K, 28.09.2022

JUHTKIRI ⟩ Põlevkivitööstusel on jälle helgemad ajad

Põhjarannik
Põlevkivitööstusel on jälle helgemad ajad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Põlevkivi kaevandamise maht on sel aastal pööranud taas tõusule.
Põlevkivi kaevandamise maht on sel aastal pööranud taas tõusule. Foto: Erik Gamzejev / Põhjarannik

Naljaga pooleks saab kaevurite päeval esinevate artistide põhjal hinnata Eesti põlevkivitööstuse käekäiku. Kuldsetel aegadel astusid lavale Modern Talking ja Secret Service, kehvemal aastal tuli leppida näiteks Jüri Homenjaga.

Läinud pühapäeval olid Kohtla-Nõmmel kaevurite ees Eesti popmuusika koorekihti kuuluvad Tanja, Tanel Padar, Daniel Levi ning sellesse seltskonda värskelt sisse murdnud superstaarisaate võitja Alika Milova. Selle põhjal võiks prognoosida põlevkivitööstusele mõõdukalt helgemaid aegu, eelkõige võrreldes viimaste aastatega, mil pruuni kulla kaevandamine tõmbus kõvasti koomale ja tööta jäi mitu tuhat inimest.

Uuest tõusust kõnelevad peale muusikute valiku baromeetri siiski ka muud faktid. Eesti Energia on sel aastal tööle võtnud sadu uusi töötajaid. Valitsus andis lõpuks selge sõnumi, et Eesti Energia peab hoidma Narva jaamades vähemalt 1000megavatist tootmisvõimsust vähemasti 2026. aastani.

Uus õlitehas kerkib ja ka selle ehituse peatamist taotlev rohelise vaatega MTÜ Loodusvõlu on kohtutes saanud ridamisi kaotusi. Plaanides on ka uue kaevanduse avamine. Endine peaminister ja majandusminister Juhan Parts, kes praegu töötab Euroopa kontrollikojas, rääkis Eesti Päevalehele antud värvikas intervjuus, et praeguses energiakriisis tuleks mõelda ka teise ja kolmanda Auvere elektrijaama ehitamisele.

Kas just uute jaamade ehitamiseks läheb, kuid on ilmselge, et kulub veel palju aastaid, enne kui taastuvenergia ja juhitava energia uusi tootmisvõimsusi tuleb nii palju juurde, et põlevkivist saaks loobuda.

Märksõnad
Tagasi üles