Koroonahaige mälestused: ei soovita mitte kellelgi seda endale saada

Copy
Tänasest alustas tööd Setomaa Muuseumide direktori kohustes senise direktori lapsehoolduspuhkuse ajaks Ivo Posti.
Tänasest alustas tööd Setomaa Muuseumide direktori kohustes senise direktori lapsehoolduspuhkuse ajaks Ivo Posti. Foto: Ilja Smirnov / Põhjarannik

"Valutas kõik: liigesed, nahk, juuksed, küüned, selg jne," iseloomustab 45aastane Narva muuseumi direktor ja ooperilaulja Ivo Posti oma isiklikku kogemust koroona põdemisel, mis kestis tal üle kolme nädala. Tema nõusolekul avaldame tema enda kirja pandu ka Põhjarannikus.

Loen siin inimeste arvamusi viiruse ja haiguse kohta, et justkui haigust polegi või on see selline kerge nohu. Mõtlesin seetõttu, et mainin siin ära oma kogemuse, mille võiks lühidalt kokku võtta nii: ma kindlasti ei soovita mitte kellelgi seda endale saada.

Ma arvan, et ma ei ole nii haige olnud vähemalt paarkümmend aastat, ja samas usun, et ma pääsesin suhteliselt kergesti. Nakatumishetk jääb saladuseks, sest seda hetke ei õnnestunud tuvastada.

Ma arvan, et ma ei ole nii haige olnud vähemalt paarkümmend aastat, ja samas usun, et ma pääsesin suhteliselt kergesti. 

Olin teinud nädal varem testi ja see oli negatiivne. Haigus ilmutas end päevasel ajal väga kergelt imeliku tundega. Teate küll, kui on mingi veider tunne kehas, et päris terve nagu ei ole, aga ei saa aru, mis on. Öösel ärkasin meeletute külmavärinate ja 38,8 palavikuga üles.

Seejärel järgmisel päeval organiseerisin endale testimise ning ülejärgmisel päeval oligi positiivne vastus käes. Kodusesse isolatsiooni määrasin end ise loomulikult juba kohe esimesel päeval.

Positiivsest testitulemusest andsin teada ise kõigile neile, kellega olin viimastel päevadel kokku puutunud. Terviseamet jõudis mõneni neist alles päevi ja päevi hiljem.

Loomulikult oli esimeste tunnete seas ka väike paanika, sest loed kokku jumal-teab-mida ja siis hakkab see info su peas oma elu elama. Siit soovitus: kui vähegi võimalik, tasub olla rahulik ja kaine meelega, sest läheb, nagu läheb.

Kogu keha valutas neli päeva 

Kaks esimest päeva olid peamiselt külmavärinate ja palaviku päralt. Neli esimest päeva kuulus tervet keha valdavale valutamisele. Valutas kõik: liigesed, nahk, juuksed, küüned, selg jne. Valuvaigisti küll leevendas, aga ei võtnud seda ära.

Teisel nädalal lisandus veidi üle nädala kestnud lõhna- ja maitsetaju täielik puudumine. Samal ajal algas ka köha, mis ei olnud ei kinnine ega lahtine. Lihtsalt köha, kusjuures selline raiuv ja põhjalik. Vahepeal sai köhimisest lihtsalt võhm otsa: köhid ja lõõtsutad.

Minu enda tunnetus oli, et haigus käib mööda keha ja katsub nii-öelda ukselinke ehk püüab leida vähegi nõrku kohti. Mul katsetas see lisaks eespool toodule ka südamerütmihäirete, pearingluse, vererõhu ja millega iganes veel.

Ravi seisnes minul peamiselt ohtras taimeteede (piparmünt, kummel, islandi samblik, vaarikas jne) ja vee joomises. Mett tarvitasin ära kaks pooleliitrist purki. Kui palavik läks 39 juurde, siis võtsin seda alla viinasokkidega, mis mõjusid väga hästi ja kiiresti. Vahepeal võtsin küll ka Fervexit, sest see aitas vähemalt mul õhtul enne magamaminekut veidi enesetunnet parandada. Ja siis esimestel päevadel ka valuvaigistit.

Isolatsioonis istusin kokku 18 päeva, mis on tegelikult täiesti omaette katsumus. Ma senini arvasin, et no mis see kodus istumine ikka nii väga ära ei ole. Kevadine vabatahtlik kodus istumine oli ju täiesti ok. Paraku on ikka vahe sees, kas saad vahepeal käia kas või poes ja väljas jalutamas või istud kodus 24h.

Viimastel päevadel tajusin, et ma ei ole haige enam viiruse pärast, vaid nelja seina vahel istumisest. Sa oled totaalselt üle maganud ja juba sellest peast segi.

Kerge kõhedus endiselt sees 

Tänaseks päevaks, mis on nüüd siis haigestumisest arvates 24. päev, olen lubatud välja isolatsioonist ning elan tavaelu edasi. Nakkav loomulikult ei ole ja on lootus, et nüüd vahest siiski on 6 kuud immuunsust, mida ma küll igaks juhuks ei kavatse proovile panna.

On jäänud väike 37,1 või 37,2 palavik, mis on mul küll ka tavapäraselt talveperioodil, ning kerge köha. Mingi veider asi on keha temperatuuritunnetusega, sest kogu aeg on kerge kõhedus sees. Aga üldiselt tunnen end lõpuks ometi hästi.

Kokkuvõtteks: ei ole tarvis teha sellega nalja, ei ole tarvis käia seda endale nii-öelda vabatahtlikult hankimas, ei ole vaja seada teisi inimesi oma käitumisega ohtu.

Hoidke ennast ja head tervist ning kainet mõistust kõigile!

Avalikes kohtades, kus on koos rohkem inimesi, tuleb kanda maski.
Avalikes kohtades, kus on koos rohkem inimesi, tuleb kanda maski. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Põhilised asjad, mida teada koroonaviirusest ja selle ennetamisest

1. Koroonaviirus levib piisknakkuse kaudu

Koroonaviirus levib silmale nähtamatute piiskadega, mida nakatunud inimene levitab hingates, rääkides, köhides või aevastades.

Samuti levib viirus pindade kaudu, mida nakatunud inimene on puudutanud või millele on nakkusega piisakesed sattunud.

Viirusosakesed võivad suletud ruumis lennata kuni kahe meetri kaugusele. Toatemperatuuril ja 40% suhtelise niiskuse juures säilib viirus kuni neli-viis päeva. Mida kõrgem on temperatuur ja suurem suhteline niiskus, seda kiiremini viirus hävib. 

2. Koroonaviirus on väga nakkav

Iga koroonaviirusega nakatunud inimene nakatab keskmiselt kaks (täpsemalt 2−2,5) inimest. Nemad omakorda nakatavad igaüks kahte või enamat inimest jne.

Mida rohkem nakatunud inimene teiste inimestega kokku puutub, seda tõenäolisemalt ja rohkem ta teisi nakatab. 

See tähendab, et nakkus levib väga kiiresti: ühest nakatunust on juba kolmandaks ringiks saanud seitse kuni kümme nakatunut ning kümnendaks ringiks 57 000 nakatunut!

Koroonaviirus on isegi gripist nakkavam! 

3. Koroonaviiruse kõige levinumad tunnused on palavik, köha ja hingamisraskused

Koroonaviirusega nakatunud inimestel on kõige sagedamini üks või mitu järgmistest sümptomitest: peavalu, haistmismeelte kadu, ninakinnisus, köha, väsimus, lihasvalu, nohu, maitsemeelte kadu, kurguvalu, palavik.

Raskematel juhtudel võivad tekkida hingamisraskused, rindkere valud, häired kõnes ja liigutustes.

Kõige sagedamini esinevad palavik, köha ja hingamisraskused. Siiski, igal koroonaviirusesse nakatunud inimesel võivad olla erisugused sümptomid. Võib olla nakatunud ka nii, et sümptomid on kerged või neid pole üldse ja inimene ise tunneb end täiesti tervena.

Kui sul on palavik, köha, hingamisraskused või kurguvalu, otsi varakult abi ja helista oma perearstile. 

4. Koroonaviiruse sümptomid avalduvad 2−14 päeva jooksul

Viiruse peiteperiood on umbes 2-14 päeva, keskeltläbi viis päeva. Inimene võib olla teistele nakkusohtlik kaks päeva enne sümptomite tekkimist või positiivse analüüsi andmist. Viirus võib levida ka kokkupuutel nakkuskahtlusega inimesega, kellel võivad olla väga kerged sümptomid.

Enamik inimesi põeb koroonaviirust kergelt, aga eriti vanemaealistel ja kroonilisi haigusi põdevatel inimestel võib haigus kulgeda raskemalt − nad võivad sattuda haiglasse või koguni surra.

Samas on Eestiski juhtumeid, kus ka noorematel ja tervetel inimestel kulgeb haigus raskelt.

5. Koroonaviirusega nakatunud inimesel ei pruugi üldse sümptomeid olla

On tuvastatud, et eksisteerib inimesi, kes on koroonaviirusesse nakatunud ja teistele nakkusohtlikud, aga kellel pole ühtegi sümptomit ning kes tunnevad end täiesti tervena.

Seetõttu tuleb ettevaatlik olla kõigil, sest igaüks võib olla endale teadmata nakatunud ja viirust edasi anda. Pese tihti ja korralikult käsi, kanna maski ning hoia distantsi. 

6. Haigena tuleb kodus püsida vähemalt 14 päeva

Koroonaviirusesse haigestunud inimene on nakkusohtlik kuni 14 päeva pärast sümptomite tekkimist. Seetõttu tuleb kodus püsida 14 päeva pärast haigusnähtude teket. Sel ajal ei tohi kodust väljas käia. Seda ka siis, kui kõik haigusnähud kiiremini kaovad. Kodus püsimine aitab ennetada haiguse levimist.  

7. Sa saad nakatumise vältimiseks ise palju ära teha

Pese tihti ja korralikult käsi. Ära puuduta nägu, silmi või suud pesemata kätega. Tuuluta tube. Pese või desinfitseeri kodus pindu. Pese juur- ja puuviljad ning toidupakendid. Kuumuta toitu. Laadi alla koroonaäpp HOIA.

Avalikes kohtades kanna maski. Kasutatud maskid pane ettevaatlikult eraldi kilekotti ja sõlmi kinni. Korduvkasutatavaid riidemaske tuleks pesta vähemalt 60 °C kuumas vees. Maski materjal peab sellel temperatuuril pesu taluma või olema kõrgel temperatuuril triigitav. 

8. Hoia distantsi

Toidupoes ja kaubanduskeskuses käies tuleb kinni pidada 2+2-reeglist: kui tegu pole ühe pere liikmetega, siis tuleb käia kas üksi või kahekesi ning hoida teistest inimestest vähemalt kahe meetri kaugusele. 

Toitlustus-, meelelahutus- ja kultuuriasutustes tuleb kinni pidada 10+2-reeglist: kui parajasti ei istu teatri-, kino- või kontserdisaalis oma statsionaarsel istekohal, tohib ühes seltskonnas viibida kõige rohkem 10 inimest ning teiste inimestega tuleb hoida vähemalt kahemeetrist distantsi.

Üldse ei tohi kodust väljas käia haiged inimesed. Eneseisolatsioonis olevad lähikontaktsed või riskiriigist reisilt tulnud inimesed peavad samuti ettenähtud aja kodus viibima, oma tervist jälgima ning väljas tohib käia ainult tungival vajadusel.

Mida vähem inimesed ringi liiguvad ja üksteisega kokku puutuvad, seda väiksem on nakkusoht ning seda kiiremini saavad piirangud lõppeda! 

Allikas: terviseamet kriis.ee 

Tagasi üles