L, 9.12.2023

Jõgevamaa andis Ida-Virumaale laulupeotule üle rongiga

Sirle Sommer-Kalda
, ajakirjanik
Copy
Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Mustvee volikogu esimees Aivar Saarela sõitis 25. juunil kõigepealt kilomeetri Avinurme muuseumirongiga, et tõrvik ooteplatvormil idavirulastele üle anda.

"Midagi pole teha − raudtee sai otsa ja peame teile tule üle andma. Hoidke seda sama väärikalt nagu Jõgevamaa!" ütles Aivar Saarela, kes oli enne haldusreformi Ida-Virumaale kuulunud Avinurme vallavanem. 

"Nagu vanad sugulased oleks kokku saanud," kommenteeris seetõttu Ida-Virumaa omavalitsusliidu tegevjuht Veikko Luhalaid, kui tule vastu võttis.

Laulu- ja tantsupeo Ida-Virumaa kuraator Erika Kõllo lubas tuld hästi hoida. "Vähemalt algus on väga ilus," ütles ta. 

Ida-Virumaa pinnal oli esimene peatus armastatud dirigendi Ants Üleoja Opaku talus Oonurmes. Taluõuel ootasid tuletoojaid Oonurme segakoor ja Tudulinna tantsurühm Rabaroosid.

Ants Üleoja tänas tuletoojaid ja dirigeeris minilaulupeo lõpetuseks "Tuljakut", mida ta teeb ka seekordsel üldlaulupeol. "Aktiivse koorijuhatamise olen juba lõpetanud, aga ega ma ennast halvasti ei tunne, kui pean praegu koori juhatama," ütles vanameister.

Peotuli veedab Ida-Virumaal terve teisipäevase ja kolmapäevase päeva ning see antakse Lääne-Virumaale üle neljapäeva hommikul Uljastel. 

Ants Üleoja kodutalust liikus peotuli Tudulinna kooli juurde mälestuste paika, mis on rajatud vana seltsimaja asukohale ning kus meenutati ja tänati Tudulinna väärikaid inimesi.

Järgmises peatuspaigas Iisaku kiriku juures tervitasid tõrvikuga näitlejat, lavastajat ja värsket riigikogu liiget Üllar Saaremäed kohalikud koorilauljad, rahvatantsijad ja pillimehed. Robert Theodor Hanseni kalmul kõlas tema loodud ja armsaks saanud laul "Ema süda" Annely Oone ja Iisaku segakoori esituses.Mäetaguse rahvas tuli tuld tervitama mõisaparki, lahkunud legendaarse puhkpilliorkestri juhi Ott Osula mälestuspingi juurde. Tähtsa päeva puhul mängis Mäetaguse puhkpilliorkestris kaasa Ott Osula poeg Hugo Osula, kes bussifirmade Sebe ja Lux Express omanikuna ning vanade busside kollektsionäärina andis tuleteekonnas kasutamiseks tulipunase Ikarus 55-e.

Mäetaguse rahvamaja juures toimus kohtumine luuletaja Virve Osilaga, kes sai Jõhvi ja Kohtla-Järve lastekooride esituses kuulda enda sõnadele loodud laulupeo laulu "Õnn ei tule pikutades", mille viisi autor on Kadri Voorand.

Rajamäe talus võtsid laulupeotule vastu Atsalama segakoor, koori pikaajaline dirigent Helga Surva, elupõline laulja ja koorivanem Jaan Surva ning lauljate armastatud suurte pidude üldjuht Hirvo Surva. Tuletoojaid kostitati oblikasupi ja suitsurääbisega. 

Illuka kiriku juures meenutati heliloojat, koorijuhti ja organisti Alfred Karindit. Tervituseks laulis Illuka naisansambel.

Jõhvis kihelkondade vahelise laulupüha kivi juures laulis tuletervitusel Kirderanniku koor ja mängis Jõhvi Big Band. Jõhvi kalmistul süüdati peotulest mälestusküünlad lahkunud Jõhvi kultuuritegelastele. Tantsijad paigaldasid kivi tantsuõpetaja Helju Tori kalmule.

Maakonnakeskusest sõitis tuli piirilinna Narva. Raekoja platsile on oodata Narva linna koorikollektiive ja puhkpillimängijaid. Narva kolledži hoones toimub Jazzlaulupeo kontsert, kus esineb Tormis Quartet. Tuli jääb ööbima Narva.

XXVII laulupeo ja XX tantsupeo "Tule tulemine" on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. Tänavu saab "Tule tulemise" traditsioon 50aastaseks, esimest korda toimus üle-eestiline "Tule tulemine" 1969. aastal laulupeo saja aasta juubeli puhul.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles