Rahvasaadiku rusikahoop naisterahvale näkku

Kohtla-Nõmme vallavolikogu liige ja sotsiaalkomisjoni esimees Roland Tarum lõi naisterahvast rusikaga näkku.

FOTO: ARHIIV/PEETER LILLEVÄLI

Kohtla-Nõmme volikogu liige Roland Tarum lõi rusikaga näkku naisterahvale, kes pahaaimamatult oli sattunud tema krundile ning seal kivi otsas istudes jalgu puhkas.

Tartu II muusikakoolis klaveriõpetajana töötav Kersti Koort oli tulnud 1. juulil Kohtla-Nõmmele, et teha ettevalmistusi järgmisel päeval toimuvaks ema 90 aasta juubelipeoks Valge Hobu trahteris.

"Harjutasime täditütardega viiuli ja klaveri kokkumängu ning tagasiteel ema juurde istusin suure kivi otsa, et puhata jalgu ja nautida ilusat päeva," rääkis Koort. "Ümberringi õitsesid karikakrad, taamal laulis rukkirääk... Mul ei olnud õrna aimugi, et olin sattunud kellegi territooriumile, sest märgistust eravalduse kohta polnud, ümbrus oli niitmata, katkine värav oli laiali ning vanast võrkaiast olid alles vaid jäänused. Sel paigal ei paistnud peremeest olevat. Kellegi maja oli sealt alles paarsada meetrit eemal."

Paraku peremees siiski oli, kes tutvustas end väga jõhkral moel.

Avaldus politseile

"Värava juures peatus auto, sealt astus välja mulle võõras mees, kes hakkas mind telefoniga igast küljest pildistama ning karjus, et mis ma luuran siin, see on tema krunt ning kadugu ma minema," kirjeldab Koort ootamatut sündmuste pööret.

Naise sõnul ei teinud mees ta selgitusi kuulmagi, vaid räuskas edasi. "Tõusin siis kivi pealt püsti ja küsisin, mis õigusega ta mu peale niimoodi karjub, ning soovitasin tal kutsuda politsei, kes olukorra lahendaks. Selle peale lõi ta mulle rusikaga täiest jõust näkku, nii et ma kukkusin pikali. Suu verd täis, tõusin püsti ning ütlesin, et ma pildistan siis teda ka. Ta tuli mulle uuesti kallale, üritades telefoni mu käest jõuga ära võtta. Siis viskas mu käekoti tänavale ning käratas, et kadugu ma oma kotile järele. Pärast seda läks autosse ja sõitis minema."

Koort tegi väljakutse politseisse ning edastas neile ka lööja auto numbri. "Kuna ma ei osanud aadressi öelda, saime kokku bussipeatuses. Pakkusin välja, et sõidame sündmuskohale tagasi, et võib-olla on see mees tagasi tulnud ning nad saavad teda kohe küsitleda, aga mind sõidutati Jõhvi politseijaoskonda. Seal tehti minu vigastustest pilti ning ma kirjutasin avalduse."

Ema juubelil jäi tal käimata. "Kuidas ma oleks veritseva näoga sinna läinud? Istusin ema kodus ja nutsin."

Trauma

Koorti sõnul oli löök näkku sedavõrd tugev, et ta vajas hambaravi. "Üks esihammas liigub ning ige veritseb siiani," märgib ta. "See oli ikka jube obadus. Küünarnukk on kukkumisest ka nii valus, et sellele toetuda ei saa."

Saanud teada, et teda rünnanud mees on Kohtla-Nõmme vallavolikogu liige Roland Tarum, kes on pealegi sotsiaalkomisjoni esimees ning revisjonikomisjoni ja haridus- ja kultuurikomisjoni liige, polnud Koorti imestusel piire: "Uskumatu käitumine, nii jõhker ja ülbe. Ma pole oma elus varem sellist inimest kohanud. Aga tuleb välja, et rahvasaadik!"

Ülejärgmisel päeval Tarumi üles otsinud naine kuulis talt vabanduste asemel taas: "Kao minema!"

Roland Tarumit on korduvalt kriminaalkorras karistatud, talle on määratud nii rahalisi karistusi kui katseajaga vabaduskaotusi.

2009. aastal mõistis Viru maakohus ta süüdi omavolilise sissetungi ja kehalise väärkohtlemise eest ning määras karistuseks neli kuud vangistust kolmeaastase katseajaga. Vägivallategude eest on Tarumit ka varem karistatud, samuti varguse ja ärandamise eest.

Mullu sügisel varastati Eesti kaevandusmuuseumi territooriumilt 2000 euro eest vanarauda. See leiti üles naaberkrundilt, kus tegutseb Tarumi firma.

Süüst prii

Politseile avaldust ei tehtud: sellega ähvardamisest piisas, et saada vanaraualasu tagasi.

Volikogu esimees Tarmo Kütt, keda muuseumi direktor juhtumist teavitas, leidis, et vargus on küll ebaeetiline, "ainult enne kui varga silti avalikult külge kleepida, peame olema selles sada protsenti kindlad".

Kuna Tarum ennast süüdi ei tunnistanud, jäeti kriminaalse taustaga rahvasaadik volikogusse edasi.

Põhjarannikule selgituste andmisest ta toona keeldus, korrutades vaid ärritunult: "Mis see teie asi on? Nii kirjutagegi!"

"Pange mu number endale seina peale, et te ei helistaks sellel enam kunagi," oli kõik, mis rahvasaadikul seekord öelda oli, kui Põhjarannik talt naisterahva löömise kohta selgitust küsis.

Volikogu esimehe Tarmo Küti sõnul pole ta sellest juhtumist teadlik: "Ma ei ole kuulnud."

Politsei alustas juhtumi asjaolude väljaselgitamiseks kriminaalmenetlust karistusseadustiku § 121 alusel, mis käsitleb kehalist väärkohtlemist.

"Praegusel hetkel ei ole selles asjas kellelegi kahtlustust esitatud," ütles Viru ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Jelena Filippova Põhjarannikule.

Tagasi üles