Kiviõli õpetajad alustavad 13. jaanuaril streiki, kui direktorit selleks ajaks ametisse ei ennistata
Lisatud video tänasest rahvakoosolekust

Õpetajate hoiatusstreigile ei pruugi esmaspäeval järge tulla, sest kool ja vallavalitsus leppisid kokku, et Heidi Uustalule tehakse ettepanek naasta kooli direktori kohusetäitjana.

FOTO: Matti Kämärä / Põhjarannik

Kiviõli 1. keskkooli õpetajad teatavad esmaspäeval Lüganuse vallavalitsusele, et korraldavad kahe nädala pärast streigi, kui  vallavalitsus ei ennista selleks ajaks ametisse 5. detsembril kooli direktori ametist vallandatud Heidi Uustalu. 

Õpetajate esindaja Mariliis Randmer ütles Põhjarannikule, et laupäeval koolis toimunud rahvakoosoleku järel vallavanem Viktor Rauami poolt lubatu võtta direktori küsimuses jaanuari lõpuni  mõtlemisaega, ei ole vastuvõetav lahendus. "15. jaanuarini kestab ju vallavalitsuse poolt väljakuulutatud uue direktori konkurss. Kui Heidi Uustalu lahtilaskmise otsuse tegi vallavalitsus nii kiiresti, siis peab ka tema tööle ennistamine toimuma kiiresti," sõnas ta.

Randmer kinnitas, et õpetajad annavad esmaspäeval vallavalitsusele teada, et  14 päeva pärast algab koolis streik. 

"Kahe nädala jooksul on vallavalitsusel võimalik kiiremaid otsuseid teha," ütles ta lisades, et kui selle aja jooksul ennistatakse Heidi Uustalu direktori ametisse, võetakse streigiavaldus tagasi. 

Randmeri sõnul on näha, et vallavalitsus kasutab praegu venitamistaktikat. Tema hinnangul ei kuulnud õpetajad laupäeval toimunud rahvakoosolekul vallavõimudelt midagi uut. "Üllatava momendina tuli ehk välja see, et vallavalitsus ja volikogu juhid ei ole kokku leppinud, kes peaks toimuva eest vastutuse võtma," sõnas ta. 

Rahvakoosolekul osalenud riiklik lepitaja Meelis Virkebau, kes on ise Kiviõli 1. keskkooli vilistlane, soovitas vallavalitsusel sõlmida kooliga vaherahu ja ennistada alates 30. detsembrist vähemalt kuni õppeaasta lõpuni Heidi Uustalu tööle. "Minul, kui lepitajal pole antud juhul õigust sellesse tülisse sekkuda, sest see on pigem poliitiline tüli. Aga ikka läks mõte selle peale, mida ma teeksin praegu. Selline olukord ei tohi praegu kiratsema jääda. See sööb kõikide närve ja mõjub ka koolile väga halvasti. Kuue kuu jooksul tuleks otsima lahendusi, kuidas omavahelisi suhteid paika saada," ütles ta.  

Lüganuse vallavanem Viktor Rauam ütles rahvakoosolekul, et selle konfliktiga on jõutud seisu, kus ükskõik, mida ta ei ütleks, keeratakse kõik risti vastupidi. 

Ta tõdes, et ei oska praegu öelda, mis saab edasi. "Aga kindlasti on mul sellelt koosolekult  kindel sõnum kaasa viia," ütles ta.

Vallavolikogu esimees ja riigikogu liige Dmitri Dmtrijev distantseeris end tekkinud konfliktist, märkides, et volikogu pädevuses ei ole kooli direktori töölepingut üles öelda ega seda taastada. 

Poolteist tundi kestnud koosoleku jooksul tegid saalis olnud inimesed mõnel korral tugevamat häält, kui vaatamata korduvatele küsimustele, ei andnud vallavanem argumenteeritud ja selgeid vastuseid, mis põhjusel Heidi Uustalu ametist vallandati. "Kui ma olen siin kõigile solvata, siis ma lihtsalt tõusen püsti ja lähen ära," lubas Rauam, kui ühel korral saalis tema vastuse peale meelepahatorm tõusis. 

17. detsembril korraldasid Kiviõli 1. keskkooli õpetajad ühe tunnise pikkuse hoiatusstreigi, millega nõuti Heidi Uustalu direktoriks ennistamist.

Tagasi üles
Back