Skip to footer
Saada vihje

Päästjad võitlevad tulega Uikala prügilas: kaks päästjat sai viga

Uikala prügila põleb suures ulatuses.

Päästjad jätkavad Uikala prügilas kolmapäeva õhtul puhkenud põlengu ohjeldamist ning põlenguala on reede õhtuks õnnestunud vähendada.

22. mail Toila vallas Kukruse külas Uikala prügilas alguse saanud prügilapõlengu kustutustöid tehti 23. mail ja need jätkusid ööl vastu reedet ja kogu reedese päeva.

Kustutatud alal teevad päästjad järelkontrolli. Enam ei ole ohtu tule levikuks väljapoole prügila ala. Kustutusvett saadakse jätkuvalt kahest lähedal olevast veekogust - Pühajõest ja Mägara ojast. Veetaseme hoidmiseks tuli puhastada jõed kopratammidest ja sulgeda vee äravool. Täna kustutustöödeks Politsei- ja Piirivalveameti lennusalga kopterit ei kasutatud.

Suitsu levik ei olen enam nii suur. Hetkel puhub tuul lõunast ja suits kandub mere poole. Jätkuvalt palume elanikel vältida suitsu sees olemist, hoida vajadusel kinni aknaid, sulgeda ventilatsioon.

Päästjatel tuleb töötada keerulistes tingimustes: ebatasane pinnas, mürgine suits, kuumus, töö kõrgustes, läbivajumise oht, lihete ja varinguoht, töötamine otsese päikese käes. Uikala prügila põlengu kustutustöödel on saanud kaks päästjat tervisekahjustusi.

Prügilas põleb suurem ladestusala ja põlenguala suuruseks on hinnanud päästjad algselt ligi 4,2 ha, mäe kõrgus on kuni 30 meetrit. Kõrval põleb ka väiksem, 200 ruutmeetri suurune mägi. 

20. mail Alutaguse vallas Konsu külas alguse saanud ja Toila valda Konju külla levinud maastikupõlengualal kustutati 23. mai õhtuni mitmeid tulekoldeid. Reedel põlenguala kontrollides leiti uusi tulekoldeid, mida asuti kustutama.

Alates 24. maist kehtib tuleohtlik aeg Ida- ja Lääne-Virumaal ning keelatud on looduses suitsetamine ja mootorsõiduki kasutamine.

Mootorsõidukit võib metsas ja turbaalal kasutada ainult majandus- ja kutsetegevuses. Keeld kehtib kuni tuleohtliku aja korralduse muutmiseni või kehtetuks tunnistamiseni.

Sellel kevadel on Lääne- ja Ida-Virumaal olnud juba 79 metsa- ja maastikutulekahju kokku 75 hektaril. Keskkonnaagentuuri ilmaprognoos ja tuleohukaart näitavad, et neis maakondades valitseb suur tuleoht, mis järgnevatel päevadel veelgi kasvab.

Ida päästekeskuse juhi Janar Kärneri sõnul ongi kõige keerukamad ning kauakestvamad tulekahjud toimunud turbaaladel või metsas. "Mootorsõiduki kuumadele osadele langev taimetolm süttib hetkega. Samuti võib kuivanud maastiku või turba panna põlema summutist lendav säde."

Päästekeskuse juht lisas, et ka suitsetades võib pinnasele kukkunud säde maastiku süüdata, sest suure tuleohuga ajal on taimestik kuiv ja äärmiselt süttimisohtlik. "Inimestel tuleb silmas pidada, et väga kuival ajal võib loodus süttida väiksemastki sädemest. Seetõttu palume inimestel hoiduda lõkke tegemisest ja grillimisest looduses praegu, tuleohtlikul ajal," ütles Kärner.

Kommentaarid
Tagasi üles