N, 30.03.2023

Päästeamet ja transpordiamet: hoiduge esmaspäeval sõidukitega liiklemisest

Põhjarannik
Päästeamet ja transpordiamet: hoiduge esmaspäeval sõidukitega liiklemisest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kui esmaspäeval pole liiklemist võimalik edasi lükata, tuleb kindlasti sihtkohta jõudmiseks varuda tavapärasest rohkem aega.
Kui esmaspäeval pole liiklemist võimalik edasi lükata, tuleb kindlasti sihtkohta jõudmiseks varuda tavapärasest rohkem aega. Foto: unknown

Transpordiamet ja Päästeamet soovitavad inimestel esmaspäeval võimalusel liiklusesse mitte minna ja jääda koju, sest öösel Eestisse jõudev tugev lumesadu ja tuisk muudavad teeolud keerulisteks.

"Laupäeval Saaremaal toimunut saame vaadata kui esmaspäeval Eestisse jõudva tormi peaproovi. Nägime, et vaatamata pingutustele ei suudetud tugeva lumesaju ja tuisuga kõiki teid läbitavatena hoida," rääkis Transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu osakonna juhataja Andres Piibeleht. "Seetõttu soovitame inimestel jääda esmaspäeval koju, isegi kui hommikul olukord väga hull ei tundu - päeva peale võivad olud muutuda."

Kui siiski liiklemist edasi lükata pole võimalik, tuleb kindlasti sihtkohta jõudmiseks varuda tavapärasest rohkem aega, valida turvaline sõidukiirus, hoiduda ohtlikest manöövritest ning arvestada kaasliiklejatega.

Hädaabinumbri 112 ooteaeg võib osutuda pikaks

Häirekeskuse kriisijuht Janek Murakas hoiatab, et ulatusliku tormi tõttu võib 112 liinile pääsemine võtta tavapärasest kauem aega. "Oleme suurendanud oma valmisolekut, kuid oht on, et hädaabinumber võib olla ülekoormatud. Sellisel juhul tuleb püsida liinil ning mitte katkestada kõne, sest vastasel juhul liigute nö ootejärjekorra lõppu. Siinkohal tuletame meelde, et hädaabinumber 112 on olukordadeks, mil on ohus on kellegi elu, tervis või vara. Kui tormi tõttu on teed muutunud raskesti läbitavaks või on teele kukkunud näiteks murdunud puid, mis aga otseselt ei takista liiklust või ei tekita liiklusohtlikku olukorda, palume helistada riigiinfo telefonile 1247."

Tormi tõttu on üle Eesti oodata ka elektrikatkestusi. "Kui mobiilside on maas, ei saa ka hädaabinumbrit valida. Kui tekib hädaolukord ja on vaja 112 helistada, siis soovitame inimestel esmalt minna õue ja proovida helistada väljast. Kui see ei toimi, tuleks võtta telefonist välja SIM-kaart ning valida 112. Samuti võib abi olla kui proovida kõne teha lauatelefonilt, kel see võimalus on," soovitas Murakas.

Raskete olude tõttu võib ka abiandjate kohalejõudmise aeg olla tavapärasest pikem. "Palume inimestel varuda koju vajalikud ravimid ja kriisivarud ning mitte minna liiklusesse, kui selleks pole vältimatut vajadust," lisas kriisijuht.

Tuisk tuleb Kagu-Eestist ja levib üle maa

Keskkonnaagentuuri hoiatuse kohaselt tugevneb ööl vastu esmaspäeva kirdetuul puhanguti 15-21 m/s, hommikul ja päeval saartel ja rannikul kuni 26 m/s. Lumesadu ja tuisk levib Kagu-Eestist hommikuks üle maa, päeval läheb sadu intensiivsemaks. Nähtavus on halb. Lund lisandub 10, kohati kuni 20 cm. Tiheda saju, tugeva tuule ja tuisu tõttu halvenevad liiklustingimused.

Tormihari on keskkonnaagentuuri sünoptiku Kairo Kiitsaku sõnul esmaspäeva pärastlõunal ja õhtul. "Seda võib nimetada äkktormiks, ta tuleb järsku ja läheb ruttu üle. Seetõttu muutuvad ka ilmalolud väga kiiresti," märkis ta lisades, et alates esmaspäeva lõunast hakkab alates Kagu-Eestist torm rahunema, aga Põhja-Eestis võivad tuulepuhangud esmaspäeva õhtupoolikul ulatuda ka 25 meetrini sekundis.

Kiitsaku hinnangul tababki torm kõige tugevamini Lääne-Eestit ja Põhja-Eestit.

Kui 2010. aasta detsembris tekkis tugeva lumetormi tõttu suur liiklusummik Padaorus, siis samasse kohta on Kiitsaku sõnul oodata kõige tugevamaid tormihoogusid ka sel esmaspäeval. "Põhja-Eestis lähevad kirdetuulega teelolud väga keeruliseks," märkis ta.

Transpordiamet ja hoolduspartnerid lähevad esmaspäevale vastu kõrgendatud valmisolekus. Transpordiamet ootab liiklejatelt infot teeolude kohta telefonil 1247. Lisainfot teeolude ja liikluspiirangute kohta tasub enne teele asumist vaadata portaalist http://tarktee.ee.

Märksõnad
Tagasi üles