2400 Euroopa meediaettevõtet ühendav News Media Europe ja ülemaailmne uudistetoimetajate liit WAN-IFRA avaldavad ühises pöördumises kahetsust, et Eesti valitsus ja riigikogu on otsustanud ainsana Euroopa riikide hulgas suurendada ajakirjandusväljaannete käibemaksumäära.
Rahvusvahelised meediaühendused taunivad Eesti võime ajakirjandusväljaannete käibemaksu tõstmise pärast
"See on ohtlik samm, mis ohustab ajakirjanduse kvaliteeti ja kitsendab väljaannete võimalusi ajakirjanike palkamisel," märgivad nad.
Rahvusvahelised organisatsioonid tuletavad meelde, et 2021. aastal kiitsid Euroopa Liidu rahandusministrid, kelle hulgas oli ka Eesti valitsuse esindaja, heaks käibemaksudirektiivi parandused, mis lubasid liikmesriikidel nii trükis kui veebis ilmuvate uudisteväljaannete suhtes rakendada 0% käibemaksumäära. "See tähistas olulist verstaposti meie sektori arengus, mis kannatas tõsiselt COVID-19 pandeemia mõjude all ning pistis rinda veebiplatvormide üha suureneva konkurentsiga. Liikmesriikidel avanes võimalus pakkuda väljaannetele kohest kergendust ning tagada, et kõrgetasemeline ajakirjandus jääb kodanikele kättesaadavaks," on kirjas pöördumises.
News Media Europe ja WAN-IFRA on pettunud, et Eesti valitsus on valinud tegutsemisviisi, mis on vastuolus ülejäänud Euroopa Liidu liikmesriikide eesmärkidega, just sel ajal, kui meedia vajab igakülgset toetust võitluses propaganda ja valeinformatsiooni ilmingute vastu, et täita oma rolli meie demokraatlike väärtuste kaitsel.
"Kutsume Eesti valitsust üles mitte jõustama seadusemuudatust, millega ajakirjandusväljaannete suhtes rakendatakse käibemaksu, ning kaaluma Euroopa Liidu viimaste käibemaksudirektiivi muudatuste valguses ajakirjandusväljaannete suhtes käibemaksu rakendamisest loobumist. Soovime siinkohal viidata ka UNESCO üleskutsele, millega julgustatakse riike kehtestama selliseid maksukorraldusi, mis arvestavad, et ajakirjandus on avalik hüve," märgivad News Media Europe president Victoria Svanberg ja WAN-IFRA president Fernando de Yarza Lopez-Madrazo.