtmise katsega, mille käigus muudeti suur osa kalmistust tühermaaks.

Kohaliku poliitilise opositsiooni nõudmine arvata süüdimõistetud Homjakova juhatusest välja hakkas tuult tiibadesse koguma 2013. aasta kevadel. Endine abilinnapea ise kommenteeris toona, et rikkumised, mille eest teda karistati, "ei kuulu majandus-, ametialaste või varavastaste kuritegude hulka". Ossinovski aga tuletas eile meelde, et Homjakova ametist vabastamist nõudis koguni justiitsminister, ent Narva võimud eirasid sedagi nõudmist.

Kõrvaldavad võimukaost asutuses

Tänavu Narva uueks linnapeaks saanud jurist Eduard East ütles eile, et ei ole kirjeldatud asjaga kuigivõrd kursis, kuna sellega tegeleb asutuse nõukogu.

"Et vastata kui kvalifitseeritud jurist, tuleb süveneda kõigisse dokumentidesse, kujundada oma arvamus. Ma saan nii aru, et siin on juba mitu instantsi eri meelt olnud," ütles ta.

Homjakova ise aga, kelleta Narva Linna Arenduse juhatus üldse ilma liikmeteta jäi, teatas Põhjarannikule, et esitas juristide abiga edasikaebuse.

Asutuse nõukogu tuleb täna kokku ning küllap ka midagi otsustatakse, et kujunenud olukord tööd ei segaks.

Sihtasutuse töö on Homjakova sõnul praegu seotud peamiselt Äkkeküla piirkonnaga: arendusprojektid, varem alustatud hangete lõpetamine. Ja seda kõike selle taustal, et suur hulk tegemisi ja infrastruktuuri töid tuleb Narva Linna Arenduse võimkonda Narva Energia spordikoolilt.

Tagasi üles