Kliimaminister andis uuele õlitehasele 11 aastaks rohelise tule

Põhjarannik
Copy
Kristen Michal.
Kristen Michal. Foto: Konstantin Sednev / Scanpix

Kliimaminister kooskõlastas täna Enefit 280-2 tehase keskkonnamõju hinnangu aruande tingimusel, et tehas saab töötada 2034. aasta 31. detsembrini, ning esitas riigikogule tähtajalise kompleksloa väljaandmiseks vajalikud seadusemuudatused.

Kliimaminister Kristen Michal selgitas, et riigikohus viitab selgelt, et ehitusloa ja kompleksloa saab välja anda siis, kui tehas kliimaeesmärkide sisse mahub.

"Kliimaministeeriumi analüüs näitab, et õlitehas mahub kliimaeesmärkide sisse kuni 2035. aastani. Kui tehas töötaks sama tehnoloogiaga ka 2035. aastal, moodustaks see 10% Eesti eesmärkidest ning teised ettevõtted peaksid Eesti eesmärgi täitmiseks tegema ebamõistlikke pingutusi," ütles Michal. "Õlitehase suur keskkonnajälg kahandab uute investeeringute tegemise võimalusi ning vähendab kõigi teiste Eesti ettevõtete konkurentsivõimet. Me leidsime parima võimaliku lahenduse keerulises olukorras, nii saab olemasolevat kasutada piiratud ajas, seejärel tuleb muuta tootmistehnoloogia vähem saastavaks."

Olukorras, kus tehas on sisuliselt valmis, otsis kliimaministeerium õiguslikult toimivat lahendust, et tehas oleks võimalik investeeringu tagasiteenimiseks ja töökohtade säilitamiseks praeguse tehnoloogiaga vähemalt tähtajaliselt käivitada. Eesti Energial on kümme aastat aega välja töötada ja rakendada vähem saastavaid tehnoloogiaid. Nende kasutuselevõtuks on vaja koostada uus keskkonnamõjuhinnang ja taotleda uut kompleksluba.

Tähtajalise kompleksloa väljaandmiseks on vajalik muuta tööstusheite seadust. Ettepaneku vajalikuks seadusemuudatuseks esitas kliimaminister täna ka riigikogu keskkonnakomisjonile.

Kliimaministeeriumi hinnangul tuleb keskkonnamõjude hinnangus teha veel mõningaid muudatusi, nendele juhtis tähelepanu ka riigikohus. Kui Eesti Energia on vajalikud muudatused sisse viinud, saab keskkonnaamet keskkonnamõju aruande heaks kiita ja Enefit Power taotleda Narva-Jõesuu linnavalitsuselt uut ehitusluba. Keskkonnamõju hinnang on aluseks ka kompleksloa taotluse esitamisel keskkonnaametile. Kompleksloa menetlus ja väljastamine võtab aega maksimaalselt kuus kuud. Tehase saab käivitada pärast kompleksloa väljastamist.

Riigikohus tühistas 11. oktoobril Eesti Energia kontserni kuuluvale Enefit Powerile õlitehase rajamiseks antud ehitusloa, sest loa andmisel tehti vigu keskkonnamõju hindamisel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles