Saada vihje

Kolmes Ida-Viru omavalitsuses tõuseb maamaks eksituse tõttu vähem

Tuleval aastal ei või maamaksusumma kasvada rohkem kui 10% ja kodualuse maa eest ei pea endiselt üldse maksma. Mis edasi saab, pole veel teada.
Tuleval aastal ei või maamaksusumma kasvada rohkem kui 10% ja kodualuse maa eest ei pea endiselt üldse maksma. Mis edasi saab, pole veel teada. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Vigase kalkulaatori tõttu kehtestas neli Ida-Virumaa omavalitsust tulevaks aastaks madalama maamaksumäära, erinevalt Alutaguse vallast Narva, Sillamäe ja Jõhvi seda muutma ei hakka ja lepivad väiksema eelarvetuluga.

2024. aastast hakkavad kehtima uued maamaksumäärad. Selleks, et need uuest aastast jõustuksid, pidid omavalitsuste volikogud hiljemalt 1. juuliks igale maa sihtotstarbegrupile uue maamaksumäära kehtestama.

Enamik omavalitsusi seda tegigi, juuni alguses aga selgus, et mõnel pool kehtestati liiga madalad maksumäärad ning omavalitsuse eelarvesse hakkab laekuma märksa vähem maamaksu kui tänavu.

Millised maamaksumäärad omavalitsused kehtestasid

  • Maamaksuseadusega kehtestatud maksimaalsed maksumäärad 2024. aastal on elamumaale ja maatulundusmaa õuemaa kõlvikule 0,1-0,5%, maatulundusmaale 0,1-0,5% ning muu sihtotstarbega maale 0,1-1,0% maa maksustamishinnast aastas.
  • Kohe kehtestasid lubatud maksimummäärad Toila ja Lüganuse vald ning Narva-Jõesuu linn, sama plaanib 31. augustil teha Kohtla-Järve linnavolikogu.
  • Narva kehtestas maksumääradeks vastavalt 0,13, 0,5 ja 0,65%, Jõhvi 0,4, 0,3 ja 1% ning Sillamäe 0,3, 0,4 ja 0,7%.
  • Alutaguse volikogu kehtestas mais kõigis kolmes kategoorias maksumääraks 0,3%, neljapäeval tõstis kõik lubatud ülempiirini.

Vigane kalkulaator tekitas eelarvesse augu

Maksumäära kehtestades võtsid kohalikud omavalitsused arvesse infoseminarides esile toodud teavet; rahandusministeeriumi, maksu- ja tolliameti ning maa-ameti juhendmaterjalides jagatud infot ja juhiseid ning kasutasid selleks otstarbeks avalikult pakutud arvestuse kalkulaatorit.

Mõnigi omavalitsus hoidus maksumaksjatele mõeldes seadusega lubatud maksimaalse määra kehtestamisest. Lähtuti sellest, et eelarvesse laekuv maamaksu summa ei tohi kahaneda.

Alutaguse ja Jõhvi vallavolikogu kehtestasid lubatust madalama määra juba mais, juunis tegid seda Narva ja Sillamäe linnavolikogu.

Juuni alguses teatas rahandusministeerium, et nende poolt abiks pakutud kalkulaator on vigane ja sellega tehtud arvutused ebatäpsed, ning soovitas omavalitsustel kehtestada maksimaalsed maksumäärad.

Kaks nädalat hiljem hoiatas ka maksu- ja tolliamet, et väiksema määra puhul võib maksulaekumine tänavusest väiksemaks jääda.

Ida-Virumaal madalama määra kehtestanud nelja omavalitsuse volikogud juunis seda teemat arutada ei võtnud, seega tähtajaks, 1. juuliks ei muutunud midagi.

Juulis volikogud üldjuhul kokku ei tule, küll aga pidasid Narva linnavalitsus ja Alutaguse vallavalitsus siis ministeeriumiga edasise suhtes kirjavahetust.

Hilisema määruse võib vaidlustada

Rahandusministeeriumi finants- ja maksupoliitika asekantsler Evelyn Liivamägi selgitas, et maamaksuseadus kohustab kohaliku omavalitsuse volikogu kehtestama maamaksumäära hiljemalt maksustamisaastale eelneva aasta 1. juulil. Kui volikogu soovib seda hiljem muuta, tuleks riske maksumaksja õigustatud ootuse aspektist põhjalikult hinnata, sest seadus neid siis enam muuta ei võimalda ning selline määrus võidakse vaidlustada.

Alutaguse vallavolikogu võttis selle riski ja kehtestas neljapäevasel istungil uued, maksimaalselt lubatud maksumäärad.

Mais kehtestatud määradega oleks tuleva aasta eelarvesse laekunud 64 000 eurot vähem kui tänavu.

Ka Narva, kus kehtestati meie maakonna kõige madalamad maksumäärad, plaanis esialgu neid muuta, ent siis loobus sellest.

"Me ikkagi ei hakka sellega tegelema," ütles linnapea Katri Raik. "Narvas tõuseb kütte hind ja eeldatavasti ka vee hind, kõik läheb kallimaks ja inimestel on niigi raske. Väga nõme, et selline eksitus üldse tekkis, aga Narva pigem loobub saamata jäävast 50 000 eurost, kui võtab riski, et keegi seda määrust vaidlustama hakkab."

Kohtla-Järve pole veel otsuseni jõudnudki

Maksumäärasid ei kavatse muuta ka Jõhvi ja Sillamäe.

"Seekord me muutma ei hakka, kui, siis võib-olla järgmisel aastal," ei teadnud abivallavanem Ilmar Aun peast öelda, kui palju maamaksu selle tõttu eelarvesse vähem laekub.

Sillamäe abilinnapea Aleksei Stepanov ei näe praegu põhjust maamaksu laekumise pärast muretseda.

"Arvutused tegi meie maakorraldaja, võimalik, et ta ei kasutanudki seda kalkulaatorit," ütles ta.

Kohtla-Järve linnavolikogu pole maamaksumäärasid veel üldse arutanud.

"Volikogu istung toimub 31. augustil ja see on siis päevakorras," tunnistas volikogu esimees Eduard Odinets, et Kohtla-Järve on Eestis ainuke omavalitsus, kes neid määrasid veel kehtestanud pole.

Juunis ütles abilinnapea Erik Setškov volikogu arengu- ja majanduskomisjoni koosolekul, et linnavalitsus tõstab maksumäärad maksimumini.

Kommentaarid
Tagasi üles