VIDEO ⟩ President andis tublidele idavirulastele üle riiklikud autasud

Erik Gamzejev
Copy
Teenetemärgid pälvisid kolmapäeval Eesti Rahva Muuseumis toimunud tseremoonial idavirulastest teiste seas ka Ida-Virumaa keskhaigla kirurg Rutti Soomets, proviisor Aime Tolga, Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht ja kultuurielu edendaja Anne Uttendorf.
Teenetemärgid pälvisid kolmapäeval Eesti Rahva Muuseumis toimunud tseremoonial idavirulastest teiste seas ka Ida-Virumaa keskhaigla kirurg Rutti Soomets, proviisor Aime Tolga, Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht ja kultuurielu edendaja Anne Uttendorf. Foto: Erik Gamzejev / Põhjarannik

President Alar Karis andis kolmapäeval Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimunud tseremoonial riiklikud autasud 151 tunnustatu seas üle ka kuuele idavirulasele. 

Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgiga autasustas president kolme Ida-Virumaa staažikat tervishoiutöötajat.

Georgi Belotserkovski.
Georgi Belotserkovski. Foto: Raigo Pajula

Ahtme haigla peaarsti, psühhiaatrit Georgi Belotserkovskit, kes on psühhiaatrias tegev olnud üle 50 aasta, peetakse Ida-Virumaa tänapäeva psühhiaatriateenistuse ülesehitajaks. Tema juhitud Ahtme haiglast on aastate jooksul saanud maakonna psühhiaatrilise ravi keskus.

Aime Tolga.
Aime Tolga. Foto: Raigo Pajula

Proviisor Aime Tolga on teadaolevalt Eesti pikima staažiga proviisor, kes on Kohtla-Järve erinevates apteekides töötanud juba ligemale 60 aastat. Tolga rääkis läinud suvel Põhjarannikule, et kui ta astus väikese tüdrukuna Kohtla-Järve keskapteeki, mis asus praegusel Keskalleel, siis tundusid leti taga toimetanud inimesed talle haldjatena. Ta ise tahtis ka nendesarnaseks saada. Ja saigi. Ning on aktiivselt tegus ka praegu 85aastasena.

"See oli väga meeldiv üllatus, au ja tunnustus," ütles Aime Tolga pärast autasu kättesaamist. "See on märk sellest, et minu aastatepikkust tööd Ida-Virumaal, tööd, mida olen teinud hoole, armastuse ja missioonitundega, on märgatud ja äramärgitud. See on meeldiv kogu proviisorkonnale. See tähendab, et apteekritöö on oluline kõigi teiste tervishoiutöötajate hulgas."

Rutti Soomets.
Rutti Soomets. Foto: Raigo Pajula

Ida-Virumaalt Illuka vallast pärit Rutti Soomets asus kirurgina endises Kohtla-Järve haiglas, mis praegu kannab nime Ida-Viru keskhaigla, tööle pärast Tartu ülikooli lõpetamist 1973. aastal ja on üldkirurgia vanemarstina ametis ka praegu. Tema üheks spetsialiseerumise suunaks on olnud ka lastekirurgia ning ta kuulub Eesti lastekirurgide seltsi. 2013. aastal valis Ida-Viru keskhaigla ta haigla parimaks arstiks.

"Kõik, mida mina teen, ja usun, et ka kõik teised arstid teevad, on suunatud patsiendi heaolu parendamisele. Tervis on vaieldamatult tähtsaim heaolu tunnus," ütles Soomets. 

Jakob Juhanson.
Jakob Juhanson. Foto: Raigo Pajula

Kotkaristi hõberisti pälvis päästeametnik Jakob Juhanson.  Ligi 30 aastat Ida-Virumaal demineerijana töötanud Juhanson läks pensionile eelmisel aastal. Kui palju ta selle aja jooksul on lõhkekehi kahjutuks teinud, ei osanud ta öelda. "See on ju meeskonnatöö, keegi seda üksi ei tee," sõnas ta. 

Mare Roosileht.
Mare Roosileht. Foto: Raigo Pajula

Tallinna tehikaülikooli Virumaa kolledži direktorit Mare Roosilehte autasustas president Alar Karis Valgetähe neljanda klassi teenetemärgiga Ida-Virumaa hariduselu edendamise eest. Roosileht ütles, et selline tunnustus annab talle veel rohkem indu tegelda selle nimel, et Ida-Virumaal oleks kõigil soovijatel võimalik saada paremat haridust.

Anne Uttendorf.
Anne Uttendorf. Foto: Raigo Pajula

Valgetähe viienda klassi teenetemärgiga tänas president Anne Uttendorfi, kes juhtis mitukümmend aastat Jõhvi kultuurielu ja on praegu Eesti rahvakultuuri keskuse Ida-Virumaa rahvakultuurispetsialist. "Selline tunnustus teeb väga suurt rõõmu ja heameelt, et pikaajalist tööd on tähele pandud. Aga kultuuris ei saa üksi midagi ära teha ja seepärast leian, et see on tunnustus ka neile inimestele, kes on minuga koos aastakümneid Ida-Virumaa kultuurielu rikastanud," ütles ta.

President Alar Karis: teie hoiate neid aateid, seda vaimsust, mis teeb Eestist Eesti

President Alar Karis ütles tunnustusüritusel „Eesti tänab“, et iseseisvuspäeva eel teenetemärgi pälvinud 151 inimest ühendab pühendumus kutsetööle või kogukonnale, Eesti teenimine selle mõiste kõige avaramas ja helgemas tähenduses.

„Kolmandat korda tunnen kimbatust, kui allkirjastan otsuse riigi teenetemärkide andmise kohta. Põhjus on lihtne: Eestis elab ja töötab kindlasti kümneid tuhandeid inimesi, kes vääriksid oma riigi kõrgeimat tunnustust. Paljudest me kahjuks veel ei tea, sest 1,3 miljonit hajaasustusega maal on suur hulk ja kõiki paratamatult ei märka,“ rääkis riigipea.

„Te kõik olete argipäeva elamise inimesed,“ lausus president Karis, viidates Valgetähe III klassi ordeni saanud tekstiilikunstnik kunstnik Anu Raua sõnadele kui Viljandimaa rahvas oli valinud ta kodukandi kõige mõjukamaks inimeseks. „Argipäeva elamise inimene… Sellesse väljendisse mahub püsivust, töökust, mõtlikku meelt, mõõdukat jonni, südametunnistust, usaldust, teiste märkamist, hästi ütlemist ja hästi mõtlemist.“

Riigipea meenutas, et meie riik toetub Eesti põhiseaduse järgi vabadusele, õiglusele ja õigusele, on kaitseks sisemisele ja välisele rahule ning peab tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. „Teist igaüks on andnud oma tähelepanuväärse panuse, et Eesti oleks just selline nagu põhiseaduse koostajad sõnastasid. Teie hoiate neid aateid, seda vaimsust, mis teeb Eestist Eesti,“ ütles president Karis ja tänas nii teenetemärkide laureaate kui nende lähedasi, kelle mõistmine, toetus ja abi muutsid need saavutused võimalikuks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles