"7 linna muusika" festival toob Ida-Virusse folgihõngu

Mari Kalkun jagab Sakal oma loomingut, mis ammutanud inspiratsiooni loodusest ja eesti luulest ja rahvalauludest.

FOTO: Mari Kadanik

Täna õhtul Narva Raekoja platsil Hortus Musicuse kontserdiga startiv "7 linna muusika" festival jõuab laupäevaks Sakale, et levitada sealt toru- ja parmupilli saatel folgihõngu üle maakonna. 

Laupäeval saab see koostöös Viljandi pärimusmuusika aidaga teoks - maakonna esimene pärimuse päev, mis seab end mugavalt sisse Saksa mõisa suvelaval, kus esinevad ansambel Vem, Mari Kalkun ja Tanel Kadalipp, ansambel Ro:Toro, luuletaja Kristiina Ehin ja muusik Sofia Joons ning ansambel Kokkukukkumine.

Idavirulaste esimene folgipidu

Rõõmsameelne ja särtsakas trio Vem rõhub tantsumuusikale, õpetades publikule käigupealt selgeks nii reilenderi kui labajalavalsi. Idavirulased tunnevad selle ansambli koosseisus ära ka ühe omakandi poisi - Püssist pärit Villu Talsi, kes on pärimusmuusikaga tegelnud juba poisikesest peale, tinistades Jaanus Põlderi käe all mandoliini ja kitarri. Õppinud Viljandi kultuuriakadeemias džässmuusikat, tudeerib ta nüüd Eesti muusika- ja teatriakadeemias mandoliinimängu.

Pärimusmuusika austajate seas hästi tuntud Mari Kalkun jagab Sakal oma loomingut, mis ammutanud inspiratsiooni loodusest ja eesti luulest ja rahvalauludest. Ro:Toro, kes varemgi Ida-Virumaal esinenud, pakub Sandra Sillamaa ja Cätlin Mägiga eesotsas ürgset ja torupillikeskset kõlapilti, lisades sellesse saksofoni ja löökpillidega moodsat helikeelt.

Kristiina Ehin ja Sofia Joons tulevad Sakale muusikalis-sõnalise etendusega "Vormis perestroika", mis kutsub kaasa rändama rannarootsi ajaloo rohtukasvanud radadel.

Pärimuse päeva lõpetab ansambel Kokkukukkumine, mille koosseisu kuuluvad Jaak Johanson, Saaremaalt pärit tõusev täht basskitarrimaailmas Mai Jõgi, ühtviisi hästi saksofoni ja india bambusflööti mängiv Krista Citra Joonas ja Viljandi kultuuriakadeemia kitarriõppejõud Ain Agan. Tegemist on ansambliga, kus väga oskuslik pillivaldamine kohtub spontaansete oma-laulude ja oma-viisidega.

"Sellist folgipäeva polegi Ida-Virus varem olnud," tõdes korraldajate poole pealt Jõhvi kontserdimaja müügijuhi assistent Jana Kolga, märkides, et üritusele ollakse teretulnud ka perekonniti, sest kuni 7aastastele lastele on sissepääs tasuta, ja et eelmüügist ostes saab pärimuse päeva pileti odavamalt.

Folgihõngu on "7 linna muusika" festivali ajal õhus aga mujalgi kui Sakal.

Regilaululaagri õpitoad

8. juulil algab Toilas maestro Veljo Tormise auks korraldatav kolmepäevane regilaululaager, kus õpitubades ja rahvamuusika ainetel toimuvates improvisatsioonitundides on juhendajateks oma ala meistrid: Aarne Saluveer, Liisi Koikson, Anne Türnpu ja Siim Aimla.

Kes Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakooli hääletehnika õppejõu Anne Türnpu õpitoas varem osalenud, see teab, et pärast seda on võimalik komistamata ja kiiresti korrata ka sellist sõnamängu nagu esimese esimehe esimene esinemine.

"Nii nagu pärimuse päevale, nii saab ka regilaululaagrisse väikesed lapsed kaasa võtta," märkis Kolga, kelle sõnul organiseeritakse seal lastele eraldi õpitubasid, kus saadakse regilaulumaailmaga lähemalt tuttavaks mängu abil.

Laagri osalustasu on 10 eurot ning selle eest pakutakse kolmel päeval ka lõunasööki. Selleks, et Toilas koos teistega regi laulma panna, on vajalik eelregistreerimine.

"Regi laulab" lõpeb 10. juuli õhtul Pühajõe kirikus toimuva kontserdiga, kus lööb kaasa kogu laagrirahvas. Kontserdipääse on kõigile prii.

Populaarne kontserdipaik

Tasuta on ka pühapäeval Sillamäel toimuv kontsert "Rütmiallikal", mis leiab aset ühes "7 linna muusika" festivali populaarsemas kontserdipaigas - linnatreppidel. Tunamullu seal folgihõngu levitanud ansambel Paabel tõdes, et tegemist on üliägeda kontserdipaigaga.

Tänavune kontsert Sillamäel tõotab tulla sama põnev, sest koosseis, kes üles astub, on paljulubav: Liisi Koikson (laul), Tanel Ruben (löökpillid), Cätlin Jaago (torupill, flööt, parmupill), Siim Aimla (saksofonid, flööt, parmupill), DJ P. Julm (efektid, loop'id), Eva-Lotta Vunder, Kerli Kivilaan, Triin Arak ja Maarja Soomre (vokaal) ning Viljandi torupilliansambel, kus mängivad Merike Paberits, Kristel Kutser, Mari Tammar ja taas kord omakandi mees - Kiviõlist pärit Kulno Malva, kes on hästi tuntud ka kui ansambli Svjata Vatra pillimees.

See saab olema kontsert, kus kohtuvad folkloor ja praeguste loojate improvisatsioon.

Tagasi üles
Back