E, 28.11.2022

VIDEO ⟩ Saka mõisapargis seadis end sisse Kalevi Viru randa visanud kivikotkas

Erik Gamzejev
Saka mõisapargis seadis end sisse Kalevi Viru randa visanud kivikotkas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Saka mõisapargis asub nüüd ligikaudu paar meetrit kõrge kotkakuju.
Saka mõisapargis asub nüüd ligikaudu paar meetrit kõrge kotkakuju. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik.

Põhjarannikul asuvas Saka mõisapargis on alates kolmapäevast kivist kotkas, mis tähistab Eesti rahvuseeposest suurt lindu, kes viskas Kalevi Viru randa.

Saka mõisa omanik Tõnis Kaasik ütles, et kolmapäeval avatud kotkaskulptuur valmis kujur Lembit Kiissoni poolt juba rohkem kui pool sajandit tagasi. "Kuna see kotkas meenutas Saksa riigikotkast jäi see Lahemaa rahvuspargi poolt tellitud skulptuur ametlikult üles panemata ja avamata," sõnas Kaasik. Kotkas seisis rohkem kui 50 aastat Palmse hotelli parkimisplatsi ääres kiviaial ja lagunes.

Kui rahvuspark sai hotelli endale hiljuti tagasi, siis kotkast sinna Kaasiku sõnul enam jätta ei soovitud. Skulptor Aivar Simson ehk Simson von Seakyll tegi Saka mõisale ettepaneku kuju restaureerida ja paigaldada siinsessse mõisaparki.

"Minu jaoks haakus see mõte juba aastaid meeles mõlkunud ideega püstitada Põhja-Eesti pankrannikule kotkaskulptuur. Teatavasti räägib eepose Kalevipoeg esimene lugu sellest, kuidas Kalev saabus," ütles Kaasik viidates eepose ridadele, mis on ka avatud skulptuuri "Kalevi tulek" postamendil:

"Liugles üle Läänemere,

Veeres üle Viru mere,

Kuni õnne kohendusel,

Jumalikul juhatusel

Kotkas kõrge kalju peale

Viskas mehe Viru randa."

Kotkaskulptuur on Saka mõisapargis juba neljas viimastel aastatel avatud skulptuur. 2018. aastal avatud mälestusmärk "Umsiedlung" meenutab baltisakslaste ümberasumist ja tähitab Eesti Vabariigi juubeliaastat.

Pronksskulptuur "Põlvest põlve" tähistatab Saka mõisa esmamainimise 400. aastapäeva.

Tänavu kevadel avati mälestusmärk "Raudne raamat", mis tähistab 28. mail 1987. aastal aset leidnud Mathias Rusti lendu Helsingist Moskvasse Punasele väljakul. Rust ületas tollase Nõukogude Liidu õhupiiri Saka mõisa lähedal.

Märksõnad
Tagasi üles