Skip to footer
Saada vihje

Keemiaettevõte kallas Kiviõli tahmaga üle

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eelmise nädala lõpus toimunud õlitootmisseadme käivitamine mattis kogu Kiviõli musta õliseguse tahmaga.

Alexela Kiviõli õlitehases reedel toimunud tahkesoojuskandja külmkäivitamine ning ebasoodsad ilmastikuolud surusid korstnatest tulnud tahma otse Kiviõli linna, kus maapind, autod, aiamööbel ja köögiviljad olid kaetud paksu musta tahmakihiga, ning tegid keskkonnainspektsiooni telefonid punaseks. 

Laupäeva hommikul oli Kiviõlis paljude autode peale tekkinud tahmakord.

Laupäeva hommikul ootas Kiviõli inimesi ebameeldiv üllatus: öösel maha sadanud paks tahmakiht oli ladestunud nii maapinnale, aiamööblile kui ka autodele. Kusjuures selle maha saamiseks lihtsast ühekordsest pesust ei aidanud − õlikiht jäi autole esimese pesuga alles. 

Tavapärasest suurem

"Kuidagi kahtlaselt lõhnas juba õhtul. Tavaliselt ebameeldiv lõhn nii tugevalt tuppa ei tule. Hommikul oli väljas väga ebameeldiv üllatus ning hais oli nii hingemattev, et ajas öökima," ütles üks Kiviõli elanik. Tema sõnul ei mõtle igapäevaselt sellele, millises elukeskkonnas sa elad, kuid sellised juhused tekitavad oma tervise pärast puhast hirmu ning panevad mõtlema ärakolimisele. 

Inimesed helistasid usinalt keskkonnainspektsiooni ja saatsid sinna ka fotosid. "Jah, meile tuli mitmeid kaebusi ja seekord laiemalt alalt kui muidu," tunnistas keskkonnainspektsiooni pressiesindaja Leili Tuul. Ta möönis, et kohale läinud inspektoritele avanes tõesti üsna trööstitu pilt, kus tahmaga oli kaetud kõik, alates maapinnast ning lõpetades kasvavate köögi- ja puuviljadega.  

"Meie järelepärimisele vastas ettevõte, et tegu oli reaktorite remondijärgse käivitamisega, kuid erisuguste tõrgete tõttu need käivitamised kohe ei õnnestunud. Kuna seadmete käivitamise ajal on elektrifiltri väljad tehnoloogilistel põhjustel välja lülitatud, siis esinevad sel ajal tehnoloogilised äkkheitmed. Tegeleme täpsemate asjaolude selgitamisega, püüame selgusele jõuda, miks esinesid tõrked, mis põhjustel ei õnnestunud tavapärased käivitamised ja mille tõttu erines seekordne käivitus eelnevatest kordadest, kui nii suurt saastet ei ole esinenud," ütles Tuul. 

Mis puudutab seiskamiste ja käivitamistega seotud kaebusi üldisemalt, siis neid on sel aastal olnud pigem vähem kui varem. "Loodetavasti on seadmed saanud töökindlamaks," lisas ta. Täpsema pildi saab inspektsioon pärast plaanilist kontrolli selle aasta lõpus. 

Otsivad lahendust 

Alexela Groupi keskkonnajuhi Andre Zahharovi sõnul sattus õlitootmisseadmete käivitamine kokku kehva ilmaga, mil kõik korstnast tulev suruti madalrõhkkonna mõjul vastu maad. Tehnilistel põhjustel ei ole võimalik käivitamise ajal plahvatusohu tõttu kasutada elektrifiltrit, mistõttu juhitakse käivitamisprotsessi ajal kõik heitmed otse korstnasse. Kui ilm on soodsam, siis suurem osa õhku paisatavatest heitmetest hajub ning ehkki Kiviõli Keemiatööstus proovib sättida oma hooldus- ja käivitamistöid nii, et ilm ja tuule suund oleksid linna osas soodsad, alati see ei õnnestu. 

Keskkonnakompleksloa kohaselt võib Kiviõli Keemiatööstus teha aastas 24 külmast olekust käivitust, millest üks eelmise nädala lõpus just toimus. "Külmkäivitust võib võrrelda sauna kütmisega, kus külma sauna kütmiseks 100 kraadi juurde kulub mitu tundi. Kuna meie peame temperatuuri viima 500-1000 kraadini, siis võib selleks kuluda kuni 15 tundi," ütles Zahharov ning lisas, et kui tegemist on soekäivitamisega, siis läheb see protsess kergemalt ja kiiremini ning heide on minimaalne. 

Ühelt poolt püüab tehas lahenduse leidmiseks kaardistada oma tehnoloogilisi sõlmesid ning leida seal üles pudelikaelad, mida parandada, et neid käivitamisi oleks oluliselt vähem. Teiseks tehakse koostööd ühe alustava ettevõttega, kellega ühiselt püütakse välja toota püüdeseadet, mis võiks õlitööstusele sobida. Laborianalüüsid uuele seadmele on tehtud, nüüd hakatakse seda katsetama juba tööstusprotsessis. "Sellised tööd on väga kapitalimahukad ja võtavad aega," tunnistas Zahharov, et ka elektrifiltri paigaldamiseks tööstusele kulus mitu aastat tööd. Ka nüüd võib kuluda veel aasta või paar, võimalik, et isegi rohkem. 

"Kiviõli Keemiatööstuse traagika on see, et kui tehas rajati ja inimesed asusid selle ümber elama, siis nähti selles töökohta. Täna nähakse ainult probleemi," tõdes Zahharov, lisades, et inimlikust aspektist mõistab ta kohalikke ning ka nemad ei tahaks, et tehas ümbruskonnale ja linnale lisamuret tooks. "Kinnipanemine, millele on ka vihjatud, pole samuti lahendus, sest vaadata tuleb ka sotsiaal-majanduslikku aspekti, arvestades töökohti ning Kiviõli linna keskküttega varustamist," ütles ta.

Kommentaarid
Tagasi üles