T, 28.03.2023
VIDEO ⟩ Kiviõli lähedale rajatavasse taastuvenergiaparki kerkis esimene tuulik
Purtse tuulepargi esimesed tuulikud. Foto: Enefit Green
Põhjarannik
Kiviõli lähedale rajatavasse taastuvenergiaparki kerkis esimene tuulik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Enefit Greeni poolt Kiviõli lähedale rajatavas Purtse tuule- ja päikese hübriidpargis on esimene tuulik püsti ja  sel nädalal algas ka päikesepaneelide paigaldus.

Enefit Greeni vanemprojektijuht Janek Lillemägi sõnul käib tuulikute kokku panemine heade ilmaolude korral kiiresti. „Kui tugev tuul töid ei sega, siis saab tuuliku kokku panna kahe päevaga. Alumised tornide sektsioonid on paika pandud kõigil positsioonidel. Nüüd jätkub kõrgema kraanaga ülemiste sektsioonide paigaldus, gondli torni tippu tõstmine ja labade kinnitamine,“ kirjeldas Lillemägi.

Tema sõnul läks edukalt ka ligi 70 meetriste tuulikulabade transport Paldiski sadamast tuulepargi alale. „Kokku läbisid 15 laba enam kui 200kilomeetrise teekonna ilma vahejuhtumiteta. Samuti jõudsid edukalt kohale tuulikute tornid ja gondlid. Püsime ajagraafikus, et Purtse tuulepargi esimene elekter kevadel võrku anda,“ ütles Lillemägi.

Tuuleparki püstitatakse viis Vestas V136 tuulikut, mille torni kõrgus on 82m ja tipukõrgus 150m. Viie tuuliku koguvõimsus on 21 megavatti.

Sel nädalal algas Kiviõli lähedale rajatavas taastuvenergiapargis ka päikesepaneelide paigaldamine.
Sel nädalal algas Kiviõli lähedale rajatavas taastuvenergiapargis ka päikesepaneelide paigaldamine. Foto: Enefit Green

Samasse paika rajatakse ka ligikaudu 49 000 paneeliga päikesepark, mille koguvõimsus on 32 megavatti. Hübriidpargi Yingli Solar päikesepaneelid on igaüks 655-vatise võimsusega ning tegemist on kahepoolsete paneelidele, mis suudavad elektri tootmisest kasutada ka tagumisele poolele peegelduvat energiat.

Päikesepargi projektijuhi Rainer Tammuse sõnul toimub ehitusplatsil samal ajal väga palju erinevaid töid ning tarneraskuste kiuste on kõik olulised materjalid objektile jõudnud tähtaegselt. „Lõpusirgel on paneelide alusraamide rajamine ja alanud on ca 49 000 paneeli paigaldus, mis kestab märtsikuu lõpuni. Igal tööpäeval on platsil tegutsemas ligi 70 inimest, et oleksime tootmise kõrgajaks valmis,“ rääkis Tammus.

Mõlemad pargid kasutavad tuulest ja päikesest toodetud elektri tarbijani viimiseks samu seadmeid, alajaama, ühendust ja liitumisvõimsust. Kuna tuulest saab kõige rohkem elektrit toota sügisest kevadeni, päikesest aga kevadest ja sügiseni, siis on hübriidjaama elektritoodang aasta lõikes ühtlasem ja võrku kasutatakse paremini ära.

Enefit Green juhatuse esimees Aavo Kärmas ütles mullu suvel Põhjarannikule, et kuigi rajatava hübriidpargi võimsus ei ole väga suur, on sel märgiline tähendus Eesti taastuvenergias kahel põhjusel. "Eestis pole uusi tuuleparke rajatud üheksa aastat. See on esimene park, kus sama liitumist elektrisüsteemiga kasutavad kõrvuti nii tuulegeneraatorid kui ka päikesepaneelid," sõnas ta.

Kärmas selgitas, et võit tuleneb sellest, et kui suvel on tavaliselt tuult vähem, on jällegi rohkem päikeseenergiat. "Park on aasta ringi ühtlaselt töös. Neid tunde, kus tuul ja päike hakkaks seal teineteist segama ja tuleks parkide tootmist hakata allapoole koormama, on sellise lahenduse puhul väga vähe. See tähendab, et liitumise väljaehitamise investeering tuleb kokkuvõttes odavam kui eraldi päikese- ja tuuleparkide puhul."

Enefit Greenil on praegu ehituses kokku kuus tuuleparki koguvõimsusega 546 megavatti Eestis, Leedus ja Soomes. Sellele lisaks neli päikeseparki – kaks Eestis ja kaks Poolas koguvõimsusega 50 megavatti.

Märksõnad
Tagasi üles