/nginx/o/2011/06/15/11989017t1h815f.jpg)
"See tõesti aitab - sääskedest pole kippu ega kõppu," kinnitavad internetifoorumites inimesed, kes kasutavad toas elektrilist sääsepeletajat. Paned aga peopesasuuruse seadme stepslisse ja väikeste vereimejate häiriv pinin lakkab peagi.
Bauhofi Jõhvi kaupluse kodu- ja aiaosakonna juhataja Tea Vaino sõnul on viimastel aastatel nii aknavõrkude kui tubaste sääsemürkide valik muutunud oluliselt mitmekesisemaks. "Varem oli toas kasutatavaid mürke ainult aerosoolina, mille järel tuli tuba tuulutada, aga pidevalt mõeldakse juurde uusi asju, et inimeste elu kergemaks teha."
Bauhof müüb firmade KAPO ja BROS elektrilisi sääsepeletajaid nii vedeliku- kui tabletitäidisega, millest eralduv aine on sääskedele mürgine. Seade ise on universaalne, sest sellega saab kasutada nii vedelikku kui tablette.
"Vedeliku ja tablettide toime on sama, sääski tõrjuvad mõlemad. See on rohkem mugavuse küsimus, kumba valida," selgitas Vaino. Näiteks kui kodus on väikesed lapsed, on parem valik tabletid, sest kui seadet näppida - ja see kiusatus on niikuinii -, ei teki tableti puhul mürgiga otsest kokkupuudet, vedeliku võib aga mudilane kätte saada.
Vaino rääkis, et elektrilisi sääsepeletajaid ei soovitata kasutada väikelaste magamistoas, lemmikloomade ja toidu läheduses. "See pole lahendus, et tänu elektrilisele sääsepeletajale saab panna beebi lahtise akna alla magama."
Tablettidega seade on praegu müügil soodushinnaga 3,90 eurot (kaasas 10 tabletti, 1 tablett kestab 8-10 tundi), 20 tabletiga täitepakk maksab 2.70. Vedelikuga sääsepeletaja hind on 7,10 eurot.
Saab ka keemiata
Kes eelistab keemiavaba putukatõrjet, saab valida eri suuruses ja toonis aknavõrkude vahel, mida pakutakse ka katuseakendele. Osal võrkudel on lisaks päikesekaitsefunktsioon.
"Aknavõrke on mugav kasutada ja neid ei pea igal aastal uusi ostma. Võrgu saab talveks lihtsalt eemaldada, sellest ei jää aknale mingeid jälgi ja takjariba on ka eraldi müügil, kui see ära kulub," rääkis Vaino, kelle sõnul eelistavad ostjad musta võrku, mille puhul on tunne, justkui polekski midagi akna ees. Aknavõrkude hind jääb vahemikku 6-12 eurot.
Sääsevõrgu saab osta ka uksele. Võrk paneelidena, mis võimaldab vabalt läbi ukse liikuda, maksab 26,19 eurot.
Terrassil ja aias kasutamiseks on odavamatest, paari euro ringis maksvatest vahenditest müügil spiraalid ning suitsupulgad; kallimatest pakub Bauhof sellest hooajast kahte sorti sääsepeletajaid ThermaCell, mis on mõeldud kuni 20 ruutmeetrile. Need sobivad ka telki, katusealustesse ja sisehoovidesse, kus on minimaalne õhu liikumine.
ThermaCelli sääsepeletajad, millest üks toimib ka lambina, töötavad järgmisel põhimõttel: gaasküttel hõõgniit soojendab kütteplaati, millele asetatud matt on immutatud krüsanteemi perekonna lilledes leiduva alletriini koopiaga. Soojenevalt matilt paiskub õhku auru, peletades eemale väikesed vereimejad. Plussiks on see, et seade on hääletu, ei tossa ega haise. Sääsepeletaja on kasutuses USA armees.
Korduvkasutatav ThermaCelli sääsepeletaja maksab 29,90 ja sääsepeletaja-lamp 34,90 eurot. 12 tunni täitepakk, mis sisaldab 1 gaasiballooni ning 3 tõrjeainematti, on müügil hinnaga 9,90 eurot.
"Inimesed on üldiselt hinnatundlikud ja otsivad odavamaid vahendeid, aga on ka kliente, kes on nõus sääsetõrjele rohkem kulutama," kinnitas Vaino.
Kolme sorti peibutus
Aiatarvetega kauplev OÜ Homeyard, kes pakub ThermaCelli sääsepeletajaid juba mitmendat hooaega, müüs eelmisel suvel rohkem kui 2000 seadet. Ettevõtte juhatuse liige Alari Ilves märkis, et sellest kevadest on toodud turule senistest veelgi võimsam sääse- ja parmupüüdja Predator, mille tegevusraadius ulatub juba 5000 ruutmeetrini.
Predator meelitab inimese hingeõhku, nahaeritisi ja keha kiirgust imiteerides sääsed ligi ning püüab kleeppaberile või püünisvõrku, kus inimese verest toituvad putukad surevad mõne tunni jooksul. Eesmärk on sigimiseks verd vajavate emasputukate hävitamine ja putukapopulatsiooni kasvu peatamine. Predator vähendab putukate arvukust paari nädalaga järsult ning hoiab kogu edaspidise suve kontrolli all, lubas müüja.
Varasemate analoogsete mudelitega võrreldes on Predatoris kombineeritud rohkem erisuguseid peibutusmeetodeid: aparaadi lähedusse meelitatud sääskede lõplikuks peibutamiseks on kasutusel 360 kraadi UV-valgust emiteerivad LEDid, patenteeritud peibutuslõhna (seenealkohol) levitamise süsteem ja naha soojust imiteeriv väliskorpus.
Predator on juhtmevaba ja kütteelement kasutab tavalist grillgaasi. Seade maksab 899 eurot.
Ilves kinnitas, et kasutades nüüdisaegsetel teadussaavutustel põhinevaid sääsepüüdmis- ja peletusseadmeid, võib ka Eesti suvi olla sääsevaba.