Valges saalis kõlas ukraina muusika

Folklooriansambel Perelaz esitas põlevkivimuuseumi valges saalis nukraid ja lõbusaid ukraina laule.

FOTO: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

20. aprillil muudeti Kohtla-Järve põlevkivimuuseumi valge saal paariks tunniks õdusaks ukraina nurgakeseks: kohale toodi põimtara, pingike ja muud külaelu atribuudid. Toimus ukraina folklooriansambli Perelaz esimene suur kontsert.

2016. aastal asutatud kollektiivi koosseisu kuuluvad kohtlajärvelanna Tatjana Ivuškina, Jõhvist pärit Vladimir Potapenko ja narvalane Boriss Tutuka. Möödunud aastal ühines nendega Katerina Savantšuk ning nõnda sai triost kvartett. Tutuka mängib 12keelset kitarri, Potapenko viiulit, Savantšuk käsitrummi, Ivuškina aga õppis hiljuti selgeks ukraina parmupilli (drõmba) mängimise. 

Tänu initsiatiivikatele entusiastidele saavad eestimaalased lähemalt tutvuda ukraina kultuuri ja traditsioonidega nii muusika ja laulude kaudu kui ka rahvarõivaste abil − lauljatel on seljas Tatjana Ivuškina kogust pärinevad Ukraina eri piirkondi esindavad rahvarõivad. Särke, kleite ja aksessuaare on kogunenud juba nii palju, et muusikud võivad end lausa igaks etteasteks ümber riietada.

Põimtara ei olnud saali toodud juhuslikult: ukrainakeelne sõna "perelaz" tähendab põimtaras olevat ava, mille kaudu saab naabrite poole sisse kiigata. Selle juures on alati põnevad sündmused toimunud ning sellele on pühendatud ka palju rahvalaule. Ansambli Perelaz kontserdikavas on neid esialgu kaks, ent artistide sõnul saab nende repertuaar peagi täiendust.

Isetegevuskollektiiv on esinenud mitmel pool Eestis. Kaunihäälsed ukrainlased annavad kontserte mitmetel Kohtla-Järvel toimuvatel üritustel ning kaunistavad oma lauludega kultuuriseltsi Dva Kolori korraldatavaid näitusi, kontserte ja muid sündmusi. Nad on osalenud ka rahvusvahelisel ukraina kultuurifestivalil "Balti Trembita" Riias ja vähemusrahvuste festivalil Poolas. Laupäeval esitasid nad valges saalis rohkem kui tund aega ukraina rahva-, tavandi- ja poplaule ning vahepeal lõid tantsugi, tõmmates endaga kaasa ka publiku.

"Meid tunnevad juba paljud, kuid nii imelik kui see ka pole, ei ole me Kohtla-Järvel suure kavaga mitte kordagi esinenud," sõnas ukraina kultuuriseltsi ja kvarteti juht Tatjana Ivuškina. "Nii otsustasimegi linlased valgesse saali kutsuda. Erilist põhjust polegi, lihtsalt käes on kevad ning tahaksime kõigile hea tuju luua. Seepärast kannab ka kontsert kevadist nimetust − "Lõhnavad kirsipuud, kui õitsevad"."

"Repertuaari on meil kogunenud kahe sellise kontserdi jagu ning see täieneb üha, seepärast ootame publikut siia ka sügisel − meil on siin kavas veel üks esinemine," sõnasid muusikud pärast kontserti. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles