/nginx/o/2024/07/29/16254537t1h2397.jpg)
Kohtla-Järve endine linnapea Toomas Nael kaotas linnavolikogu vastu kohtulahingu, kus ta vaidlustas enda mahavõtmise seaduslikkuse.
2022. aasta 27. oktoobril avaldas Kohtla-Järve volikogu umbusaldust toonasele Toomas Naela juhitud linnavalitsusele. Kohe pärast seda avaldati eraldi umbusaldust ka linnapea Toomas Naelale. Selle tulemusel jäid linnavalitsuse liikmed Evelyn Danilov, Vitali Borodin ja Kristiine Agu täitma linnavalitsuse kohuseid, kuid Nael sai ametist priiks päevapealt.
Ekslinnapea pöördus kohtusse
Nael asjade sellise käiguga ei leppinud ning pöördus kohtusse, leides, et volikogu on ta ebaseaduslikult tagandanud, kuna umbusaldas teda teist korda, mida seadus aga ette ei näe. Selle tulemusel jäi ta aga päevapealt tööst ilma ning sai kahju. Ta taotles, et kohus tunnistaks kehtetuks volikogu otsuse tema umbusaldamise kohta ning mõistaks tema kasuks välja mõistliku hüvitise.
Kohtla-Järve volikogu, kelle Nael kohtusse kaebas, aga ei nõustunud ekslinnapea süüdistustega. Volikogu leidis, et umbusaldamine toimus seaduses ettenähtud korras, esitatud olid põhjendused ning selgitused. Volikogu arvates ei keela seadus umbusaldada samal istungil linnapead teist korda, kui linnavalitsust on juba umbusaldatud. Vastasel juhul tähendaks see seda, et pärast valitsusele umbusalduse avaldamist ei oleks volikogul võimalik efektiivselt reageerida mõne umbusaldatud valitsuseliikme pahatahtlikule tegevusele. Seda eriti olukorras, kus poliitilise konsensuse puudumise tõttu ei ole võimalik jõuda uue valitsuse koosseisus kiiresti kokkuleppele, mis Kohtla-Järvel pärast umbusaldamist uute valitsusliikmete ametisse kinnitamise puhul ka aset leidis.
Tartu halduskohus leidis, et Toomas Naela kaebus pole põhjendatud, ning ei rahuldanud seda.
Kohtu kinnitusel on umbusaldamise näol tegemist volikogu poliitilise otsustusega, mida ei pea põhjendama ja mille tegemisel ei kohaldu ka avaliku teenistuse seaduse sätted ametnikule teenistusest vabastamisest etteteatamise ega hüvitise maksmise kohta.
Polnud nõus ka umbusaldamisega Jõhvis
Enne Kohtla-Järve linnapeaks saamist töötas Toomas Nael Jõhvi abivallavanemana. 2021. aasta juunis avaldati talle ja teisele toonasele Jõhvi abivallavanemale Evelyn Danilovile umbusaldust. Samal istungil teatas vallavanem Jüri Konrad aga enda tagasiastumisest. Ametisse pandi uus, Maris Toomeli juhitud vallavalitsus.
Nii Nael kui ka Danilov esitasid seejärel volikogule vaide, kus nad leidsid, et vallavanema valimine ja uue valitsuse kinnitamine polnud õiguspärased, sest vallavanema tagasiastumine jõustus nende sõnul alles järgmisest päevast.
"Mul tekkis arusaam, et see, mis toimub, on ebaseaduslik. Volikogu ei saanud samal istungil kinnitada uut vallavalitsust, sest senise vallavalitsuse volitused kehtisid veel järgmise päevani," sõnas Nael toona Põhjarannikule.
Volikogu lükkas siiski vaided tagasi, leides, et abivallavanemate tagandamine ja uue valitsuse kinnitamine oli õiguspärane. Volikogu kinnitas oma vastuses, et vallavanema valimine ja valitsuse ametisse kinnitamine on poliitiline otsus, mida volikogu ei pea põhjendama nagu ka valitsuse liikmete ametist vabastamist. "Vaide esitajal puudub subjektiivne õigus nõuda oma jätkamist vallavalitsuse liikmena ka juhul, kui ta on kaotanud volikogu usalduse," seisis otsustes, millega lükati Naela ja Danilovi vaided tagasi.
Kohus: linnapea peab arvestama tagandamise võimalusega
"Linnapea umbusaldamise tõttu ametist vabastamine on seostatav eelkõige tema rolliga kohaliku omavalitsuse võimuorgani juhina. Kuigi see toob samal ajal kaasa ka kõigi teiste linnapea õiguste ja kohustuste lõppemise, on see linnavalitsuse juhi volitustest vabastamisega vältimatult kaasnev tagajärg," leidis kohus. Kohus lisas, et erinevalt avaliku teenistuse seaduse alusel ametisse nimetatud ametnikust peab linnapea juba ametisse asumisel arvestama võimalusega, et ta võidakse ametist vabastada ette teatamata või selge põhjuseta. "Linnapeale umbusalduse avaldamine on küll volikogu kaalutlusotsus, kuid kohtulik kontroll nende kaalutluste üle, miks volikogu otsustas linnapead umbusaldada, on väga piiratud, sest tegemist on volikogu enamuse poliitilise tahtega."
Kohus ütles, et kuigi nõustuda saab Naelaga selles, et valitsuse umbusaldamise korral umbusaldatakse ka linnapead kui valitsuse liiget, tõlgendab ta seadust siiski liiga kitsalt, kui arvab, et sellisel juhul oleks personaalne umbusalduse avaldamine linnapeale keelatud. "Kohus rõhutab, et olukorras, kus umbusaldatud linnapea volitused antakse kohe üle uuele linnapeale või valitud asendajale, ei ole võrreldav olukorraga, kus valitsuse umbusaldamise korral asendajaid kohe ei valita, mistõttu võib kogu valitsuse töö seisma jääda," seisab otsuses.
Kohus leidis ka, et kuna Toomas Nael vabastati ametist järgmisest päevast, ei jätkanud ta linnapea ametis, mistõttu pole talle kahju tekkinud ning pole alust hüvitist välja mõista.
Juuni lõpus tehtud kohtuotsus on praeguseks jõustunud.
Toomas Nael kandideeris pärast Kohtla-Järve linnapea kohalt tagandamist edukalt Rapla abivallavanema kohale ning töötab seal tänini, vastutades seal majanduse ja planeeringute valdkonna eest.