/nginx/o/2024/01/12/15827580t1hfe37.jpg)
Alutaguse vallavalitsus võttis reedel vastu Uusküla spaahotelli ja selle lähiala detailplaneeringu, mis vahepeal toppas lendorava elupaiga tõttu.
Põhjarannik kirjutas mullu novembris, et Uusküla spaahotelli rajamist pidurdab lendorava pesapaik.
Selleks ajaks oli spaahotelli planeering jõudnud kooskõlastusteni, aga takerdus väljasuremisohus lendorava elupaiga tõttu. Kui Alutaguse vald ülemöödunud suvel detailplaneeringu algatas, ei olnud lendorava elupaik Uusküla oja juures registreeritud. Vahepeal aga olukord muutus ja keskkonnaamet nõudis vallalt keskkonnamõju strateegilise hindamise eelhinnangut.
/nginx/o/2024/01/12/15827581t1h3a34.jpg)
"Selleks, et nii hilises etapis mitte aega kaotada, kaasasime lendoravaeksperdi Uudo Timmi. Ta leidis, et see arendus pole lendoravale kahjulik. Korrigeerisime natuke planeeringulahendust ja jõudsime keskkonnaametiga kokkuleppele," selgitas Alutaguse vallavalitsuse geoinfospetsialist Liina Talistu.
Alutaguse vallavanema Tauno Võhmari sõnul oli lootus, et detailplaneeringu jõuab juba detsembris vastu võtta ja arendajal, osaühingul Adamas Invest avaneb võimalus taotleda ehitusluba. "Minu viimane info on, et arendaja on saanud jala õiglase ülemineku fondi ukse vahele ja tahab esimesel võimalusel minna ehitushankesse. Mina saan oma rollis edasi ainult pöialt hoida."
Tuleb ka avalik rannaala
Tauno Võhmar kinnitas, et vallavõim on teinud projekti õnnestumiseks kõik, mis tema võimuses: menetles planeeringut minimaalse ajakuluga ja oli arendajale igati abiks.
Edasi saan arendusele ainult pöialt hoida.
Tauno Võhmar
"Meie soov oli, et erainvestori huvi kõrval oleks kaasatud ka avalik huvi ja rannapoolsele alale, mis on riigimaa, saaks rajada juurdepääsuteed ning kujundada avaliku puhkeala nagu Kauksis. Koos [valitsuse Ida-Viru esindaja] Jaanus Purga ja turismiklastriga nügisime ka, et õiglase ülemineku raha ei läheks ainult tootmisele," selgitas Tauno Võhmar, kuidas mõjutati riiki määrust muutma, et turism ei jääks rahapotist kõrvale.
Vallavanema hinnangul oleks õiglase ülemineku fondi toetus igati õigustatud, sest atraktiivse 80 toaga spaahotelli rajamine on piirkonnale väga suure mõjuga. "See on ju selline objekt, mis loob palju töökohti, ja ainus arendus, mis meie kandis muudaks totaalselt elukeskkonda."
Tekitab Peipsi äärde aastaringse turismi
Ida-Viru turismikoordinaatori Kadri Jaloneni kinnitusel oli õiglase ülemineku fondi turismile avamine oluline ka teistele investoritele, mitte ainult Uusküla spaahotelli arendajale.
"Aga Uusküla spaahotell on võtmetähtsusega projekt, sest tekitab Peipsi piirkonnas aastaringse turismi. Tegu on väga kõrgel tasemel planeeritud loodusspaaga Balti ja Skandinaavia kliendile. Näitasime ära, et õiglase ülemineku fondist on vaja tugevdada erinevaid sektoreid ja turismis on kasvuvõimalus olemas," tõdes Kadri Jalonen.
Uusküla spaahotell pakuks sauna- ja veemõnusid, hoolitsusi ning sportimisvõimalusi. Lisaks hotellile kuuluvad kompleksi villa, kalameeste maja ja rendivarustuse maja, mille netopind on kokku ligi 9000 ruutmeetrit.