Skip to footer
Saada vihje

Tiina Mälberg annab hääle neile, kes elavad sissepoole ega tüki esile

Tiina Mälberg mängib Rakvere teatri uues lavastuses "Hääl minu sees" Yale'i ülikooli üksiklasest professorit, kes võtab loovkirjutamise kursusel juhendada andeka, kuid saladusliku loomuga tudengi, kellega tal tekib ootamatu side. Mälbergi lavapartneriks on poeg Karl Robert Saaremäe.

Jaanuaris jõuab Rakvere teater Ida-Virusse kahe näitemänguga, kus oluline roll on kanda Tiina Mälbergil. Uues lavastuses "Hääl minu sees" astub ta esimest korda lavale koos oma poja Karl Robert Saaremäega ja seda näeb Kohtla-Järve kultuurikeskuses. Mälbergi lavastatud suhtedraama "Algus" etendub aga Vaba Lava Narva keskuses.

Laias laastus võib vist öelda, et mõlemad lavastused kõnelevad üksindusest ja inimlikust lähedusest, kuigi "Alguses" rullub lahti äsjakohtunud naise ja mehe suhe, "Hääl minu sees" kujutab aga professori ja tudengi vahelist sidet.

Mingis mõttes küll ja mõlema tegevus jääb 2014.-2015. aastasse. Aga oma laadilt on nad väga erinevad. "Algus" on n-ö aja- ja kohaühtne: täpselt sel hetkel, kui eesriie avaneb, saab vaataja kahe inimese läbielamisele ühes Londoni korteris vahetult kaasa elada.

"Hääl minu sees" on täiesti vastupidine: seal hüpatakse aegades edasi ja tagasi. Ja jääb vaataja otsustada, mis toimub päriselt või mis on tegelaste või tema enda ettekujutus.

"Hääl minu sees" on traagiline lugu. Aga kas tunneli lõpus paistab ka valguskiir?

Loodetavasti paistab. Lavastust vaatamas käinud inimesed on öelnud, et kogu sellele raskusele vaatamata on võimalik saalist väljuda helge tunde ja lootusega.

"Hääl minu sees" võikski anda vaadet omaenda elule, mida saaks praegu kohe ette võtta, et suur ja sügav süngus ei langeks igapäeva peale. Näidend vaatleb seda, mida inimene jätab tegemata või kuhu ta ennast ise sulgeb. Võib-olla ma peaks ise midagi tegema selleks, et ei oleks nii sünge ja raske? Sest haigused ja õnnetused tabavad meid ikka. Aga kuidas just igapäevaelu raskusest läbi tulla või mööda minna?

"Hääle minu sees" autor Adam Rapp pakub, et raamatud on koht, kust saab leida abi ja tuge. Aga ta läheb sealt veel sammu edasi. Tuleb suhelda ja suhestuda maailmaga, otsida kontakti ka teise inimesega.

Mõlemad lavastused kutsuvad üles vaprusele ja julgusele, et astuda välja oma mugavustsoonist või endale ümber ehitatud kindlusest. Astuda teisele inimesele lähemale, püüda talle päriselt silma vaadata ja tema ka ära kuulata. Mitte ainult jääda kinni omaenda raskusesse, väljamõeldud positsiooni või ettekujutusse sellest, kuidas elu läheb ja mida varasemad kogemused ennustavad.

* 23. jaanuaril Kohtla-Järve kultuurikeskuses

"Hääl minu sees"

Lavastaja Mait Joorits (Eesti noorsooteater)

Osades Tiina Mälberg ja Karl Robert Saaremäe (Must Kast)

* 25. jaanuaril Vaba Lava Narva keskuses

"Algus"

Lavastaja Tiina Mälberg

Osades Silja Miks ja Andres Mähar (Vanemuine)

Teatrikriitik Pille-Riin Purje kirjutab, et "Algus" on seda tüüpi lavalugu, mis peaks täiskasvanud publikule meeldima ja sisuliselt korda minema. Mis teile korda läks, et võtsite selle näidendi lavastada?

Täpselt seesama, et kõik täiskasvanud inimesed seisavad ühel hetkel küsimuste ees: kuidas minna edasi, kas midagi võib veel muutuda või on teada, kuidas tee edasi kulgeb?

Konkreetselt selle näidendi puhul võlusid mind tegelased ja autori David Eldridge'i nutikus luua mõnes mõttes pööratud tegelaskujud.

Me oleme harjunud iseseisva, sihikindla ja hakkamasaavana nägema meesterahvaid ning allaheitliku, süütundes piinleva ja ettevaatlikuna kujutama naisi. Tema on teinud seda vastupidi just teatri kontekstis. Meestegelast ei julgetud varem niimoodi eksponeerida nagu autor Dannyt. Olen kuulnud lavastajana rõõmustavat tagasisidet just meestelt, et ka neid on laval kujutatud ja neile on hääl antud.

Ka "Hääles minu sees" saan näitlejana mängida niisugust tegelast, keda suurelt või sageli ei kujutata. Minul näitlejana ja veidike ka lavastajana on olnud see võimalus, et anda hääl neile, kes elavad sissepoole või varjatud elusid. Kes kipuvad jääma vaikselt suure vaatevälja nurka. Aga ka neil on õigus elule, oma sõnale ja arvamusele.

Kommentaarid
Tagasi üles