:format(webp)/nginx/o/2022/12/12/15020199t1hd36c.jpg)
Narva linnuse läänehoovi rekonstrueerimine on täies hoos ning ehitajad on töödega jõudnud läänehoovi nurgas paikneva Lenini monumendini. Nüüd otsib muuseum, kuhu pronksist mälestusmärk paigutada, samas kui narvalased on juba asunud kuju demonteerimise üle pahameelt väljendama.
Narva muuseumi territooriumil paikneb Lenini mälestusmärk 1993. aasta detsembrist, mil see linna keskväljakult demonteeriti. Läänehoovi nurgas kõrguvast pronkskujust on aastatega saanud üks Narva mitteametlikke vaatamisväärsusi ning aeg-ajalt ilmuvad selle ette punased nelgid.
Otsus Lenin linnuse läänehoovist minema toimetada tehti juba neli aastat tagasi, kui territooriumi rekonstrueerimise projekti ametnike, sealhulgas linnaametnikega kooskõlastati. Toona ei pööranud keegi suurt tähelepanu asjaolule, et joonisel oli Lenini kuju kohale visandatud punane rist. Seetõttu selle demonteerimiseks ka ei valmistutud.
Teist kohta Leninile Narvas ei leidunud
Narva muuseumi direktor, sihtasutuse Narva Muuseum juhatuse liige Maria Smorževskihh-Smirnova sõnas, et temal isiklikult ei oleks midagi selle vastu, et Lenini kuju Narva jääks. Ta kinnitas, et püüdis sellele sobivat kohta leida, kuid see polevat õnnestunud ning et Leninist käskivat vabaneda asutuse nõukogu, kellele muuseumi direktor vastu vaielda ei saa.
Kahjuks ei leidunud siin sobivat kohta, mis vastaks selle mälestusmärgi eksponeerimise nõuetele.
Maria Smorževskihh-Smirnova
"Tänavu detsembris jõudsime ehitustöödega Lenini kuju lähedale ning meil tuleb nüüd lahendada skulptuuri ümberpaigutamise küsimus. Kaalusime erinevaid võimalusi, eelkõige Narvas, kuid kahjuks ei leidunud siin sobivat kohta, mis vastaks selle monumendi eksponeerimise nõuetele."
Nüüd otsib Smorževskihh-Smirnova töövõtjaid, et 3,5 meetri kõrgune mälestusmärk ühes postamendiga linnusehoovist minema vedada. Ta usub, et reaalsete tegudeni jõuab asi alles järgmisel aastal.
Smorževskihh-Smirnova sõnul otsib Narva muuseum praegu ühes Eesti ajaloomuuseumiga sobivat varianti selle mälestusmärgi eksponeerimiseks. Eesti poliitilise ajaloo talletajana on ajaloomuuseum maha võetud monumente kogunud juba paar aastakümmet ning praeguseks on Maarjamäel suurim nõukogudeaegsete monumentaalskulptuuride kogu Eestis.
Narva Lenin sai 65aastaseks
Vladimir Lenini monumendi autor on Eesti skulptor Olav Männi (1925−1980). Monument avati pidulikult Narva linna parteikomitee ja linnanõukogu vastas Peetri platsil 1957. aasta 7. novembril, oktoobrirevolutsiooni 40. aastapäeval.
Metallist valatud skulptuur on 3,5 meetrit kõrge, koos graniidist postamendiga moodustab monumendi kõrgus 8,5 meetrit. 1980. aastate alguses rajati mälestusmärgi ette tribüüni aset täitnud võimas graniitrinnatis.
36 aastat Peetri platsil seisnud pronksskulptuur demonteeriti Narva linnavolikogu otsusega 1993. aasta 21. detsembril. See tõsteti kraanaga postamendilt alla ja viidi veoautoga umbes kolmesaja meetri kaugusele Narva linnuse hoovi.
Skulptuur kuulub Narva muuseumi nimistusse.
Eesti ajaloomuuseumist öeldi Põhjarannikule, et seni ei ole nende muuseumile Narva Lenini skulptuuri puudutavat ametlikku pöördumist tulnud.
"Ajaloomuuseumile ametliku pöördumise tegemise korral läheb ettepanek museaalide vastuvõtu komisjonile. Komisjon kaalub seda muuseumi kogumispoliitikast ja kogude korraldamise reeglitest lähtuvalt," sõnas muuseumi kommunikatsioonijuht Helene Tedre.
Järjekordne monumendisaaga
Narva linnapeale Katri Raigile piisas augustis punamonumentide demonteerimise ümber lõõmanud kirgedest, seepärast keeldub ta nüüd Lenini monumendi ümberpaigutamisse sekkumast. "See ei ole linnaga kuidagi seotud, mul pole midagi öelda," kommenteeris ta pronkskuju võimalikku ümberkolimist Tallinna, kuhu suvel ka piirilinna tank veeti.
"See mälestusmärk paikneb Narva muuseumi abifondis ja nemad selle eest ka vastutavad. Kuhu nad selle monumendi remondi ajaks panevad, see on nende otsus," selgitas Raik Narva linnavalitsuse soovimatust sihtasutuse töösse sekkuda. "Linnapeal ei ole volitusi öelda, kuidas muuseumi juhtida ja erinevaid projekte ellu viia," lisas ta, soovimata seda teemat edasi arendada.
Narva linnavolikogu ajalooliste pärandite ajutise komisjoni esimees Aleksei Jevgrafov on otsustavalt selle vastu, et Lenini skulptuur Narvast Tallinna viidaks.
"Kahtlemata on see halb. Narva on eneseküllane omavalitsus ning me oleme lihtsalt kohustatud tegema kõik selleks, et hoida alles asju, mis on linnaelanikele südamelähedased ja seotud linna ajalooga. Ja see monument on seotud just nimelt Narva linnaga," lausus ta.
Jevgrafovi sõnul oleks Narva muuseumi direktori Maria Smorževskihh-Smirnova sõna selles küsimuses väga oluline, ent tema meelest "direktor kardab oma töökoha pärast ega taha kellegagi suhteid rikkuda, seetõttu on tal lihtsam see kõik vaikselt ära klaarida".
"See oleks järjekordne meie peale sülitamine ning näitaks, et meie arvamus ei ole otsuste tegemisel kuigi oluline," usub Jevgrafov, et Lenini monumendi minemavedamist võidakse käsitada just nõnda.