Eesti vanima punkari Uno Lauri isikunäitus avatakse "Mägede häälel"

Uno Laur on Eesti pungiajaloos legend omaette, keda teatakse ka Eesti indie-bändi Röövel Ööbiku esimese koosseisu lauljana.

FOTO: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

29. juunil Kohtla-Nõmmel toimuv festival "Mägede hääl" pakub lisaks muusikaelamustele võimalust tutvuda paikkondliku kultuurilooga. Festivali raames avatakse Eesti kaevandusmuuseumi galeriis Eesti vanima punkari Uno Lauri tagasivaatenäitus ning festivalialale kerkivas näitusetelgis saab näha toimumispaiga Kohtla-Nõmme lugu jutustavat väljapanekut.

Festivali staabi, Eesti kaevandusmuuseumi galeriis avatava näituse "Uno on punk" autor on Eesti vanima punkarina tuntud Uno Laur. See Tartu kõrgemas kunstikoolis õppinud mees on Eesti pungiajaloos legend omaette, keda teatakse ka Eesti indie-bändi Röövel Ööbiku esimese koosseisu lauljana.

Elades festivali toimumispaiga külje all Kohtla-Nõmme alevikus ajaloolises inglaste ehitatud barakirajoonis, on trükitöölisena leiba teeniv Laur järjepidevalt tegelnud nii joonistamise, maalimise kui ka fotograafiaga. Näitusele koondatud tööde varasem osa pärineb 1980. aastatest ning peegeldab tolle aja alternatiivnoorte maailma. Hilisem osa sisaldab noppeid läbi kolme kümnendi kuni möödunud aasta taiesteni välja.

Koostöös omakandimehe Rene Pedaku veetava Kohtla ajalootoaga tutvustab "Mägede hääl" festivali toimumispaiga Kohtla-Nõmme lugu ka laiemalt. Kaevandusmuuseumi hoovi püstitatavas telgis avatakse näitus, mis viib festivalikülastaja juba Taani hindamisraamatusse üles tähendatud paiga minevikuradadele. Piltide, sõnade ja esemete kaudu avanevad Kohtla-Nõmme 1930. aastate töölisasula eluolu, ka teise maailmasõja järel sitkelt eestikeelsena püsinud identiteet ning lõppeval kümnendil leitud uus tööstusjärgne hingamine. Näitusetelk on avatud kogu festivali vältel. 

Lisaks näitustele avatakse "Mägede hääle" festivalil ka kaevandusmuuseumi aherainemäe jalamile rajatav skate-park. Festivali tänavuses muusikaprogrammis astub üles ligi 40 artisti, teiste seas kodumaised Anna Kaneelina, Mart Avi, YASMYN & Mick Moon, Sammalhabe ja Doktor Normal, samuti Ühendkuningriigi teknoduo Rezzett, Ukraina surfirokibänd Chillera ja Venemaa d'n'b rühmitus Electrosoul System. Kaevandusmuuseumi muusikamaratoni järel pakub festivali toimkond regionaalset eksootikat tutvustavaid väljasõite Aidu karjääri ja Viru Keemia Grupi tööstusparki.

Festivali "Mägede hääl" korraldavad Kohtla-Järvelt pärit filmi- ja videorežissöör Ivar Murd ning DJ ja muusik Raul Saaremets. 

Tagasi üles