E, 28.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Aquaphor avas Narvas veefiltrite tehase

Ilja Smirnov
Aquaphor avas Narvas veefiltrite tehase
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Aquaphori president Joseph L. Schmidt korraldas president Toomas Hendrik Ilvesele ja tema saatjaskonnale Narva uues tehases ekskursiooni.
Aquaphori president Joseph L. Schmidt korraldas president Toomas Hendrik Ilvesele ja tema saatjaskonnale Narva uues tehases ekskursiooni. Foto: Ilja Smirnov

Eile avati Narvas pidulikult uus veefiltrite tootmise tehas, ent tootmise täismaht plaanitakse saavutada alles järgmiseks sügiseks. President Toomas Hendrik Ilves vaatas üle esialgu pooltühjalt seisvad tsehhid.

Aquaphori president Joseph L. Schmidt ja Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves lõikasid eile üheskoos pidulikus õhkkonnas läbi sinist värvi lindi ning sellega loeti Narva uus veefiltrite tehas avatuks.

Tehas hakkab valmistama uusimaid veepuhastussüsteeme, mis peaksid välja vahetama traditsioonilised kannfiltrid. Ettevõte on juba teatanud, et Aquaphori uutes süsteemides võetakse kasutusele kõige nüüdisaegsemad, mitmetes riikides juba patenditud tehnoloogiad ja oskusteave.

"Innovaatiline ja tänapäevane Eesti, läbipaistvate reeglite ja arenenud IT-lahendustega maa, on ettevõtlust toetav ning julgustav kõigile ettevõtjatele, kes tahavad end Eestiga tõsiselt siduda," ütles Toomas Hendrik Ilves.

Pooltühjad tsehhid

Firma president Joseph L. Schmidt juhtis eile külalistega kohtudes tähelepanu sellele, et suur osa uue tehase hoonetest on esialgu tühjad, kuna seadmeid alles tuuakse kohale.

Schmidti sõnul kujutab Narva tehas endast mitut paralleelset tootmisliini ning üldkokkuvõttes saab seal tööd 300 inimest (praegu on tööle võetud 41 inimest). Plaanide kohaselt saavutab tehas täisvõimsuse 2015. aasta sügiseks.

"Kõik sõltub kõrgelt kvalifitseeritud inimestest, keda me kaasame ja suudame kasvatada Aquaphori standardite järgi. (...) Ma loodan, et 2015. aasta sügiseks on selle ettevõtte tuumik välja kujunenud," rääkis firma president.

Schmidt ütles, et nende edasine ülesanne on pidada vastu konkurentsile selle ala suuremate tegijatega. "Veepuhastussüsteemide valdkond on üks kiiremini arenevaid valdkondi, seetõttu peame pidevalt konkureerima mitmesuguste firmadega kogu maailmas."

Ettevõte Aquaphor asutati 1990. aastal New Yorgis ning juba 1992. aastal avati selle allüksus Peterburis. Veel kolm aastat hiljem avati allüksus Hiinas. Uus tehas saab olema teine Aquaphori tootmisüksus Eestis − 2012. aastal avas ettevõte tehase kannfiltrite vahetusmoodulite tootmiseks Sillamäel.

Narvas toodetud veefiltreid hakatakse tarnima eelkõige Euroopa Liidu riikidesse ning alles seejärel USAsse ja Kanadasse. Nagu teatas firma Eesti tütarettevõte Westaqua Invest, lubavad uue tehase soodne geograafiline asukoht ja tollitakistuste puudumine lahendada kõik logistikaprobleemid ning võimaldada lühikesi tarneaegu.

Rahvusvaheline kogemus

Narva Aquaphori tehas ehitati valmis ja anti käiku juba möödunud sügisel. Mehaanik-seadistaja Andrei on üks neist, kes töötab seal esimestest päevadest − 6. oktoobrist. Ta rääkis Põhjaranniku ajakirjanikule, et professionaalsest seisukohast lähtudes midagi täiesti uut selles tehases ta veel näinud ei ole: "Sain kõik selgeks juba varem − Kreenholmis."

Pärast seda, kui ta pankrotti läinud manufaktuurist 2007. aastal koondati, töötas Andrei Norras, kuid naasis hiljem Narva. Tema sõnul on töötingimused mõnes mõttes paremad Skandinaavias, mõnes mõttes aga kodumaal.

Rahvusvahelisest kogemusest rääkides ütles firma president Joseph L. Schmidt, et ehkki Hiinas ei esitata tootmise korraldusele eriti rangeid nõudeid, on Aquaphori toomismahud seal väiksemad kui Venemaal või Euroopas.

"Oma esimese ühise tootmise Hiinas − meie tehnoloogia järgi ja meie seadmetega − avasime 1995. aastal. Mõnes asjas on Hiina tööstus vägagi konkurentsivõimeline ja efektiivne, mõnes mitte eriti. Enamik meie konkurentide veepuhastussüsteeme, kaasa arvatud osa sorbente, mida kasutab näiteks Brita, on pärit Aasiast, Hiinast. Suurem osa Ameerika veepuhastussüsteemide tootjatest on viimase kümne aasta jooksul üle kolinud Hiinasse. Jaapani omad samuti," lisas ta.

Märksõnad
Tagasi üles