Poelettidelt kaovad Venemaa kaubad ja ekraanidelt Kremli propagandakanalid

Põhjarannik
Copy
Reede ennelõunal korjati Coopi Jõhvi Maksimarketist lettidelt Venemaal ja Valgevenes toodetud kaupu.
Reede ennelõunal korjati Coopi Jõhvi Maksimarketist lettidelt Venemaal ja Valgevenes toodetud kaupu. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Mitmed suuremad poeketid teatasid, et lõpetavad Venemaa ja Valgevene kaupade müügi, tehnilise järelevalve amet keelas viie Venemaa telekanali edastamise.

Coop teatas reede hommikul, et lõpetab Ukrainas toimuva agressiooni tõttu Venemaa ja Valgevene kaupade müügi ning ka pakkumiste reklaamimise Venemaa kanalites. "Leiame, et praeguses olukorras ei ole põhimõtteliselt võimalik jätkata koostööd riikidega, kes on nii brutaalselt otsustanud vastu astuda demokraatlikule maailmakorrale," teatas ettevõte.

Rimi teatas Venemaa ja Valgevene kaupade müügi lõpetamisest juba neljapäeval. Sama on lubanud teha ka Barbora Express. Selver teatas, et lõpetab nendest riikidest kaupade sisseostmise.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) tegi reedel ettekirjutuse lõpetada viie telekanali taasedastamine Eesti territooriumil: need kanalid on RTR Planeta, NTV Mir (ka NTV Mir Baltic), Belarus 24, Rossia 24 ja TV Centre International (TVCI).

Amet tuvastas, et nimetatud telekanalite eetris oli 24. veebruaril Vene Föderatsiooni presidendi kõne, mida saab pidada tervikuna sõjalise rünnaku õigustamiseks, sellele üleskutsumiseks ja rahvusvahelise õiguse üldpõhimõtete eiramise õigustamiseks, millega rikutakse meediateenuste seaduse nõudeid. Seega on audiovisuaalmeedia teenuse edastamine loetletud telekanalites rikkunud keeldu kutsuda üles õigusrikkumisele, kahjustanud ühiskonna turvalisust, sealhulgas riigi julgeoleku ja riigikaitse tagamist ning kujutab ühiskonna turvalisusele olulist ohtu.

"Erakordne aeg nõuab otsustavat tegutsemist − leiame, et praegusega on konkreetsete telekanalite poolt Eesti inforuumi valulävi ületatud. Viivitusest tuleneva ühiskonna turvalisusele tekkida võiva kahju ärahoidmiseks või avalike huvide kaitseks on vaja tegutseda kohe," kommenteeris TTJA peadirektor Kaur Kajak.

Ettekirjutuse kohustus kehtib 12 kuud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles