/nginx/o/2024/07/19/16232889t1h6151.jpg)
20. juulil ilmub Rannapungerja tuletorni postmark, Pärnaõue talu õuel asub sel päeval Omniva postkast ja seal saab ka suveniirtempli ning soovi korral viimase majakavahi autogrammi.
2020. aastal, kui koroona inimesed rohkem koduseinte vahele sundis, hakkas Pärnaõue talu perenaine Pille Põld tegelema asjadega, mis muul ajal pähegi poleks tulnud.
Uuris palju rääbise kohta ja komistas selle käigus Rannapungerja tuletorni teemale. Avastas, et praeguse betoonkehaga torn ehitati kolm aastat varem, kui ametlikes andmetes kirjas oli, ehk 1934. aastal ja tänavu saab sellest 90 aastat.
/nginx/o/2024/07/19/16232887t1h2d7c.jpg)
Kuidas margid sünnivad
Eesti meremuuseumi kunstnik-marinist Roman MATKIEWICZ:
Esimesest, Pakri tuletornist alates joonistan visandeid alati ainult kohapeal, sest vanad mustvalged fotod täisvärvilisele postmargile palju juurde ei anna. Lisaks võib foto pealt joonistades detailidega eksida ja teisigi eksitada.
Kui tuletorn oli joonistatud, tekkis küsimus, millisel taustal kujundada ta margil. Loogiline tundus merekaart, millel on väga täpne rannajoon ja akvatoorium, aga maismaa näeb seal välja pigem tühermaana. Otsustasin andmeid kombineerida: võtsin 1938. aasta Eesti maanteede atlase ja kandsin sealt külad, talud ning kohanimed postmargi merekaardile.
Kui maismaa osa merekaardil tuletornide markidel on kombineeritud, siis tuletorni tulesektorid, lähiveed ja rannajoon on väga täpsed ning nüüdisaegsed. Konsulteerin alati veeteede ameti spetsialistidega, sest aja jooksul olukord vees tuletorni ümber muutub, vahetub tule iseloom, rajatakse uued veeteed, mis vastavalt märgistatakse jne.
Margil on peal tuletorni täpsed koordinaadid, ehitusaeg ja selle margi ilmumisaasta. Margil kujutatud ehitis fikseerib konkreetse meremärgi hetkeseisu.
Kahe aastaga kaks juubelit
Tuletorni ajalugu on tegelikult pisut pikem: esimene, puidust tulepaak gaasil töötava laternaga püstitati Rannapungerja jõe suudme paremkaldale juba 1923. aastal. Nõnda tähistati mullu tuletorni 100. sünnipäeva.
Pille Põld plaaniski, et torn saab selleks puhuks oma margi. Helistas Eesti meremuuseumi kunstnikule-marinistile Roman Matkiewiczile ja veenis ta ära, et Rannapungerja tuletorn väärib oma marki.
Matkiewicz on nimelt alates 1995. aastast tuletornide margisarja kujundanud ning praeguseks on tal valminud juba 34 Eesti tuletorni ja kaheksa ajaloolise laeva postmargi kavandit.
Ainult et 2023. aasta margi kandidaat oli siis juba olemas ja nii tuli Rannapungerja torni mark aasta võrra edasi lükata.
Pole hullu, saabki ka teist juubelit, betoontorni 90 aasta täitumist tähistada.
/nginx/o/2024/07/19/16232891t1h8a7b.jpg)
Mitte töö, vaid põnev harrastus
"Tuletorni margisari tuli ise minu juurde," räägib Matkiewicz, kuidas Eesti Post tahtis taasavatud Eesti linna Paldiskit kuidagi esile tuua. Tema pakkus visandeid sadamast või tuletornist, viimane näis atraktiivsem ja kavand sai kiita.
Kui Pakri tuletorniga postmark oli ilmunud, tehti Matkiewiczile ettepanek valida järgmisele postmargile veel mõni tuletorn.
Tema koostas seepeale terve tabeli Eesti tuletornidest ja hakkas nende ajalugu põhjalikumalt uurima.
"Jõudsin järeldusele, et postmargi ilmumisega võiks tähistada ühe või teise tuletorni juubelit. Kõik edaspidi ilmunud margid Eesti tuletornidega ongi seotud nende ehitusaasta tähtpäevaga."
Matkiewiczi sõnul pole tuletornide joonistamine postmargile muuseumi töö, vaid tema enda põnev harrastus. "Leian iga aasta oma puhkuse ajal nädalakese järjekordse, tulevase margi ekspeditsiooni jaoks. Hiljem jätkan kujundusega juba kodus töölaua taga, meenutades möödunud seiklust."
Boonuseks viimase majakavahi autogramm
Nüüd on Rannapungerja tuletorni mark valmis ja laupäeval esitletakse seda Pärnaõuel, kus sel päeval asub ka Omniva postkast. Osta saab nii margi, maksimumkaardi (see on sama autori kunstiliselt kujundatud postkaart koos ilmuva postmargiga, mis on eritempliga kustutatud ilmumispäeval) kui esimese päeva ümbriku.
Kes soovib, võib Rannapungerja viimaselt majakavahilt Tiiu Pärnalt ka autogrammi saada.