Jõhvi kaubandus- ja vabaajakeskus tuleb hiiglaslik

Sirle Sommer-Kalda
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kavandatav kaubandus- ja vabaajakeskus on nii tohututes mõõtmetes, et tervet maja silm korraga ei haara.
Kavandatav kaubandus- ja vabaajakeskus on nii tohututes mõõtmetes, et tervet maja silm korraga ei haara. Foto: VÕIDUTÖÖ/PEETER LILLEVÄLI

Arhitektuurikonkursi, mis peaks kindlustama Jõhvi kontserdimajale väärika naabri, võitis kontserdimaja enda projekteerinud büroo Luhse & Tuhal. "Vaevalt nad saavad oma tööle käkki keerata," oli vallavanem Vello Juhkov lootusrikas.

Kui praegu on Virumaa suurim hiljuti peaaegu kahekordseks kasvanud Astri kaubandus- ja meelelahutuskeskus, kus on pinda 41 000 ruutmeetrit, siis Jõhvi kaubandus- ja vabaajakeskus peaks hakkama laiuma ligemale 55 000 ruutmeetril. Keskusesse tulevad kaubanduspinnad, toitlustus, veekeskus, ujula, jäähall ja hostel.

Vald kuulutas aprillis välja arhitektuurikonkursi, et leida miljöösse sobiv hoone, mis moodustaks terviku kontserdimaja, ajaloolise pargi ja lähedusse kavandatava hotelli projektiga. Konkursiga loodeti leida kuldne kesktee, et keskus näeks hea välja ja oleks samal ajal majanduslikult tasuv.

Vald otsustas korraldada suunatud konkursi, pöördudes valitud büroode poole, kellel on vastav kogemus. Osalejaid premeeriti 4000 euroga, võitja saab tellimuse.

Viie töö hulgast kuulutas žürii üksmeelselt võitjaks arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal töö "Parkuur".

Hea üllatus

"Minu hirm oli, kuidas hakkavad kontserdimaja ja uus keskus kokku sobima. Hea üllatusena võitis firma, kes projekteeris kontserdimaja, ja vaevalt nad saavad oma tööle käkki keerata," arvas vallavanem Vello Juhkov.

Luhse & Tuhal on andnud Jõhvis näo ka kohtumajale, lasteaiale Pillerkaar, Kersti Võlu koolituskeskusele ning promenaadile. "Selles töös me ei tundnud ära nende arhitektuurset käekirja," oli Juhkov üllatunud.

Vallavalitsuse arendusnõunik Rein Luuse leidis, et nimetatud arhitektuuribürool oli ehk lihtsam võita, sest neil oli tunnetus, mis Jõhvi linnaruumi sobib. "See töö harmoneerus kõige rohkem juba olemasoleva linnaga. Kui mõni teine projekt oli liiga pompoosne, siis see läks Jõhvi mahte ja potentsiaalset tarbijaskonda arvestades kõige rohkem täppi."

Ka žüriisse kuulunud tunnustatud arhitekt Priit Pent kinnitas, et võidutöö oli funktsionaalselt kõige toimivam: hoone on selgelt ja lihtsalt üles ehitatud ning see kajastub ka fassaadil.

Elav fassaad

"Kuna tegemist on suure hoonestusega, sai arhitektuurikonkurss korraldatud mõttega, et ei tekiks suurt plekist kasti, nagu kaubanduskeskuste puhul kipub juhtuma. Oma olemuselt on ta suur jurakas, aga sinna pole midagi parata. Võidutöös on see "suur jurakas" löödud kolmeks osaks, mis fassaadis üksteisest selgelt eristuvad," rääkis Pent.

Ta arvas, et konkursil võidutsenud arhitektid võinuks olla isegi veel julgemad. "Samas - kolmanda koha töös oli jälle julgust liiga palju ning kuigi see meeldis ka arendajale, eeldaks selle teostamine vähemalt Tallinna-suurust linna - Jõhvis ei tasuks see äriliselt ära," viitas ta žüriiliikmetele silma jäänud, ent etteantud mahtu kõvasti ületanud tööle.

Arendaja, Jõhvi vallavalitsuse ja OÜ Presfog kahasse loodud OÜ Jõhvi Pargi Arendus juhatuse liige Allan Mänd ütles, et võidutöö arvestas kõige realistlikumalt etteantud mahtu, mis oli ligemale 55 000 ruutmeetrit. "See variant läheb töösse," kinnitas ta.  

Vallakunstnik Kalev Prits arvas, et kui võidutöös loetletud materjalid tõepoolest kasutusse lähevad ja hoone valmib, saab sellest Jõhvi üks ilusam maja. "Fassaadis on kombineeritud puitu, punast tellist, krohvi, plekki. Jäähalli ja veekeskuse sein on üsna imposantne, kui see sellisel moel saaks ära tehtud."

Prits lubas, et lähiajal saab vallarahvas näha konkursitöid vallamaja fuajees.

Jõhvi kaubandus- ja vabaajakeskus loodetakse aga avada 2016. aastal ning selle maksumus ületab 30 miljonit eurot.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles