Jõhvi kunstikooli õpetajaist kunstnike, abielupaar Inna Baleva-Stüfi ja Anatoli Stüfi näitus "Enkaustika" ning "Kaldad" jääb praegu eriolukorra tõttu kooli galeriisse üles teadmata ajaks. Näitusega, mille kaks osa on tehnikalt ja koloriidilt kui öö ja päev, ent mõlemad köitvad ning avastamis- ja äratundmisrõõmu pakkuvad, saab seni tutvuda veebis.
Kui Irina Baleva-Stüfi eelmine näitus oli kaks aastat tagasi Tallinnas Kiek in de Kökis, siis praegu Jõhvi kunstikooli galeriis välja pandud ekspositsioonil "Enkaustika" näeb samuti paljudel töödel Tallinna vanalinna elemente − eriti iidseid, vahest isegi salapäraseina tunduvaid uksi ja portaale.
Brüsseli grifoon kui osa näitusest
Kui Tallinna näitusel olid väljas tema segatehnikas tööd − batika ja graafika −, siis praeguse ekspositsiooni sisuks on enkaustikas valminud taiesed. Kunstnik ütleb, et avastas selle tehnika endale aasta tagasi.
"Mulle meeldib vahaga töötada, mulle meeldivad erisugused faktuurid ja tekstuurid. Kuna Eestis pole veel vajalikke instrumente, tehnoloogiat, informatsiooni ega õpetajaid, asusin enkaustikat iseseisvalt tundma õppima. Internetis nägin, kuidas saab erisuguseid efekte huvitavalt välja mängida. Treenisin enkaustikat muu seas mullu ühes oma õpilase Evelina Seimariga tema diplomitööd juhendades.
Muidugi sain juba siis aru, et ei jäta teemat unarusse, vaid süvenen sellesse tehnikasse veel rohkem. Kuna avanes võimalus ekspositsiooniks kooli galeriis ja kultuurkapital toetas, kasutasin loomulikult võimalust − see andiski tõuke luua kiirendatud korras näitusel eksponeeritud erinäolised tööd," ütleb Baleva-Stüf.
Samal ajal kui kunstnik räägib, lakub tema süles olev Brüsseli grifoon − täpsemalt väike Brabandi grifoon − ajakirjaniku diktofoni hoidvat kätt. Väike armas musta värvi elukas nimega Grifel on jäädvustatud ühe figuurina näitusel eksponeeritud kahekümne kahest tööst kahel. Baleva-Stüf märgib, et kuna Grifeli tõug on rohkem kui 500 aastat vana, sobitub ta orgaaniliselt teiste keskaegsete elementidega. Samuti tunneb mitmel tööl ära autori enda portree, kuid seegi esineb vaid ühe osana mitmekihilisest kollaažist.