P, 2.10.2022

Tänavusel festivalil "Station Narva" esineb Sven Grünberg

Festivali korraldajad avalikustasid esimesed artistid
Põhjarannik
Tänavusel festivalil "Station Narva" esineb Sven Grünberg
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sven Grünberg üle 40 aasta tagasi, mil ilmus tema teedrajav autoriplaat "Hingus", mis tuleb augustis elavas esituses ettekandele festivalil Station Narva.
Sven Grünberg üle 40 aasta tagasi, mil ilmus tema teedrajav autoriplaat "Hingus", mis tuleb augustis elavas esituses ettekandele festivalil Station Narva. Foto: Station Narva

Tänavusel festivalil "Station Narva" esineb Eesti elektroonilise muusika guru Sven Grünberg, kelle live-kontserdid on haruldased sündmused. 

Sven Grünberg on koos Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambliga taaselustanud kontserdilavade jaoks oma nelikümmend aastat tagasi ilmunud ja Nõukogude Liidu esimeseks elektroonilise muusika autoriplaadiks peetava albumi "Hingus". Lisaks sellele teetähis-teosele kõlab Narva muuseumis nende esituses ka Grünbergi muusika filmidest "Hukkunud Alpinisti hotell", "Naksitrallid" ja "Klaabu".

5.-7. augustini Narvas muuseumis toimuv muusika- ja linnafestival "Station Narva" avalikustas esimese osa muusikaprogrammist. Festivalil esinevad lisaks Sven Grünbergile teiste seas Briti drum'n'bass'i rajaja Roni Size  koos Dynamite MC-ga, Islandi elektroonikatrio Vök, Tatari-Vene duo AIGEL, Vaiko Eplik ja Eliit. Uut albumit esitleb ka Narva bänd AveNue.

"Station Narva" muusikaprogramm leiab aset 6. ja 7. augustil Narva muuseumi neljal laval ja Ro-Ro klubis. Kahel õhtul ja ööl saab mõlemas festivalipaigas kuulda nii rahvusvaheliselt tuntud tegijaid kui ka põnevaid Eesti, Venemaa ja Soome artiste.

Üks festivali nimekamaid esinejaid, globaalse klubimuusika pioneerist Bristoli produtsent Roni Size on veetnud veerandsada aastat erinevaid muusikastiile kokku põrgatades, nende uusi suundi visandades ja massidesse suunates. Tema kollektiivi Reprazenti Mercury auhinnaga pärjatud esikalbum "New Forms" (1997) lennutas drum'n'bass'i põranda alt staadionidele ja MTVsse. "Station Narval" astub koos Roni Size'iga üles ka algupärane Reprazenti liige Dynamite MC, kelle soololood kõlavad nii mõneski A-listi videomängus, nagu "Need for Speed" ja "Crackdown 2".

Islandi atmosfäärilise elektropopi trio Vök saabub Narva oma kevadel ilmunud singli "Lost in the Weekend" tuules. Hiljuti ka tunamulluse "Station Narva" peaesineja Gus Gusiga koostööd teinud Vöki "nädalavahetusse kadumise" kõlapildi kaaslooja on Frank Oceani ja The xx-i lugude miksijana tuntud Grammy nominendist produtsent David Wrench.

Eesti popmuusika iseteadlik, terav ja poeetiline sümbol Vaiko Eplik saabub piirilinna, kaasas ettearvamatu valik oma paari tuhande loolisest loomingust ja supergrupp Eliit, kuhu kuuluvad lisaks Vaikole Sten Sheripov, Kostja Tsõbulevski ja Kallervo Karu.

Juba esimesel ehk 2018. aasta "Station Narval" esinenud Soome räppar View tuleb tagasi endisest veelgi enesekindlama ja viimistletuma grime'i, hiphopi ja dubstep'i sulamiga. Venemaalt saabuvad tatarlannast laulja ja pooedi Aigel Gaisina ning Peterburi produtsendi Ilya Baramia elektroonilise hiphopi duo AIGEL, kelle üha suuremat kõlapinda leidev sõnum on kantud peamiselt Gaisina läbielamistest, sealhulgas tema armastatu vangistusest. Idanaabritest on esinejate rivis ka Moskva meeleolukas avangard-jazz-punk-rokkbrigaad The RIG (Russian Improv Group) eesotsas saksofonisti Sergei Khramtsevichiga ning prantsuse sündipoppi ja teknot Piiteri võtmes tõlgendav ühemehe-projekt Discours Synthétique.

Nii New Yorgi Carnegie Hallis kui ka Londoni Barbicanis esinenud maailmanimest pianist Kristjan Randalu annab linnuse kontserdisaalis akustilise klaverikontserdi. Tallinna unelmapopi bänd Holy Motors toob Idasse müütilise Metsiku Lääne ja spagetivesternite hõngu, duo HUNT oma äsjailmunud albumi elektroonilise indie-souli ja popmuusika flirti ning tulevikufolgi bänd OOPUS eesti pärimusmuusika, acid-tekno ja valgusmängude möllu.

Võõrustajalinna esindavad veerandsada aastat tegutsenud Narva teenekaim bänd AveNue, kes esitleb festivalil oma uut, järjekorras üheksandat albumit, mis sisaldab nii värsket kraami kui ka aastatetaguste palade uusversioone, Oma hiljuti ilmunud debüütalbumi kavaga astub üles noortebändi konkursi tiittlikandjast kohalik indierock'i bänd УЕ.

Tänavu neljandat korda toimuva festivali muusikaprogrammi südameks on Narva muuseum koos ajaloolise Narva Hermanni linnusega. Muuseumi alale seatakse sisse neli lava: pealava põhjaõuel ja kolm siselava linnuse Refectoriumi, Reconditoriumi ja Dormitooriumi saalis. Sisehoovist koos kohvikute, baaride ja tänavatoiduga saab festivali keskne kohtumispaik.

Lisaks muusikaelamustele pakuvad festival ja Narva muuseum haruldast võimalust kogeda öist muuseumiatmosfääri. Muu hulgas saavad festivali külalised kogeda uut interaktiivset püsiekspositsiooni hiljuti restaureeritud 700aastases konvendihoones. Nii reedel kui laupäeval jätkub muusikaprogramm südaööst jõeäärses muusikaklubis Ro-Ro.

"Station Narva" saab alguse neljapäeval, 5. augustil BAZARi aruteludega, programmiga Narva kunstiresidentuuris ja linna vaatamisväärsuste tuuridega. Reede, 6. augusti päeval toimub Linda 2 asuva keskuse loomeinkubaatoris OBJEKT ettevõtluspäev, mille fookuses on loomemajandus. 6. ja 7. augusti päeval toimuvad daatšade tuur, narvapärane hommikusöök ning tasuta päevased kontserdid üle linna. 6. ja 7. augusti õhtul ja ööl toimub muusikafestival Narva muuseumis ja Ro-Ro klubis.

Festivali kogu programm kuulutatakse välja juulis.

Kuni 4. juulini kestab festivali linnakunsti konkursi ideekorje. 

Alates tänasest on Piletilevis müügil "Station Narva 2021" päevapiletid hinnaga 20 eurot.

Soodushind kehtib 30. juunini. Alates 1. juulist on päevapileti hind 25 eurot Müügil on ka viimased festivalipassid soodushinnaga 25 eurot. Edaspidi maksavad passid 35 eurot, festivalinädalal 45 eurot.

Märksõnad
Tagasi üles