Ida-Virumaa jääb vaktsineerimises ülejäänud Eestist üha rohkem maha

Copy
Vaktsineerimine on Ida-Virumaal edenenud tunduvalt aeglasemalt kui mujal Eestis.
Vaktsineerimine on Ida-Virumaal edenenud tunduvalt aeglasemalt kui mujal Eestis. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Ida-Virumaa eakamad elanikud on vaktsineerimise suhtes ülejäänud Eestist skeptilisemad ja nii jääb ka Ida-Virumaa vaktsineeritute osakaalu poolest teistest üha rohkem maha. Nädalavahetusel on paaril tuhandel üle 70aastasel inimesel võimalik Narvas, Sillamäel ja Narva-Jõesuus saada Moderna vaktsiini. 

Neljapäeva hommikuse seisuga oli Ida-Virumaal vähemalt ühe vaktsiinisüsti saanud 9842 inimest, mis on 7,3 protsenti maakonna elanikest. Eesti keskmine vaktsineerituse hõlmatus on ligemale poole suurem: 13,4 protsenti. Ida-Virumaa lähinaabritel on see näitaja aga veelgi suurem: Jõgevamaal 19,5 ja Lääne-Virumaal 16,9 protsenti.  

Kui näiteks 70aastaste ja vanemate seas on Ida-Virumaal vaktsineeritud vaid iga seitsmes elanik, siis Lääne-Virumaal juba iga kolmas. 

Vaktsiinid on haiglates eakate ootel 

Selline suur erinevus ei tulene sellest, et Ida-Virumaale jõuaks vähem vaktsiine kui teistesse maakondadesse. Siinsete elanike seas on vaktsineerimises kahtlejaid ja selle vastaseid lihtsalt rohkem.

Ida-Viru keskhaiglas oli eelmise nädala alguses ootel ligikaudu 500 Astra Zeneca vaktsiini, mis olid mõeldud kõigile 65aastastele ja vanematele. Selleks tuli vaid vaktsineerimise soovist teada anda ja aeg broneerida. Kommunikatsioonijuht Anna Medvedeva sõnul on kümme päeva hiljem sellest partiist endiselt veel paarsada doosi alles. "Vaktsineermisaktiivsus on seni üsna madal olnud," tõdes ta. 

Ta märkis, et haigla oleks suuteline vaktsineerima kuni 200 inimest päevas, aga tavaliselt on tulnud vaid mõnikümmend. "Kui vaid inimesed tuleksid," märkis ta. 

Vaktsineeritute osakaal maakondades (25.03. seisuga)

1. Hiiumaa 23,5% 

2. Saaremaa 20,0%

3. Läänemaa 19,9% 

4. Jõgevamaa 19,5 % 

5. Lääne-Virumaa 16,9%

6. Raplamaa 16,3 % 

7. Põlvamaa 16,4% 

8 . Järvamaa 15,7% 

9. Tartumaa 15,7%

10. Viljandimaa 14,3%

11. Võrumaa 14,0%

12. Valgamaa 13,9%

13. Pärnumaa 13,6%

14. Harjumaa 12,1%

15. Ida-Virumaa 7,3% 

Allikas: terviseamet.ee 

Nüüd on haigla kokkuleppel haigekassaga vanusepiiri alandanud ka vanuserühmale 60-64, kes kuuluva riskirühma ja kellele tuleb kutse internetis digiregistratuuri kaudu. Kel internetti pole võimalik kasutada, saavad Medvedeva sõnul ka telefoni teel haigla polikliiniku registratuurist küsida, kas nad kuuluvad vaktsineeritavate nimekirja. 

60aastaseid ja vanemaid inimesi kutsus nädala alguses vaktsineerimisele ka Narva haigla. Pressiesindaja Jevgeni Parv märkis seejuures, et Euroopa ravimiamet on tunnistanud AstraZeneca vaktsiini ohutuks, eelkõige üle 60aastastele inimestele. Narva haigla sai 200 doosi ja need saavad inimesed, kes registreerivad esimestena. 

Teisipäeval käis Narva haiglas vaktsineerimas vaid 17 inimest, kolmapäeva ennelõunaks 11 ja neljapäevaks oli registeeunud 8. Need on Eesti suuruselt kolmanda linna jaoks väga väiksed arvud. "Ootame väga inimesi vaktsineerima," ütles Parv, kelle arvates on inimeste kartused seotud AstraZeneca võimalike kõrvalmõjudega.  

Vaktsineerimises on seni kõhelnud ka paljud Ida-Viru keskhaigla töötajad. Medvedeva sõnul nende osakaal siiski tasapisi tõuseb ja nüüdseks on ligemale kaks kolmandikku haigla 1200 töötajast vaktsiinisüsti saanud.  

Vaja on rohkem selgitustööd 

Ida-Virumaa omavalitsuste liidu turvalisuse ja rahvatervise spetsialist Sergei Andrejev ütles, et paraku on Ida-Virumaal palju inimesi, kes kardavad vaktsineerimist. Kartust on tema hinnangul suurendanud nii viimaste nädalate uudised AstraZenecaga vaktsineermise peatamise kohta mitmetes Euroopa riikides kui ka tugevam seotus Venemaa inforuumiga.

Andrejevi arvates peaks terviseamet tegema Ida-Virumaal senisest märksa rohkem selgitustööd. "Tuleb jagada nende inimeste kogemust, kes on vaktsineeritud ja tunnevad end nüüd tänu sellele kindlamini," sõnas ta. 

Ida-Virumaal oli koroonasse haigestumise tase 100 000 elaniku kohta 1289. Kõige suurem on nakatumine endiselt Lüganuse vallas, kus see näitaja ulatub üle 2000. 

Nädalavahetusel vaktsineeritakse täiendavalt Ida-Virumaa 70aastaseid ja vanemaid inimesi

Sellel nädalavahetusel oodatakse Narvas, Sillamäel ja Narva-Jõesuus 70aastaseid ja vanemaid inimesi vaktsineerima, inimestel on võimalus aeg telefoni teel või digiregistratuuri vahendusel broneerida, teatas haigekassa neljapäeva hommikul

Kokku vaktsineeritakse laupäeval ja pühapäeval kolmes asukohas ligikaudu 2000 doosi Moderna COVID-19 vastast vaktsiini. Vaktsineerijateks on Narvas Narva Haigla ja Narva Perearstikeskus, Sillamäel vaktsineerib inimesi Sillamäe Kajaka Arstiabikeskus (perearstid) ja Narva-Jõesuus vaktsineerib riskirühma inimesi haigekassa lepingupartner Tervisekeskus Corrigo.

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv ütles, et sel nädalavahetusel vaktsineeritakse 70aastaseid ja vanemaid oma terviseseisundi ja vanuse tõttu riskirühma kuuluvaid patsiente, sest Ida-Virumaal on nakatumisnäitajad olnud pikalt, juba jõuludest, väga kõrged ning vaktsineerimine on parim võimalus eakate COVID-19 haiguse eest kaitsmiseks. „Oluline on teada, et inimesel on võimalik vaktsineerimisaeg saada mitut moodi, esmalt on võimalus aeg broneerida digiregistratuuris digilugu.ee, helistada allolevatel telefoninumbritel, kuid perearstidki helistavad inimesi läbi. Ehk kasutusel on mitu võimalust selleks, et inimesi vaktsineerima kutsuda,“ lisas Parv.

Narva haigla planeerib nädalavahetusel vaktsineerida kuni 800 inimest, Narva Perearstikeskus 400 inimest, Sillamäe Kajaka Arstiabikeskus 100 ja Tervisekeskus Corrigo koostöös Sillamäe perearstidega 400. Oluline on teada, et seal, kus inimene sai esimese doosi vaktsiini, saab ta teha ka teise doosi.

Vaktsineerimisaega on võimalik broneerida ka allolevatel telefoninumbritel ise, samuti tuleks nädalavahetusel helistada samal numbril, kui vaktsineerimisele ei ole võimalik minna.

Narva haiglas saab aja broneerida telefonil 356 1144.

Narva Perearstikeskusesse saab helistada numbril 35 614 50.

Narva-Jõesuus vaktsineerib Tervisekeskus Corrigo. Broneerida saab üleriigilises digiregistratuuris ja nädala sees kella 8.00-16.30 telefonil 333 1100 ning nädalavahetusel telefonil 5389 3520.

Sillamäe Kajaka Arstiabikeskusega saab ühendust registratuuri telefonil 392 5805.

Kokku on Narvas perearstide nimistutes 70 ja vanemaid riskirühma patsiente perearstide nimistute järgi ligikaudu 6200 inimest. Narva-Jõesuus on selliseid patsiente ligikaudu 250 ja Sillamäel ligikaudu 1600.

Vaktsineerimisega seotud üldistele küsimustele leiab vastuseid lehelt kriis.ee või numbrilt 1247, konkreetsemate enda tervist puudutavate küsimuste korral saab pöörduda oma perearsti või üleriigilise perearsti nõuandetelefoni 1220 või 634 6630 poole.

Kuidas broneerida digitaalselt aeg COVID-19 vaktsineerimisele?

• Logi sisse üleriigilisse digiregistratuuri (www.digiregistratuur.ee<http://www.digiregistratuur.ee/> või www.digilugu.ee<http://www.digilugu.ee/>).

• Autendi end kas Smart-ID, Mobiil-ID või ID-kaardiga.

• Kui oled hetkel vaktsineeritavate inimeste sihtrühmas, siis ilmub sisse logimisel avalehele sellekohane teavitus.

• Liigud automaatselt edasi vabade aegade otsinguvaatesse, kui tervishoiuteenuse osutaja on oma ajad avalikuks teinud.

• Pärast endale sobiva vaba aja leidmist, saad selle läbi üleriigilise digiregistratuuri broneerida.

• Mine kindlasti vaktsineerimisele õigeks ajaks kohale või teavita vaktsineerivat asutust esimesel võimalusel, kui mingil põhjusel ei õnnestu vaktsineerimisele kokku lepitud ajal kohale minna.

Tagasi üles