VIDEO Opositsiooni väljatõrjumine komisjonist tõi Jõhvi volikogus kaasa terava sõnavahetuse (2)

Erik Gamzejev
, ajakirjanik
Copy
Jõhvi  volikogu istungil läksid kired lõõmama pärast seda, kui volikogu esimees ja neljapäeval ka majandus- ja eelarvekomisjoni esimeheks valitud Eduard East määras sinna vaid võimuliidu saadikud.
Jõhvi volikogu istungil läksid kired lõõmama pärast seda, kui volikogu esimees ja neljapäeval ka majandus- ja eelarvekomisjoni esimeheks valitud Eduard East määras sinna vaid võimuliidu saadikud. Foto: Erik Gamzejev / Põhjarannik

"Mis tsirkus see on?" "Teater algab peale seda - Gümnaasium 100" - võite etelda seal palju tahate!" "Täna te tahategi tsirkust siia saada!" - selliseid repliike tulistati neljapäeva õhtul Jõhvi vallavolikogu istungil taustaks volikogu esimehe klaasikõlin ja haamrikoputused. 

Jõhvi vallavolikogu istungil tekkis neljapäeval opositsiooni ja koalitsiooni vahel terav sõnavahetus pärast seda, kui uus  majandus- ja eelarvekomisjoni esimees Eduard East pakkus sinna vaid võimuliidu saadikud. 

Volikogu istungil avaldasid 12 koalitsiooni saadikut põhjendusi esitamata umbusaldust senisele majandus- ja eelarvekomisjoni esimehele Allan Männile, kes võttis suvel koos opositsioonisaadikutega ette vallavõimude ametist tagandamise katse. 

Komisjoni uueks esimeheks valis Ossipenko valimisliidu "Jõhvi - meie kodu" ja Keskerakonna võimuliit Eduard Easti, kes on ka ühtlasi volikogu esimees. Temaga konkureerinud Allan Mänd sai 8 häält ja talle kuulus seadusest tulenevalt aseesimehe koht.

Kired läksid lõõmama aga pärast seda, kui East esitas komisjoni liikmete kandidaatideks vaid kuus võimuliidu saadikut: Jelena Bezvoditskaja, Tamara Luigase, Velli Naberi, Arthur Sepperni, Tamara Põlevina ja Irina Šulgina ehk ülejäänud komisjonide esimehed, mille tulemusel kattub see komisjon suures osas volikogu eestseisusega. 

Komisjoni varasemasse koosseisu kuulunud, kuid nüüd sellest välja jäetud, Teet Enok märkis, et tal on volikogu liikmena seadusest tulenev õigus kuuluda komisjoni. 

Ta küsis volikogu esimehelt Eduard Eastilt, kas volikogul on olemas vahendid, et ta saaks volikogu liikmena kaevata kohtusse volikogu esimehe, kelle tõttu ta ei osaleda komisjoni töös osaleda. 

Ülle Madise.
Ülle Madise. Foto: Matti Kämärä

Õigukantsler: volikogu liikme komisjonidest välja jätmine on põhiseadusevastane

Õiguskantsler Ülle Madise ütles sel teisipäeval riigikogus, et olukord, kus volikogu liikmel ei ole võimalik oma õigusi mitte ühelgi viisil kaitsta, kui talle ei anta informatsiooni või kui teda ei määrata mitte ühtegi komisjoni, on tema  hinnangul põhiseadusevastane.

Teema püstitas riigikogus Katri Raik (Sotsiaaldemokraatlik Erakond), kelle sõnul on Eestis volikogusid, kus opositsiooni liikmed ei saa olla komisjonide liikmed. "Me teame, et Eestis on volikogusid, kus revisjonikomisjoni esimehe koht ei kuulu opositsioonile, me teame, et on üsna levinud praktika, et koalitsiooni liikmed kuuluvad mitmete kohaliku omavalitsuse asutuste ja sihtasutuste nõukogudesse ja on seal märkimisväärselt tasustatud," ütles ta ja küsis,  kas me ei vaja seadusemuudatust, et olukorda parandada ja võimaldada tõesti kõigile valitud rahvaesindajatele juurdepääs volikogu tegelikule tööle?

Õiguskantsler Ülle Madise arvas, et sellist seadusemuudatust on vaja küll. 

Jõhvi on samuti üks nendest volikogudest, kus võimuliit on haaranud  revisjonikomisjonis nii enamuse kui ka esimehe koha endale, kuigi koalitsioonileppes on kirjas, et see kuulub opositsioonile.

 

Opositsiooni liider Niina Neglason märkis, et Jõhvi volikogus on aastakümneid olnud tavaks kaasata komisjonidesse ka inimesi väljastpoolt volikogu, et arutelud oleks laiapõhjalisemad. "Nüüd oled sa end ümbritsenud koalitsiooni liikmetega," pöördus ta Easti poole. "See on sinu komisjon või? Millega sa seda põhjendad? Mis tsirkus see on?"

East vastas, et pani komisjoni kokku, sellisena nagu tema seda näeb  - volikogu teiste komisjonide esimeestest ehk inimestest, kes valdavad olukorda, kuidas vallas lahendada majandusküsimusi ja jagada eelarvelisi ressursse. 

Teet Enoki sõnul langeb sellise koosseisu majanduskomisjoni pädevus võrreldes eelmisega järsult. Tema hinnangul on uue komisjoni liikmetest  majandusküsimustes kõige pädevam  Eduard East ise. "Aga tema endagi majanduspädevus on lahja. Tema oma ettevõttes on käive ja maksude laekumine null," märkis ta leides, et sellise komisjoniga ignoreeritakse täielikult valla huve. 

Koalitsiooni kuuluva Ossipenko valimisliidu fraktsiooni "Jõhvi - meie kodu" esimees Tamara Luigas kuulutas üle saali: "Teater algab peale seda - "Gümnaasium 100" - võite etelda seal palju tahate!" Ilmselt  viitas ta samal ajal kontserdimajas toimunud Jõhvis eestikeelse gümnaasiumihariduse 100. aastapäeva kontserdile. 

Selle peale kõlasid saalis hämmeldunud hääled, et miks haridust on vaja sellesse vaidlusesse segada. 

Teet Enok märkis, et kui võimuliit surub opositsiooni saadikud komisjonidest välja, siis hakkavadki toimuma sellised volikogu istungid. "Täna tekib selline olukord, kus te tahategi tsirkust saada. Komisjonides me tööd teha ei saa, me peame kõik küsimused siia tooma. Seda te taotlete ja seda te saategi - mängime edasi seda mängu," sõnas ta. 

Võimuliidu saadikute häältega tõsteti kinnitati majandus- ja eelarve komisjoni ikkagi sellises koosseisu nagu soovis Eduard East.

Neljapäevasel istungil tõsis volikogu koalitsiooni saadikute häältega  lastevanemate poolt Jõhvis makstavat  lasteaia osalustasu ligemale veerandi ja huvikoolide tasusid poole võrra.

Opositsioon esitas abivallavanemale Aleksei Naumkinile umbusaldusavalduse ja kolm arupärimist, mis puudutasid tema haldusalasse kuuluvas spordikoolis uute töökohtade loomist volikogus võimuliitu kuuluvatele saadikutele Andrei Ojamäele ja Jekaterina Vassiljevale, 5000 euro eraldamist Narva poksiklubile ning reklaamplakati tellimist ilma hanketa. 

Tagasi üles