Reformierakond pani Eesti majandusele kivi kaela

Andrei Korobeinik
, Pärnu linnavolikogu esimees (Keskerakond)
Copy
ANDREI KOROBEINIK, riigikogu liige, Keskerakond
ANDREI KOROBEINIK, riigikogu liige, Keskerakond Foto: Mailiis Ollino

Kui Eesti majanduslangus ja inflatsioon on Euroopa riikide seas ühed suuremad, siis talupojamõistus ütleb, et juba kolm aastat riiki erinevates koalitsioonides juhtinud Reformierakond teeb midagi valesti.

Reformierakond otsustas pärast valimisi täita oma kõige kallima valimiskampaania lubaduse, mille hind on pool miljardit eurot aastas. Just nii palju lähevad maksma maksusoodustused kõige jõukamatele elanikkonnakihtidele.

Võimalik, et kümne aasta pärast kogeb praegune rahandusminister Mart Võrklaev tohutuid positiivseid emotsioone, kui sõidab Ferrariga mööda slummidest, mis asendavad jõuka keskklassi elurajoone.

Seda raha eelarves ei ole ja − mis siin salata − eelarve oleks miinuses ka selle reformita. Nelja aastaga kahe miljardi euro leidmiseks tõstab valitsus makse, eelkõige käibemaksu 20 protsendilt 22 protsendile. See otsus tabab kõige valusamalt just Eesti vaesemaid inimesi, kes kulutavad suurema osa oma palgast toidule.

Ehk siis Reformierakond on suures plaanis naasnud meie riigile 20-30 aastat tagasi edu toonud üliliberaalse majandusmudeli juurde. Probleem on aga selles, et maailm on aastatega palju muutunud. See, mis oli Eesti konkurentsieelis 2000. aastal, on saanud 2023. aastal kiviks Eesti majanduse kaelas.

Ettevõtlustoetuste ärajätmine energiakriisi ajal põhjustas eksporditurgude kaotuse, rekordilise inflatsiooni ja töötuse tõusu. Jõukatele mõeldud maksusoodustused koos erakorralise pensioni indekseerimise kaotamisega ja käibemaksu tõstmisega toovad kaasa enneolematu ebavõrdsuse kasvu ühiskonnas. Juba praegu omab 5% Eesti elanikest 48% ressurssidest. Pärast uue koalitsiooni maksureforme muutub niigi tohutu lõhe vaeste ja rikaste vahel veelgi suuremaks.

Ebavõrdsuse kasv ühiskonnas on ilmselgelt Reformierakonna teadlik valik. Rahandusminister Mart Võrklaev ütles riigikogu puldis minu küsimusele vastates, et kavandatavad maksureformid muudavad tõepoolest rikkad rikkamaks ja vaesed vaesemaks, kuid riik lõpetab inimeste karistamise edukuse eest.

Tegelikult valib Reformierakond täna Eestile arenguvektori suuna ja see valik on väga oluline. Riik teeb valiku Rootsi ja kolmanda maailma riikide majandusmudeli vahel. Tõepoolest, rootslased "karistavad" edu eest kõrgemate maksudega, kuid saadav kasu on "karistusest" palju suurem. Rikaste maksustamine muudab Rootsi võrdsete võimaluste riigiks ja toob kasu kõigile elanikele, nii rikastele kui ka vaestele.

Võimalik, et kümne aasta pärast kogeb Mart Võrklaev tohutuid positiivseid emotsioone, kui sõidab Ferrariga mööda slummidest, mis asendavad jõuka keskklassi elurajoone. Mina sellist tulevikku Eestile ei taha.

Reformierakonna valimistulemus ei jäta manööverdamisruumi − järgmise nelja aasta jooksul hävitatakse meie riigi sotsiaalsed ja majanduslikud saavutused, kasutades selleks aegunud retsepte möödunud sajandist. Loodame, et järgmistel riigikogu valimistel saavad valijad meie riigi õigele teele pöörata. Jah, nelja aastaga Eestile tekitatud kahju on tohutu, aga loodetavasti pole siis veel liiga hilja meie majandust päästa.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles