Eesti plaanib Narva piiripunkti ööseks sulgeda

Erik Kalda
, ajakirjanik
Copy
Narva piiripunkt.
Narva piiripunkt. Foto: Ilja Smirnov

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) ning siseministeerium soovivad maikuust alates jätta Narva piiripunkti avatuks alates hommikul kell 7st kuni õhtul 23ni.

Käesoleva aasta veebruarist sulges Venemaa võimaluse Narva piiripunkti kaudu sõidukitega piiri ületada. See on toonud kaasa piiriületuste arvu vähenemise - kui jaanuaris oli Narvas siseneval ja väljuval suunal kokku üle 170 000 piiriületuse, siis veebruaris oli piiriületusi umbes 108 000. Oluliselt on vähenenud ka öiste piiriületuste arv. Veebruaris ületas öisel ajal Narvas piiri 13 000 inimest, mis on pea kaks korda vähem võrreldes jaanuariga, teatasid ministeerium ja PPA oma ühises teates.

Piirivalve juht Veiko Kommusaar selgitas, et kõiki asjaolusid arvestades on mõistlik piiripunkt ööseks kinni panna. "Sellist otsust toetavad mitmed asjaolud. Esiteks on oluliselt vähenenud öiste piiriületajate arv, mistõttu pole piiripunkti ööpäev läbi avatuna hoidmine otstarbekas. Teiseks ei ole meie hinnangul õige, et sel ajal kui Venemaa peab täiemahulist sõda oma naaberriigi vastu ning Eesti ei soovita Venemaad külastada, kulutab PPA Eesti maksumaksjate raha Narva piiripunkti ööpäevaringselt avatuna hoidmiseks."

"Piiripunkti sulgemine öiseks ajaks ei tähenda, et piiripunkt tühjaks jääb - ka edaspidi on seal ööpäevaringselt PPA ametnikud kohal ning piirpunkti töötajate arv ei vähene. See otsus annab meile võimaluse töö ümber korraldada selliselt, et päeval põhjalikumalt kontrollida piiriületajaid ning vajadusel tugevdada valvet rohelisel piiril," lisas piirivalve juht Kommusaar.

Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja tolli alal Ursula Riimaa ütles, et tolli jaoks on oluline hoida tugevat kontrollifooni takistamaks salakauba liikumist ja sanktsioonide rikkumist idapiiril. "Meie vaates on juba tänaseks rahvusvaheline kaubandus Narvast ümber suunatud ning edaspidi keskendume Narva tollipunktis reisijaga kaasasoleva pagasi ja kauba kontrollidele päevasel ajal."

Siseministeerium on koostanud piiripunkti töökorralduse muutmiseks eelnõu ja saadab selle esimesel võimalusel valitsusse. "Loodame otsust paari nädala pärast, siis jõuame uue korra juba maikuust kehtestada," sõnas siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Joosep Kaasik.

Kaasik lisas, et Eesti on järjepidevalt soovitanud Venemaale reisimist täielikult vältida, muu hulgas põhjusel, et julgeolekukaalutlustel võib olla vajalik piiripunktide viivitamatu sulgemine ning Eestisse harjumuspärase teekonna kaudu naasmine ei ole võimalik. "Seega on riskid võimalike muudatuste kohta Venemaale pääsemisel pikema aja vältel teada olnud," ütles asekantsler.

Ettepanek Narva piiripunkt öiseks ajaks sulgeda tehakse tähtajatult. (PR)

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles