Mäetaguse hooldekodus on koroonaviirus tuvastatud neljal elanikul ja ühel töötajal

Ida-Virumaal Mäetagusel asuvas Alutaguse hoolekeskuses on koroonaviirusesse nakatunud neli elanikku ja üks töötaja.

FOTO: Matti Kämärä / Põhjarannik

Ida-Virumaal Mäetagusel asuvas Alutaguse hoolekeskuses on viimaste päevade jooksul  koroonaviirus diagnoositud neljal elanikul ja ühel töötajal.  

Pühapäeva hommikul sai positiivse koroonadiagnoosi Alutaguse hoolekeskuse  89aastane elanik.

Terviseameti eestvõttel testiti Mäetagusel paikneva  Alutaguse  hoolekeskuses pühapäeval kõiki 103 elanikku ja 56 töötajat.

Esmaspäeva pärastlõunaks oli enamik testitulemusi teada: nakatunud on neli elanikku (neist kolm on  haiglas, üks hoolekeskuses isolatsioonis) ja üks töötaja.

Kaht töötajat, kes pühapäeval kodus ei olnud, testitakse teisipäeval, ülejäänud 53 on terved.

Esmaspäeva pärastlõunal olid teadmata veel kaheksa hoolekeskuse elaniku testi tulemused.

Alutaguse hoolekodu on karantiinis juba 12. märtsi pärastlõunast.

"Külastused on keelatud, alguses lubasime elanikel õues käia, nüüd juba mõnda aega enam eriti mitte ja laupäevast alates peavad kõik oma tubades püsima," rääkis hoolekeskuse juht Kristiina Ets. "Toit lükatakse köögist käruga välja, hooldajad viivad selle edasi tubadesse; hooldajad on kaitseriietes ja need vahetatakse kohe ära, kui üks tuba on teenindatud."

Etsi sõnul on tehtud kõik, mis võimalik. Töötajad, kellel väikseimgi köha või nohu tekkis, jäeti kohe koju. Mõnedki neist on saadetud ka testima; kuni laupäevase esimese positiivse tulemuseni olid varasemad kõik negatiivsed.  

"Oleme seda hoolega järginud ja minu isiklik arvamus on, et töötajatega see nakkus meie majja jõuda ei saanud," ei oska ta aimata, kuidas see siiski sinna pääses.

Terviseameti teatel on Ida-Virumaal koroonaviirus esmapäeva seisuga tuvastatud 19 inimesel. 

Ajavahemikul 29.-30. märts laekus üle Eesti kokku 856 koroonaviiruse tuvastamise testi tulemust, millest 4 protsenti ehk 36 analüüsi osutusid positiivseteks, teatas esmaspäeva hommikul terviseamet. 

Rahvastikuregistri andmete kohaselt tuli ööpäevaga enim uusi koroonaviiruse juhte juurde Saaremaal (17) ja  Harjumaal (8).

Kokku on Eestis tehtud enam 11252 testi, nendest 715 ehk 6% on olnud positiivsed. Enim nakatunuid on analüüside tulemuste kohaselt vanusegrupis 60 eluaastat ja vanemad (23%) ning vanusegruppides 40-49 eluaastat (10,5%) ja 50-59 eluaastat (10,5%).

Eileõhtuse seisuga vajab Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 56 patsienti, 10 intensiivravil olevat inimest on kriitilises seisus. Haigusest on tervenenud 20 inimest ning surnud 3.

Maailmas on Hiinast levima hakanud koroonaviirusesse haigestunud enam kui 600 tuhat inimest, neist kõige rohkem Ameerika Ühendriikides (ligi 105 tuhat), Hiinas (enam kui 86 tuhat) ja Itaalias (enam 81 tuhat).

Koroonaviiruse riskirühma kuuluvad krooniliste haigustega ja vanemaealised inimesed.

Riskirühmade kaitseks soovitab terviseamet:

Rangelt on keelatud külastused hooldekodudesse, sest see seab ohtu hoolealuste tervise.

Inimeste vahel kontaktide vähendamine on väga oluline, sest teisiti ei ole võimalik haiguse levikut piirata.

Samuti tuleb lähinädalatel vältida hooldekodu elanike liikumist hooldekodude vahel ning hoiduda uute elanike vastu võtmisest. Hooldusvajadusega eakate puhul tuleb pöörduda elukohajärgse kohaliku omavalitsuse poole vajalike kodus osutatavate teenuste saamiseks.

Terviseamet, sotsiaalministeerium ja sotsiaalkindlustusamet on välja töötanud juhise, kuidas käituda nakkuskahtlusega kliendi või töötajaga hoolekandeasutuses. Juhis on saadetud kõikidele hoolekandeasutustele. Sotsiaalkindlusamet on hooldekodudega pidevas kontaktis ja valmis juhtumipõhiselt olukorrale reageerima.

Viimastel nädalatel on sotsiaalkindlustusamet koostöös terviseametiga aktiivselt tegelenud hooldekodude teavitamisega ja selgitamisega, et hügieeninõuete järgimine on nakatumise ennetamisel määrava tähtsusega. Iga teenuseosutaja vastutus on tagada, et kõik soovitused ja meetmed oleksid maksimaalselt rakendatud.

Seoses riigis välja kuulutatud eriolukorraga kehtib kõigis sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes külastuskeeld, esialgu 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti.COVID-19 nakkuse leviku takistamiseks on peatatud plaanilise ravi väljaspool riiklikku haiglavõrku. Eraraviasutused ja hambaravikliinikud jätkavad ainult vältimatu abi pakkumist. Plaaniline ravitegevus peatatakse, et tõkestada nakkuse levikut ning hoida kokku isikukaitsevahendeid. Juba alustatud plaanilise ravi lõpuleviimise otsustab arst koos patsiendiga, hinnates eraldi iga üksikut juhtu. Kindlasti tuleb lõpuni viia selline plaaniline tegevus, mille katkestamine seaks ohtu inimese tervise.

Lisainfot leiab terviseameti temaatiliselt kodulehelt www.terviseamet.ee/uuskoroonaviirus ja Terviseameti Facebookist. Eriolukorda puudutavatele küsimustele leiab vastused valitsuse kodulehelt www.valitsus.ee/et/eriolukord#KKK .

Statistika kogumisest

Alates 26. märtsist kasutab terviseamet COVID-19 statistikat tehes tervise infosüsteemi (TIS) andmeid, automatiseeritud süsteem vaatleb perioodi eelmise päeva kell 7.00st järgmise päeva 7.00ni. TIS dokumentidele, mida aruandluse jaoks loetakse, on seega seatud konkreetsed tehnilised nõuded.

Kuna süsteem on uus, ei pruugi kõik TIS-i laekunud dokumendid veel tehnilistele nõuetele vastata, mispärast ei pruugi automatiseeritud statistika testi tulemusi korrektselt välja lugeda.

Testitud inimesed saavad loomulikult ikkagi oma testi tulemusi kätte ja ka digiloos järgi vaadata.

Tänahommikuse statistika ebakõla võib sellega seotud olla, et viis labori saatekirja vastust ei olnud tehniliselt korrektselt vormistatud. Siis ei ole automatiseeritud kujul võimalik neid tulemusi kahtluseta liigitada.

Nende viie dokumendi sisu peame sellepärast täiendavalt uurima. Oluline on aga see, et inimesed saavad ikkagi positiivse ja negatiivsed tulemused kätte korrapäraselt.

Palume kõigil üleminekuraskustesse mõistvalt suhtuda.

Tagasi üles
Back